Asmeniniai finansai, svarba ekonomikai


Įvadas. Asmeninių finansų samprata. Asmeninių finansų planavimas. Asmeninių finansų valdymas. Asmeninių finansų svarba šalies ekonomikai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Mūsų finansinis gyvenimas yra sudėtingesnis nei atrodo. Pinigų valdymas – tai ne vien akcijos, obligacijos ir investiciniai fondai. Taip pat egzistuoja mūsų skolos, mūsų namai, mūsų finansiniai įsipareigojimai vaikams, mūsų gebėjimas uždirbti pajamas ir dar daugybė faktorių. Siekdami protingai valdyti savo finansus, turime įvertinti šių faktorių visumą bei kiekvieną jų atskirai: tik tada galėsime rasti būtinus kompromisus, pastebėti pražiopsotas galimybes bei išsiaiškinti trūkstamą informaciją [3].

Anot Rutkausko (1999), asmeniniams arba namų ūkio finansams priklauso visi piniginiai santykiai su:

Vienas iš svarbesnių asmeninių finansų klausimų yra namų ūkių biudžeto sudarymas, t.y. namų ūkio pajamų ir išlaidų planavimas.

Prie trumpalaikių išlaidų priskiriamos išlaidos maisto produktams, daugeliui paslaugų įsigyti, komunalinės išlaidos. Vidutinio ilgumo išlaidos susijusios su periodiškai įsigyjamomis prekėmis ir paslaugomis (drabužiai, avalynė ir pan.). Prie ilgalaikių išlaidų priskiriamos kartą per kelis metus patiriamos išlaidos [7].

Yra dvi pagrindinės būtinųjų namų ūkių įmokų grupės: mokesčiai ir įmokos, komunalinės ir kitos mėnesinės įmokos. Prie mokesčių ir įmokų grupės priklauso fizinių asmenų mokami mokesčiai ir įmokos. Pagrindinis fizinių asmenų mokamas mokestis yra gyventojų pajamų mokestis. Po būtinųjų įmokų likusią lėšų dalį namų ūkiai gali naudoti savo narių individualiems ir bendriems poreikiams tenkinti.

Vartojamąsias išlaidas galima skaidyti į einamąsias ir kapitalines namų ūkių išlaidas. Prie einamųjų išlaidų priklauso išlaidos prekėms, kurios bus sunaudotos per pakankamai trumpą laiką, įsigyti. Taip pat prie šių išlaidų galima priskirti paslaugas (kirpyklos, stomatologo r kt.), kuriomis naudojamasi periodiškai visą gyvenimą. Kapitalinės išlaidos apima išlaidas prekėms, kurios bus vartojamos pakankamai ilgą laiko tarpą, įsigyti (baldams, transporto priemonėms, būstui ir pan.). Taip pat prie šios grupės priskiriamos paslaugų, kurias namų ūkių nariai vartoja pakankamai retai, tačiau jų poveikis žmonių gyvenimui yra ilgalaikis, išlaidos (mokslo, medicininės operacijos ir pan. Išlaidos).

Vartojimui skirtų išlaidų dydį lemia daugelis veiksnių, kuriuos galima skirstyti į vidinius ir išoriniis veiksnius. Vidiniai veiksniai (pagal svarbumą): namų ūkių piniginių pajamų dydis; namų ūkių poreikių tenkinimo naudojant natūrines pajamas laipsnis; namų ūkių narių materialinių ir dvasinių poreikių tenkinimo lygis ir kt. Išoriniai veiksniai: namų ūkių vartojamų paslaugų ir prekių mažmeninės kainos; valstybės lėšų, skiriamų medicinos, švietimo ir kitoms sritims, dydis; mokesčių ir kitų būtinų mokėjimų dydis; vartojimo kredito rinkos lygis ir kt [7].

Taigi apibendrinant galima teigti, kad asmeniniai finansai - tai ne tik piniginiai santykiai, atsirandantys asmens arba namų ūkio narių veiklos procese, bet ir namų ūkio finansinių veiksnių sąveika su valstybės valdymo organais, mokesčių inspekcija, savivaldybės organais, bankais, draudimo kompanijomis, nevalstybiniais pensijų fondais, finansinėmis ir finansinėmis – kreditinėmis įstaigomis, ūkiniais subjektais.

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2528 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Asmeniniai finansai, svarba ekonomikai
    10 - 1 balsai (-ų)
Asmeniniai finansai, svarba ekonomikai. (2017 m. Birželio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmeniniai-finansai-svarba-ekonomikai.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 08 d. 04:49
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!