Asmenybė psichologijos referatas


Įvadas. Asmenybės samprata. Psichoanalizės teorija. Mokymosi teorija. Augimo teorija. Įsimintini terminai. Asmenybės nustatymo būdai. Literatūros sąrašas.

Froido psichikos sandaros samprata. Sąmonė yra tarsi matoma kalnio, kuris puse randasi po vandeniu, viršūnė. Atkreipiam dėmesį kad ID yra visiškai nesąmoningas, tačiau EGO ir SUPEREGO veikia ir sąmoningai, ir nesąmoningai.

„ID”- pasąmonės psichinės energijos, žmogiškų troškimų šaltinis. Tai nuolatos siekia patenkinti pagrindinius išlikimo, dauginimosi (seksualiniai), ir agresyvieji troškimai ir stūmius, talpykla. ID veikimas grindžamas malonumo principu: jei nevaržytų tikrovė, nedelsiant būtų siekiama pasitenkinimo. Kaip pavyzdys Froidas nurodė kūdikius, kuriu ID tyrinėjimas yra tikslus ne apgaulingas. Valdomi ID jie verkia, raikalaudami patenkinti savo iškilusį poreikius.

„SUPEREGO”- auklėjimo, socialinių normų suformuotas psichikos lygis ( daugumai žinomas kaip – sąžinės balsas), padedantis sąmonei tramdyti ir valdyti pasąmonės potraukius. „SUPEREGO”- formuojasi tėvų, kuriuos vaikas stebi, moralės. Tai kada žmogus galvoja arba mano kad privalo taip elgtis.PVZ.: Jei vaikas ima internalizuoti tėvus ir kultūros moralines nuostatas bei vertybes, kurių dėka įgyja gėrio ir blogio, taip pat ir savo idealų sampratą. Kaip pavyzdžius galime imti dviejų tipo žmonių. Pirma grupė – kuri siekė „superego“ yra stiprus, žmonės būna dori, bet jaučia kažkodėl kaltės jausmą.Antros grupės žmonės, kurių „superego“ silpnas – lengvabūdiškai nuolaidūs savo silpnybėms ir norams, taip pat nejaučia sąžinės priekaištų.

Gynybos mechanizai: kai žmogaus „ID“ ir „SUPEREGO“ kariauja tarpusavyja norėdamas rasti kompromisą žmogaus „EGO“ bijodamas nesuvaldyti situacijos „įjungia“ savo gynybos mechanizmus. Ir pas įvairus žmones įvairiai veikia ta sistema. PVZ.:

Išstūmimas – (repression) – tai pagrindinis gynybos mechanizmas išstumantis nerimą ir mintis iš sąmonės. Nesiderina su savimone ir gali pakenkti savigarbai. Dažniausiai mintis iš sąmonės perkelia į pasąmonę, nuo visiško užmiršimo skiriasi tuo, kad žmogus pamiršta tik tą dalį informacijos kuri jam sukelia nemalonumą ir kaltės jausmą.

Regresija – tai troškimas grįžti prie psichinės energijos šaltinio, kad padėtų įveikti nerimą kaip ir išstūmimas .

Atvirkštinis reagavimas – reikšti jausmai , kurie yra jų nerimą nesąmoningai keliančių jausmų priešybė. Tai kai „ego“ gindamas paverčia impulsą į priešingą ir siunčia į sąmonę.

Projekcija – tai jausmų proekcija, paslepia tikrus grėsmingius jausmus, priskiria juos kitiems.

Anot Froido atvirkštinis reagavimas ir proekcija kartu sudėjus praverčia pajuokiant kitų žmonių motyvus.

Racionalizacijos – (rationalization) – tai saviapgaulė, kurios dėka žmogų pasiteisina slėpdamas nuo savęs savo tikrų poelgių arba veiksmų priežastis.

Froidos ir Jungias nesutare tik dėl vieno, Froido manimu žmogus gyvena tik norais , o Jungas teigė kad žmogus gyvena ir norais, ir tikslais.Anot Jungo asmenybė,arba psyche susidaro iš atskirų, skirtingų sistemų įtakojančių vienas kitą. Pagrindinės sistemos ego individuali pasąmonė ir kolektyvinė pasąmonė.

INDIVIDUALI PASĄMONĖ - (personal unconscious). Ją sudaro tie dalykai, kurie kažkada buvo pamiršti arba išstumti. Tarp individualios pasąmonės ir ego vyksta pastovus ryšys.

Jungas teigė, kad žmonės dalijas į dvi skirtingias asmenybės struktūros ir savybės:

Ekstrovertai – tai žmonių grupė susikoncentravusi į išorinį pasaulį, taip pat- kominkabilus.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3047 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ichtiandras
  • Asmenybė psichologijos referatas
    10 - 5 balsai (-ų)
Asmenybė psichologijos referatas. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybe-psichologijos-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 06:52
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo