Asmens įtaigumą lemiantys veiksniai


Įvadas. Įtaigos ypatumai. Veiksniai darantys įtaką asmens parodymams. Liudininko asmenybės ypatumai. Vyresnio amžiaus liudininkai. Liudininkai – vaikai. Išvados. Literatūra.


Verta paminėti, kad liudytojo sąvoka skiriasi nuo liudininko sąvokos. Pastarosios sąvokos nėra numatyta nei baudžiamosiose nei kitose įstatymuose. Baudžiamojo proceso kodeksas sako, kad liudytojas yra toks asmuo, kuris ką nors žino apie bylai reikšmingas aplinkybes. Teismo psichologijos sąvoka liudininkas yra daug platesnė, nes ji apima ne tik liudytoją, bet taip pat ir nukentėjusįjį, įtariamajį, kaltinamąjį ir t.t., kuris vienaip ar kitaip praneša apie teisės požiūriu reikšmingus faktus.

Savo turiniu liudininkų parodymai gali būti tiek pirminiai (tai tokie parodymai, kai liudininkas pats stebėjo įvykį), tiek išvestiniai (liudininkas apie įvykį sužinojo iš kitų šaltinių). Dar liudininko parodymai gali būti tiesioginiai ar netiesioginiai, kaltinamieji išteisinamieji. Vertinant liudininkų parodymus, reikia nepamiršti, kad atskirais atvejais galimus suinteresuotumo bylos baigtimi atvejus ir su tuo susijusį nesąžiningumą, taip pat, kad kiekvienas asmuo duodamas parodymus gali suklysti. Dėl šių priežaščių kiekvienas liudininkas prieš duodamas parodymus teisme turi prisiekti, už melagingus parodymus liudininkas atsako tada, kai jis sąmoningai, apgalvotai, turėdamas tam tikrą tikslą, kalba netiesą. Tačiau jei liudininkas sako netiesą, meluoja todėl, kad jis klysta, kad neteisingai suprato tai, kas domina ikiteisminio tyrimo pareigūną ar teisėją, tokiu atveju jis neatsako už melagingų parodymų davimą.

Pirminę, arba psichomotorinę įtaigą, kurią sukelia staigūs įspūdžiai ir išgyvenimai, kai žmogus nekritiškai priima skleidžiamą informaciją ir sutinka su jos teiginiais;

to, kiek žmogus pasiduos įtaigai, didelę reikšmę sudaro situacija ir laikas;

Įtaigos sąvoka, apima tris nuoseklius procesus:

sugestinės informacijos, turinčios elgesio programą suvokimas, arba, pagal M. L. Lineckį „elgesio programos įdiegimas”;

Gali būti įvairių aplinkybių, kurios atitinkamai veikia liudininkų parodymų teisingumą trumpai aptarsime ką teismo psichologai taikė ankščiau ir kaip dirba šiais laikais.

Liudininkų parodymų kokybei didelės įtakos turi jo regėjimo, klausos, orientacijos, atminties būklės gerumas. Dvidešimtojo amžiaus pradžioje parašytose knygose buvo kalbama apie regėjimo, klausos ir pan. įtaką liudininko parodymų svarbumui. Taigi, anų laikų teismo psichologai manė, kad regos tikslumas priklauso nuo apšvietimo sąlygų: ”Kiekvienas mes žinome, kad išeidami iš šviesos į tamsą arba atvirkščiai, iš pradžių matome blogiau. Pavyzdžiui, dienos metu nematome kambario vidaus, taigi, jei liudininkas teigs, kad matė, kas dėjosi kambaryje jo parodymais galima pagrįstai suabejoti”. Apie klausos ypatybes buvo teigiama tai, kad gebėjimas išgirsti priklauso nuo garso fono, taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad nemažą reikšmę turi kryptis, iš kurios sklinda garsas ir pan. Šiais laikas teismo psichologai neteikia tokios didelės reikšmės šiems faktams, kaip kad buvo dvidešimto amžiaus pradžioje. Tobulėjant teismo psichologijai buvo sukurti nauji metodai tokie kaip nusikaltimo įvykių atvaizdavimas, šiuo būdu tiriamiesiems rodomas filmas, kuriame vaizduojami tam tikri įvykiai. Taikant šį metodą buvo gauta nemažai duomenų apie liudininko psichologiją, nes galima ištirti kiekvieną liudininką individualiai.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2627 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintarė
  • Asmens įtaigumą lemiantys veiksniai
    10 - 7 balsai (-ų)
Asmens įtaigumą lemiantys veiksniai. (2016 m. Kovo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmens-itaiguma-lemiantys-veiksniai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 21:10
×