Asmeninio biudžeto vedimo ypatumai


Ekonomikos savarankiškas darbas. Įvadas. Asmeninis biudžetas. Pinigų srautai ir jų valdymas. Asmeninio biudžeto vedimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Išsiaiškinti, kas tai yra asmeninis biudžetas ir kaip reikia jį valdyti.

Darbo metodai – literatūros šaltinių teorinė analizė, mokslinių straipsnių analizė.

Kaip gi atrodo biudžetas? Kiekvieno žmogaus ar namų ūkio išlaidos yra skirtingos, todėl ir jų biudžetai skiriasi. Pavyzdžiui, nepilnamečių vaikų turinti šeima patirs tokių išlaidų, kurių neturės šeima be vaikų. Jeigu vesimės savo biudžetą, tai bus tik mūsų asmeninis „pajamų ir išlaidų sąrašas“. Jame išskyrę sau tinkamas išlaidų grupes ir išdėlioję jas pagal svarbą – svarbiausias išlaidas rašomos pradžioje, o kitos – sąrašo pabaigoje. Svarbios išlaidos yra tos, kurias būtina sumokėti nevėluojant. Kad atsimintumėme, kam ir kiek pinigų išleidžiame, galime pradėti rinkti visus kasos čekius, o po to juos surašyti į biudžetą. Tokiu būdu po savaitės ar po mėnesio matysime, kiek iš viso per tą laiką gavome pinigų ir kiek jų išleidome. Tiesa, vedant biudžetą nepakanka tik rinkti kasos čekius ir juos suvesti į biudžetą. Reikia pasistenkti pastebėti, kaip bėgant laikui kinta išlaidos, kokią dalį sudaro atskiros išlaidų grupės, kam nebuvo verta leisti pinigų ar kuri prekė kainavo per daug. Kitaip sakant, analizuokime savo biudžetą. Svarbiausia asmeninių finansų valdymo taisyklė – išlaidos neturi viršyti pajamų. Kai išlaidos viršija pajamas, susidaro deficitas, kuriam padengti gali tekti skolintis arba naudoti sukauptas santaupas. Jei išleidi tiek, kiek turi, biudžetas yra subalansuotas. Jei atvirkščiai - išleidi mažiau nei turi, biudžetas bus perteklinis. Biudžeto pertekliaus turėtų siekti kiekvienas namų ūkis, taigi ir jūs. Tai – pirmas ženklas, jog savo pinigėlius tvarkome teisingai.

Išlaidos pajamų augimui. Mūsų santaupos gali augti ir be papildomų pinigų atidėjimo. Tai pasiekiama investuojant.

Asmeninio biudžeto valdymo įgūdžiai reikalingi visiems. Nesvarbu, kokio amžiaus, specialybės ar socialinės padėties žmogus bebūtų, jis, kaip ir visi, kasdien perka išgyvenimui reikalingas prekes ir paslaugas. Pavyzdžiui valgyti nori visi ir gydytojas, ir pensininkas, ir bedarbis ir t.t, o už maistą mokėti reikia visiem.

Be to, pinigai yra priemonė tikslams ir svajonėms pasiekti, tačiau tai įmanoma tik tinkamai juos valdant. Tik valdydami savo gaunamas pajamas, t.y. dalį jų skirdami kaupimui, o kitą dalį išleisdami atsakingai, pasieksite savo tikslus.

Tinklapyje yra pateikiamos šešios pamokos, kaip vesti asmeninį biudžetą, tiek mokytojui, tiek moksleiviui. Taip pat pateikiama papildoma informacija, kurioje paprastai paaiškinama kam reikalingas biudžetas ir kaip jį vesti. Visos šios pamokos yra nemokamos, kurias galima atsisiusti PDF formatu.

Tinklapyje yra galimybė skaičiuoti savo asmeninį biudžetą (išlaidas, pajamas, santaupas, tikslus ir kt.). Joje galima suvesti visus įsipareigojimus, mokesčius, laisvalaikio, aprangos ir kitas išlaidas kurias patiriame kiekvieną mėnesį. Taip pat pajamų skaičiavimą iš nekilnojamo turto nuomos bei darbo užmokesčio.

Asmeninio biudžeto vedimo ypatumai. (2014 m. Gruodžio 12 d.). http://www.mokslobaze.lt/asmeninio-biudzeto-vedimo-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:18