Asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, liemens kontrolės ir funkcinių rankos judesių priklausomybė po kineziterapijos kursinis darbas


Slaugos kursinis darbas.

Įvadas. Literatūros šaltinių analizė. Galvos smegenų insultas, etiologija ir patogenezė. Reabilitacija ir kineziterapija po galvos smegenų insulto. Ritminės tikslumo reikalaujančios užduotys po GSI. Tyrimo metodai ir organizavimas. Tiriamieji ir tyrimo organizavimas. Tyrimo metodai. Tyrimo rezultatai ir jų aptarimas. Rankos mobilumo tyrimo rezultatai. Rankos judesių amplitudės tyrimo rezultatai. Rankos raumenų jėgos tyrimo rezultatai. Skausmo tyrimo rezultatai. Liemens kontrolės tyrimo rezultatai. Rezultatų aptarimas. Rankos mobilumo tyrimas. Rankos judesių amplitudės tyrimas. Rankos raumenų jėgos tyrimas. Skausmo tyrimas. Liemens kontrolės tyrimas. Tyrimo trūkumai. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Darbo tikslas: įvertinti asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, liemens kontrolės ir funkcinių rankos judesių priklausomybę, po 2 savaičių kineziterapijos.

Darbo uždaviniai:

Darbo objektas: pažeistos rankos skausmo, judesių amplitudės, raumenų jėgos, mobilumo ir liemens kontrolės pokytis po kineziterapijos.

Galvos smegenų insultas yra skirstomas į hemoraginį ir išeminį (Bydrys, 2003). Hemoraginis insultas ištinka, kai galvos smegenų kraujagyslės yra veikiamos didelio spaudimo ir neatlaikiusios šio spaudimo plyšta. Plyšus kraujagyslėms kraujas gali išsilieti į smegenis (intracerebrinė kraujosrūva) arba po galvos smegenų dangalais (subarachnoidinė kraujosrūva). Kraujui išsiliejus į smegenis gali būti pažeidžiama bet kuri galvos smegenų kraujagyslė. Tačiau dažniausiai yra pažeidžiamos giliosios smulkiosios kraujagyslės (Graeme, 2007). Dažniausia intracerebrinės kraujosrūvos priežastis yra nekontroliuojama hipertenzija. Subarachnoidinės kraujosrūvos metu dažniausiai yra pažeidžiamos tarp smegenų dangalų esančios venos. Dažniausia pažeidimo priežastis yra nedidelė galvos smegenų trauma, pažeidžianti galvos smegenų kraujagysles. Hemoraginis insultas sudaro 20 proc. visų galvos smegenų insulto atvejų (Caplan, 2008).

Išeminis insultas išsivysto, kai smegenys negauna pakankamai deguonies ir maistinių medžiagų dėl kraujo nepritekėjimo (Rudd et al., 2005). Jei kraujo nepritekėjimas užtrunka porą minučių smegenys nustoja tinkamai funkcionuoti, o jei tai tęsiasi keletą valandų, ta smegenų dalis, į kurią nepriteka kraujo, gali žūti. Išeminį insultą gali sukelti trombas, embolas ar sisteminė hipoperfuzija. Trombozės atveju, galvos smegenų kraujagyslėse, dėl aterosklerozės, susiaurėja kraujagyslių spindis ir kaupiasi trombas, kuris galiausiai visiškai užkemša kraujagyslę ir išsivysto išeminis insultas. Embolai (trombai, plokštelės, riebalų lašeliai) į galvos smegenis dažniausiai atkeliauja iš širdies, aortos ar stambiųjų kaklo kraujagyslių. Sisteminės hipoperfuzijos atveju smegenų aprūpinimas krauju sutrinka dėl sutrikusios širdies veiklos (miokardo infarkto, širdies nepakankamumo). Išeminis insultas sudaro 80 proc. visų insulto atvejų (Lindley, 2008). Išeminis insultas dažniausiai ištinka rytą, o hemoraginis insultas dažniausiai ištinka sunkaus darbo metu, nepriklausomai nuo paros laiko (Skurvydas, 2011). Dažniausiai galvos smegenų insultas ištinka dėl vidurinės smegenų arterijos užsikimšimo. Esant GSI, dažniausi simptomai yra: vienos pusės silpnumas, nutirpimas, kalbos sutrikimai (Lindley, 2008). Galvos smegenų insulto metu labiausiai pažeidžiami smulkūs judesiai. Pažeidimai atsiranda motorinėje ir sensorinėje galvos smegenų žievėje (Birbaumer & Cohen, 2007).

