Asmenybės bruožų teorijos skaidrės


Asmenybės teorijos (bruožų). Asmenybę galime apibrėžti kaip. Dinamišką bei organizuotą būtybę turinčią savybių rinkinį. Psichologija  – mokslas, tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Asmenybės psichologija .  psichologijos mokslo šaka, kuri tiria asmenybę ir jos asmeninius skirtumus. Asmenybės psichologija. Nagrinėja asmenybės paveikslo. Pagrindinės asmenybės teorijos yra. Psichodinaminė biheviorizmo (elgesio) bruožų teorija, humanistinė, kognityvinė (pažinimo), egzistencializmo, pozityvioji. Žmogaus asmenybę galime nusakyti penkiais pagrindiniais bruožais. Ekstravertiškumu, neurotiškumu, atvirumu patirčiai, sutarumu, sąmoningumu. Penki svarbiausi asmenybės bruožai. Ekstravertiškumas. Ekstravertai yra draugiški, visuomeniški. Neurotiškumas. Šis bruožas susijęs su neigiamų emocijų – baimės. Atvirumas patirčiai. Jis siejasi su vaizduote, susidomėjimu estetika. Sutariamumas. Sutarus žmogus yra iš esmės altruistiškas. Sąmoningumas. Jis siejasi su gebėjimu planuoti. Alternatyvos DP modeliui. DIDŽIAUSIAS VIENETAS. Teigiama, kad Didžiausias vienetas atskiria emociškai stabilius. DIDYSIS DVEJETAS. Aiškiai išskirti 2 faktoriai – α ir β. MILŽINIŠKASIS TREJETAS. Jis apima neurotizmo ir emocinio stabilumo. HEXACO. Kartu su DP faktoriais eina ir dorumo ir paklusnumo faktorius. DIDYSIS SEPTYNETAS. Šalia DP faktorių buvo aptikti dar du – pozityvus valentingumas ir negatyvus valentingumas.


Nagrinėja asmenybės paveikslo sudarymą nustatinėja pagrindinius psichologinius vyksmus nagrinėja asmeninius skirtumus bei žmogaus prigimtį nagrinėja žmogų kaip visumą.

Sutariamumas. Sutarus žmogus yra iš esmės altruistiškas, užjaučiantis ir siekiantis padėti, jis bus linkęs mažiau kritikuoti, konkuruoti, būti priešiškas.

DIDYSIS DVEJETAS. Aiškiai išskirti 2 faktoriai – α ir β. α superfaktorius susijęs su DP dimensijomis – sutariamumu, sąmoningumu ir neurotizmu (α dar galima sieti su socializacijos procesu, kuriame gerėja impulsų valdymas, formuojasi sąžinė, mažėja priešiškumas, agresija ir neurotiškumas )β siejasi su ekstraversija ir atvirumu patirčai (β galima sieti su asmens augimu, savęs aktualinimu).

MILŽINIŠKASIS TREJETAS. Jis apima neurotizmo ir emocinio stabilumo, introversijos ir ekstraversijos bei psichotizmo faktorius. Milžiniškas trejetas siekia indentifikuoti tuos individualius skirtumus, kurie pagrįsti biologiniais procesais.

HEXACO. Kartu su DP faktoriais eina ir dorumo ir paklusnumo faktorius.

  • Psichologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1423 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (409 žodžiai)
  • Gitana
  • Asmenybės bruožų teorijos skaidrės
    10 - 6 balsai (-ų)
Asmenybės bruožų teorijos skaidrės. (2016 m. Vasario 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-bruozu-teorijos-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:20
×