Asmenybė ir darbas


Įvadas. Asmenybės samprata. Asmenybės tipologija. Darbo ir asmeninio žmogaus gyvenimo sąveika. Asmenybės darbo motyvacija ir ją lemiantys veiksniai. Duomenų analizės metodai. Duomenų analizė. Išvados ir pasiūlymai. Literatūra. Priedai.


Sangvinikui būdingas didelis jausmų jautrumas. Be to, šiam tipui būdingas įspūdingumas, palankumas. Tokio tipo temperamentą turinčiam žmogui būdingas veiklos ir elgesio paviršutiniškumas. Tačiau sangvinikai nėra tik blogiečiai. Prie šio tipo priklauso ir susižavintys, jautrūs, patrauklūs savo nuoširdumu bei nuotaikingumu žmonės.

Choleriškojo temperamento žmogui būdingas staigus, smarkus jausmų stiprumas, aistringumas ir labai ryškus jų pasireiškimas kalba, mimika, gestais ir elgesiu. Cholerikai paprastai labai aktyvūs, energingi, viską daro karštai, aistringai. Tačiau pasitaiko ir neigiamų savybių turinčių cholerikų. Jie būna perdėtai nesantūrūs, šiurkštūs iki storžieviškumo, ūmūs, užsispyrę ir netgi kerštingi.

Melancholiko jausmai sužadinami lėtai. Jie monotoniški, išorėje bei elgesyje silpnai pasireiškia, tačiau labai pastovūs. Prie melancholikų gali priklausyti jautrūs, gyvenantys turtingą vidinį gyvenimą, subtilaus jausmingumo žmonės. Tačiau melancholiškojo temperamento žmonės dažnai būna užsidarę, neištvermingi, mažai produktyvūs veikloje.

Flegmatikas žmogus apskritai mažai gyvena jausmais, jie sužadinami lėtai, išoriškai pasireiškia labai silpnai. Tokio tipo žmogui neretai būdingi geri bruožai: ramus darbštumas, rami nuotaika, nepaliaujamas mąstymas, vadinamųjų išsišokimų, kai žmogus nepajėgia savęs kontroliuoti, nebuvimas. Tačiau dažnai flegmatikai yra tingūs, išglėbę, pasyvūs.

E. Kretschmeris paskelbė, kad yra ryšys tarp paveldėto kūno sudėjimo ir charakterio. Todėl išskyrė tris kūno sudėjimo tipus:

1. Pikniškas tipas – apvalaus veido, trumpo kaklo, apvalių kūno formų – geraširdis, linksmas, savim pasitikintis žmogus.

2. Atletiškas tipas – yra raumeningas, proporcingo kūno sudėjimo, aktyvus ryžtingas.

Organizacijos aplinka – tai trečiasis veiksnys, turintis įtakos asmenybės darbo motyvacijai. Šiai veiksnių grupei priklauso:

1) tiesioginė darbo aplinka (bendradarbiai (darbo grupė) ir tiesioginiai vadovai);

Egzistuoja dvi – kiekybinė ir kokybinė – metodologijos. Kiekybiniai ir kokybiniai tyrimai remiasi skirtingomis teorijomis, juose taikomi įvairūs duomenų rinkimo metodai. Šie metodai taikomi vartotojų poreikiams, lūkesčiams ar pasitenkinimams matuoti. Kai kurie metodai gali būti taikomi tik vienuose arba kituose, tačiau kai kurie gali būti taikomi abiejuose, atitinkamai juos pritaikant. Kiekybiniai ir kokybiniai tyrimai remiamasi skirtingais požiūriais, tačiau jie neprieštarauja vieni kitiems ir juos puikiai galima derinti tarpusavyje. Taikant kiekybinius metodus išsiaiškiname tik tendencijas, tačiau norint įsigilinti ir suprasti kodėl tai vyksta prireiks ir kokybinio tyrimo.

Kokybiniai tyrimai – remiasi prielaida, kad socialinis pasaulis negali būti skaitmenizuotas, jo negalime vertinti skaičiais ir išmatuoti. Reikia įsigilinti, suprasti esmę, prasmę bei interpretuoti. Kokybiniuose tyrimuose dažniausiai keliami klausimai: ką tai reiškia, kas tai yra. Šiuose tyrimuose naudojama tyrėjo intuiciją, mokėjimas įsigilinti ir pajusti prasmę. Kokybiniuose tyrimuose nėra naudojami statistiniai metodai. Kokybinių tyrimų duomenys dažnai turi žodinę, vaizdinę formą.

Kiekybiniai tyrimai – priešingai nei kokybiniuose tyrimuose, atliekant šiuos tyrimus reiškiniai yra skaitmenizuojami ir įvertinami kiekybiškai. Kiekybiniai tyrimai gali būti atliekami tik tada, kai turima daug duomenų, kuriais būtų galima skaičiuoti, taikyti statistinius metodus. Didelis duomenų kiekis padeda suprasti dėsningumus ir tendencijas. Dažniausiai keliami klausimai: kiek, kokios tendencijos, kaip dažnai. Kiekybinių tyrimų metu tikimasi, kad pasaulį galima išmatuoti. Taip pat šių tyrimų metu žmonių elgesys suvokiamas kaip nusėjamas ir reguliarus.

  • Microsoft Word 281 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (5475 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugnė
  • Asmenybė ir darbas
    10 - 1 balsai (-ų)
Asmenybė ir darbas . (2019 m. Birželio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybe-ir-darbas.html Peržiūrėta 2019 m. Spalio 23 d. 20:44
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema