Asmens ir vaidmens supratimas


Įvadas. Padėtys ir vaidmenys. Analizės lygmenų problema. Instituciniai vaidmenys ir dramaturginė analogija. Socialinė ir asmeninė tapatybė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Nagrinėjant žmogų sociologiškai susiduriame su asmens ir vaidmens sąvokomis. Be jų negalime išsiversti, jei norime suprasti visos visuomenės struktūrą, jos veiklą ir dėsningumus. Kas sudaro ir valdo visuomenę, nuo ko priklauso visa socialinė tvarka? Visuomenę sudaro individai – asmenys. Kiekvienas asmuo visuomenėje turi ir atlieka savo tam tikrą vaidmenį. Kyla klausimas: ar tas pats asmuo gali atlikti keletą vaidmenų ir kokia asmens įtaka vaidmeniui ir kaip atliekami asmens vaidmenys įtakoja patį asmenį? Žinome, kad socialinės normos galioja visose socialinėse situacijose ir jos visiškai nusako, apibrėžia žmonių elgesį. Vaidmenų atlikėjai, kaip ir anksčiau, yra nuo jų priklausomi (Hollis 2000:198). Bet ar visada socialinių normų laikymasis yra racioanaliausia išeitis, sprendžiant tiek asmens, tiek pasaulines problemas?

M. Hollis savo knygoje Socialinių mokslų filosofija paliečia asmens ir vaidmenų temą, kurioje nagrinėja vaidmens sąvoką ir idėją, kad asmuo tėra tik vaidmenų suma, pirmiausia institucinių vaidmenų kontekste, po to pasitelkia analogiją su teatriniais vaidmenimis. Pasak jo, vaidmens atlikėjo sąvoka yra reikšminga tiems socialiniams mokslams, kurių metodologija remiasi ir priklauso supratimo sferai. Ar mes, žmonės, esame tik visuma vaidmenų, kuriuos atliekame? Jeigu atsakymas būtų teigiamas, išlieka problemų dėl socialinio tapatumo sąvokos. Jos reikalauja kompromiso tarp holizmo ir individualizmo. Jeigu atsakymas neigiamas, kyla klausimas, kas vadinama asmens tapatumu. Ši amžinoji filosofinė problema skatina susidomėti individualistine racionalių veikėjų interpretacija (Hollis 2000).

Šiame darbe pabandysiu panagrinėti kaip galėtume suprasti asmenis ir vaidmenis socialiniame kontekste. Daugiausiai remsiuosi M. Hollio knyga Socialinių mokslų filosofija.

Kaip suprasti vaidmens sąvoką? Norint atsakyti į šį klausimą, visuomenę galime įsivaizduoti kaip tam tikrą socialinių padėčių schemą. Kiekviena visuomeninė padėtis siejama su tam tikra institucija ar organizacija. Yra institucijų, taip pat ir organizacijų, kurios struktūrizuotos. Pvz.: Lietuvos kariuomenės struktūra yra griežtai apibrėžta skirtingų laipsnių hierarchija, mokyklose taip pat specifinė hierarchinė struktūra, įmonėse vyrauja struktūra nuo vadovo iki darbininkų ir taip kiekviena institucija, gamybinė ar mokslinė organizacija turi savitą struktūrinę schemą, kur kiekvienas asmuo turėdamas tam tikrą padėtį visuomenės dalyje, kurioje dirba turi taip pat ir vaidmenis, kuriuos atlieka, užima tam tikrą socialinę padėtį.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2123 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ernesta
  • Asmens ir vaidmens supratimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Asmens ir vaidmens supratimas. (2015 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmens-ir-vaidmens-supratimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:51
×