Labai dažnai GSI sukelia paralyžius ir parezes. Paralyžius (plegija) – raumenų inervacijos sutrikimas, pasireiškiantis visišku kūno dalių nevaldymu (Birbaumer & Cohen, 2007). Parezė – dalinis raumenų jėgos sumažėjimas dėl inervacijos sutrikimų (Roca et al., 2011). Hemiplegija ir hemiparezė apima vieną kūno pusę, paraplegija ir paraparezė apima abi rankas ar kojas, tetraplegija ar tetraparezė apima abi rankas ir kojas (Ehrlich & Shroedeer, 2004). Sergant galvos smegenų insultu dažniausiai išsivysto vienos kūno pusės motorikos sutrikimai. Hemiplegija išsivysto – 11,2 proc., sunki hemiparezė – 11,1 proc., lengva hemiparezė – 58,9 proc. asmenų patyrusių galvos smegenų insultą. Po vienerių metų apie 50 proc. asmenų vis dar išlieka paralyžius (Bižokaitė ir Daratienė, 2011).

Kasmet pasaulyje GSI suserga apie 16 mln. žmonių, kas 3 min. nuo galvos smegenų insulto miršta žmogus, kas 45 s. insultas ištinka vieną žmogų (Caplan, 2008; Lindley, 2008). Amerikoje GSI yra dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis (Wechsler et al. 2001). GSI yra trečioji, po širdies kraujagyslių sistemos ligų bei vėžio, pagal dažnį mirties priežastis Europoje (Hacke, 2003). Iš 100 tūkst. gyventojų, Lietuvoje per metus, apytiksliai 27 asmenys suserga GSI (Juocevičius ir kt., 2010). Ir tik 20 proc. iš patyrusiųjų GSI išlieka darbingi (Petruševičienė ir Kriščiūnas, 2003). Tik nedidelei daliai, išgyvenusių galvos smegenų insultą asmenų, nepastebima liekamųjų pažeidimo reiškinių, kitiems išlieka nedideli negalios reiškiniai. Asmenims, kuriems nustatomi ryškesni neįgalumo reiškiniai yra reikalinga didesnė ar mažesnė pagalba apsitarnaujant. Net 35 proc. asmenų, išgyvenusių GSI, dėl išsivysčiusios kojos parezės, kojos funkcija nebeatsistato. Iš jų 20 proc.– 25 proc. nesugeba eiti be pagalbos, 65 proc. asmenų po pusės metų išlieka stipri rankos parezė arba plegija (Janonienė ir kt., 2007). Lietuvoje apie 80 proc. asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, tampa neįgalūs dėl kognityvinių (pažintinių), motorinių funkcijų pažeidimų, sutrikdančių jų kasdienę veiklą ir darbingumą (Bižokaitė ir Daratienė, 2001). Galvos smegenų insultas gali sukelti paralyžių, kalbos, rijimo, atminties, suvokimo sutrikimus, skausmą, pakitusį asmens elgesį ir savęs apsitarnavimą (Harms et al., 2011).

 • Slauga Kursiniai darbai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Jurgita
 • 45 puslapiai (9549 žodžiai)
 • Universitetas
 • Slaugos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 583 KB
 • Asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, liemens kontrolės ir funkcinių rankos judesių priklausomybė po kineziterapijos kursinis darbas
  10 - 7 balsai (-ų)
Asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, liemens kontrolės ir funkcinių rankos judesių priklausomybė po kineziterapijos kursinis darbas. (2016 m. Gegužės 21 d.). http://www.mokslobaze.lt/asmenu-patyrusiu-galvos-smegenu-insulta-liemens-kontroles-ir-funkciniu-rankos-judesiu-priklausomybe-po-kineziterapijos-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 00:01