Asmeniniai finansai ir jų valdymas


Įvadas. Asmeninių finansų samprata. Asmeninių finansų valdymas. Asmeninių finansų valdymo svarba namų ūkiui. Asmeninių finansų valdymo kultūra Lietuvoje. Asmeninių finansų valdymo kultūra užsienyje. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Temos naujumas ir aktualumas. Pastarieji nestabilios ekonomikos laikai suintensyvina racionalių asmeninių finansinių sprendimų svarbą. Didžioji dalis šalies gyventojų skundžiasi gaunamomis mažomis pajamomis, sunkiomis pragyvenimo sąlygomis, dideliais mokesčiais ir priverstiniu taupymu. Šią situaciją pablogina nepakankamas asmeninių finansų planavimas bei informacijos ir susiformavusių įpročių finansiniais klausimais stoka. Todėl populiarėja bankų siūlomos šeimos finansinių patarėjų paslaugos, taip pat mokyklose pradedama mokyti ekonomikos, asmeninių finansų pagrindų, atsiranda informacinių leidinių ir renginių apie investicijas ir taupymą poreikis. Vis daugiau žmonių, kuriems dar nėra tekę planuoti asmeninių finansų, yra priversti perprasti pagrindinius finansų planavimo ir valdymo dėsnius. Nepaisant to, asmeniniai finansai – vis dar nepakankamai išplėtota finansų mokslo sritis, daugelį metų finansų mokslas orientavosi į verslo ekonomiką, tačiau ne mažiau reikšminga yra ir asmeninė (šeimos) ekonomika. Kadangi, pagal A. V. Rutkauską (1999), asmeninio vartojimo sferoje panaudojama iki 80 % bendrojo vidaus produkto, o apie 90 % savo produkcijos verslo įmonės realizuoja namų ūkiuose, be to, namų ūkio narių mokami mokesčiai yra svarbiausios valstybės nacionalinio biudžeto pajamos, asmeniniai finansiniai santykiai lemia visos šalies ekonominį vystymąsi.

Tikslas- pagrįsti asmeninių finansų ir jų valdymo svarbą namų ūkiui bei apibūdinti asmeninių finansų valdymo kultūrą Lietuvoje ir užsienyje.

3. Išsiaiškinti asmeninių finansų valdymo ypatumus mūsų šalyje bei už jos ribų.

Naudoti tyrimo metodai: mokslinės literatūros analizė – panaudota siekiant apžvelgti nagrinėjamą temą teoriniu aspektu; dokumentų analizė – pirminių ir antrinių duomenų rinkimas (dokumentai naudojami kaip informacijos šaltiniai); analitinis-kritinis metodas, kurį taikant buvo kritiškai įvertinta ir išanalizuota mokslinė literatūra asmeninių finansų valdymo tema.

Paprastai sakant, asmeniniai finansai - tai šeimos ar vieno asmens piniginiai reikalai. Asmeniniai finansai apima visus asmens finansinius sprendimus, susijusius su planavimu, biudžeto sudarymu, taupymu, skolinimusi, investavimu ir kt.

Skirtingi autoriai asmeninių finansų sąvoką įvardija skirtingai. Pagal A. V. Rutkauską (1999), asmeniniai finansai yra ne tik pinigai, kuriais disponuoja namų ūkis, bet ir dvišaliai arba daugiašaliai asmens piniginiai santykiai su kitais ekonominiais subjektais. P. Sanderio (2005) nuomone, asmeniniai finansai yra finansinių resursų valdymas, siekiant patenkinti savo poreikius ir pasiekti norimus tikslus. Anot K. Taujanskaitės ir D. Jurevičienės (2008), asmeniniai finansai yra pajamų, išlaidų ir laisvų lėšų, kurias galima taupyti arba investuoti visuma.

Svarbu apibrėžti, kad namų ūkis – tai vienas asmuo ar asmenų grupė, kuri gyvena viename būste, turi bendrą biudžetą ar bendras vartojimo išlaidas. Suprantama, kad gyvenant šeimoje, asmeniniai finansai tampa šeimos (namų ūkio) finansų dalimi. Asmeniniams arba namų ūkio finansams priklauso santykiai su valstybės valdymo organais, mokesčių inspekcija, savivaldybėmis, bankais ir kitomis finansų institucijomis ar įmonėmis bei kitais namų ūkiais (Rutkauskas 1999). Tokiu būdu, namų ūkis tampa reikšmingu ekonominių santykių subjektu, todėl ypač svarbi ir finansinė jų situacija.

  • Microsoft Word 74 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2471 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Asmeniniai finansai ir jų valdymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Asmeniniai finansai ir jų valdymas. (2016 m. Gruodžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmeniniai-finansai-ir-ju-valdymas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 23 d. 12:45
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo