Asmeninių išlaidų valdymas remiantis išlaidų plano ypatumais


Įvadas. Asmeninių finansų samprata ir valdymo metodai. Asmeninių finansų samprata. Finansiniai asmens gyvenimo ciklai. Asmeninių finansų valdymas. Pajamų ir išlaidų valdymas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Tyrimo tikslas – aptarti išlaidų valdymą remiantis išlaidų plano ypatumais

Individo profesinis ir jo finansinis gyvenimas turi būti lygus fiziniam gyvenimui. Jis dėsningai turi praeiti tokius pačius augimo ir brandos etapus, kaip ir fizinis žmogaus gyvenimas (Logfina, 2010):

3) finansinę jaunystę (sugebėjimas išleisti ne visas pajamas, dalį jų atidėti finansinėms investicijoms);

Remiantis gyvenimo ciklo teoriją, visą gyvenimą išlaidos turi būti vienodos. Pajamos gyvenimo cikle būna nevienodos, išlaidos sudaro skirtingą pajamų dalį skirtingais gyvenimo laikotarpiais. Visais gyvenimo laikotarpiais, išskyrus jaunystę, pajamos yra didesnės nei išlaidas. Jaunystės etape išlaidos gali būti didesnės už pajamas, nes žmogus „įsitvirtina“ gyvenime – įsigyja būstą, kuria šeimą ir pan. Tuo laikotarpiu, kai pajamos yra didžiausios, rekomenduotina grąžinti ankstesnes skolas, jei tokių yra, bei taupyti pinigus laikotarpiui, kai pajamos gali sumažėti, siekiant išlaikyti tą patį gyvenimo lygį (Jurevičienė, Klimavičienė, 2008). Corrigan ir Matterson (2009) asmens gyvenimo ciklą suskirsto į du periodus: darbingą ir pensinį amžių ir kelia penkis finansinius tikslus:

1 tikslas: reikia apsisaugoti nuo rizikos tokias būdais: susikuriant atsargos fondą bei apdraudžiant gyvybę, sveikatą, turtą ir pan.

3 tikslas: patogus gyvenimas, kuris apibūdinamas kaip atostogas, pramogas, antras būstas, papildomus automobilius bei papildomą laisvą laiką nuo darbo savo interesams.

4 tikslas: finansiškai nepriklausoma ir patogi senatvė, kuri pragyvenimo lygiui ne prastesnė už darbo metus.

Visi autoriai pirmame etape pabrėžia karjeros pradžią, būsto įsigijimo poreikį, skolinių įsipareigojimų būtinybę. Kitame etape pajamos padidėja, skolos grąžinamos, dalis pajamų taupoma ir investuojama. Kitas periodas yra pasiruošimas pensijai, kai išlaidos šeimai sumažėja (vaikai užauga), todėl didesnė dalis pajamų gali būti skiriama pensijų kaupimui. O paskutiniame pensiniame etape sukauptas turtas ir lėšos yra eikvojamos.

Pradėti investuoti galima išsiaiškinus tikslus ir laiką, įvertinus riziką ir turint lėšų. Finansinis planas susideda iš tokių pagrindinių sudedamųjų: situacijos analizė, tikslų nustatymas, plano sudarymas bei laikymasis ir vėlesnis koregavimas pagal poreikius ir situaciją. Hallman ir Rosenbloom (2003) pabrėžia, kad pasiturintys žmonės jau suprato finansinio plano būtinybę ir pradėjo domėtis turto valdymo priemonėmis, o mažiau uždirbantiems asmenims trūksta informacijos. Atliktas individų finansinės elgsenos tyrimas atskleidžia, jog turėdami laisvų lėšų žmonės linkę jas banko indėliuose arba investuotų į nuosavybės vertybinius popierius, t. y. akcijas (Taujanskaitė, Jurevičienė, 2010). Dauguma žmonių bijo visiško arba dalinio laisvų lėšų netekimo dėl netinkamai pasirinktos investavimo strategijos, tačiau, nepaisant to, daugeliu atveju jie yra linkę elgtis perdėtai konservatyviai arba rizikingai. Tai pavojinga nestabilios ekonomikos sąlygomis.

Asmeninių finansų valdymo pagrindinė funkcija – planavimas. Tai privaloma sąlyga norint patenkinti namų ūkio poreikius, įgyvendinant numatytus finansinius tikslus. Tinkamas finansų valdymas namų ūkio kontekste suteikia galimybę pasiekti didesnių finansinių perspektyvų (senatvės užsitikrinimas, draudimas, nekilnojamasis turtas ir kt). Asmeninių finansų valdymo principai remiasi bendraisiais finansų valdymo principais bei įvairiomis teorijomis, nagrinėjančiomis vis aktualesnę asmeninių finansų sritį. Išskirtini tokie aspektai: akcentuojama investavimo svarba; teigiama, kad verta protingai rizikuoti; pabrėžiama, kad būtina kuo anksčiau planuoti pensiją, patariama vengti skolų; būtina apskaičiuoti pinigų vertę, ir, svarbiausia, reikia suvokti, kad žmogaus gerovė – ne tik turtai, bet ir turiningas gyvenimas.

  • Microsoft Word 450 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (3700 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Asmeninių išlaidų valdymas remiantis išlaidų plano ypatumais
    10 - 2 balsai (-ų)
Asmeninių išlaidų valdymas remiantis išlaidų plano ypatumais. (2019 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmeniniu-islaidu-valdymas-remiantis-islaidu-plano-ypatumais.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 03:49
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo