Asmenybė ir asmenybės struktūra. kas lemia asmenybės tapsmą


Įvadas. Asmenybės samprata. Asmenybės struktūra. Kas lemia asmenybės tapsmą. Išvados. Literatūros sąrašas.

Asmenybės, kaip nedalomos visumos, tyrinėjimas ypatingai suaktyvėjo XX amžiaus pradžioje. Tuo laikotarpiu kritikuojamos tos psichologijos kryptys, kurios daugiausiai tyrė psichikos procesus, jų funkcijas ir individualius skirtumus. Atskirų psichikos procesų tyrinėjimai nesudarė galimybių pažinti vientisą asmenybę. Asmenybės sudėtingumą ir jos tyrinėjimo sunkumus patvirtina ir tas faktas, kad nėra vieno ir visiems priimtino apibrėžimo – jų priskaičiuojama beveik 80 ir tarp jų nėra nei vieno kurį galėtume visiškai paneigti. Kartais su asmenybe susijusių sąvokų turinys beveik sutampa, pavyzdžiui, asmenybė ir charakteris, charakteris ir temperamentas, todėl svarbu išsiaiškinti asmenybės ir kai kurių jai artimų sąvokų, tokių kaip: žmogus, asmuo, asmenybė, individas, individualybė prasmę.

Visi žmonės skiriasi savo elgesiu ir laimėjimais. Kiekvienas žmogus iš prigimties yra protinga būtybė, tačiau dėl savo veiklos išsiskirianti kaip asmenybė.

Endopsichinės postruktūrės susidarymą lemia vidiniai veiksniai. Asmenybės raidą ir elgesį ji sieja su nervų ir kitų vidaus procesų mechanizmais. Endopsichika apima pažinimo procesus: suvokimą, vaizduotę, mąstymą, atminties savybes, valios pastangas, impulsyvumą.

Egzopsichinės postruktūrės susidarymą lemia asmenybės santykiai su aplinka, su tuo, kas yra už individo. Egzopsichika aprėpia asmenybės santykių ir jos patirties sistemą, t. y. interesus, vyraujančius jausmus, polinkius, idealus, žinias ir t.t.

Kai kurie autoriai šias dvi postruktūrės supriešina, svarbiausią vaidmenį priskirdami vienai iš jų. Tačiau endopsichikos ir egzopsichikos negalime supriešinti. Jų sąveika yra abipusė. L. Jovaiša pateikia tokią asmenybės struktūrą (žiūrėti 1 paveikslą).

Asmenybe negalime laikyti ką tik gimusio vaiko arba ligonio, turinčio rimtą psichikos negalią, nepajėgiančio savarankiškai gyventi visuomenėje, nes tai tik asmuo, turintis vardą, pavardę, gyvenamąją vietą, t.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1594 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indrė
  • Asmenybė ir asmenybės struktūra. kas lemia asmenybės tapsmą
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Asmenybė ir asmenybės struktūra. kas lemia asmenybės tapsmą. (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybe-ir-asmenybes-struktura-kas-lemia-asmenybes-tapsma.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:44
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo