Asmenybės ir sąvokos


Asmenybės ir sąvokos.


Homo sapiens sapiens - protingasis žmogus (kromanjonietis), atsiradęs 100 000 m. pr. Kr. ir iki mūsų dienų.

Homo erectus - stačiasis žmogus (pitekautropas/beždžionžmogis), prieš 1,5 mln. m. (ūgis 1,5 - 1,7 m)

Herodotas - pirmasis istorikas, „istorijos tėvas“. Graikų istorikas. Išgarsino veikalas „Istorija“ (graikų kovos su persais)

Homeras (VIII a. pr. Kr.) – pirmasis Europos poetas, parašė „Odisėją“, „Iliadą“.Heziodas (VII a. pr. Kr.) – epinių kūrinių „Darbai ir dienos“, „Dievų kilmė“ autorius.

Kornelijus Tacitas - 98 m. po Kr. veikale „Germanija“ pirmąkart paminėjo aisčius

Karlas Marksas, 19 a. sakęs, kad istorija yra klasių kova ir žmonių visuomenę valdo materialūs dalykai

Aurelijus Augustikas, į istoriją žiūrėjęs kaip į Dievo valios pasireiškimą

Antriniai istorijos šaltiniai - tarsi ataskaitos apie praeitį, sudarytos tu žmonių, kurie gyveno po aprašomų įvykių (jie parėmė informaciją iš kitų šaltinių, nebūtinai pirminių)

Austrolopitekas - gyveno prieš 5(6) mln. m. Afrikoje (1,2 - 1,5 m)

Akmens amžius - priešistorė skiriama į šį laikotarpį ir šis skirstomas į paleolitą, mezolitą, neolitą.

Aristotelis - didžiausias senojo pasaulio filosofas ir mokslininkas. Pradėjo formaliosios logikos tyrimus, praturtino beveik kiekvieną filosofijos atšaką. Jo požiūris- kiekvienas žmogaus ir visuomenės gyvenimo aspektas gali būti tinkamas apmąstymui ir analizei; visatą valdo ne aklas atsitiktinumas, o racionalūs dėsniai; darydami išvadas, turime panaudoti ir empirinius stebėjimus ir loginį samprotavimą.Išliko 47 veikalai, senoviniai raštai jam priskiria apie 170 knygų.

Aleksandras Didysis - Makedonietis - garsiausias Senojo pasaulio užkariautojas, per 11 kariavimo metų nepralaimėjęs nė vieno mūšio; nepalenkiamas karo vadas, dramatiškiausia figūra istorijoje. Aleksandro užkariavimai buvo labai reikšmingi, suartino Graikijos bei Artimųjų Rytų civilizacijas ir praturtino abi kultūras. Kariaudamas įkųrė daugiau kaip 20 miestų. Garsiausias buvo Egipto Aleksandrija.

Diferenciacija - vienodas visumos skaidymasis, skirstimas(is) į daugiariopas, skirtingas formas ir pakopas; skirtumų ryškėjimas, iškilimas.

Derlingasis pusmėnulis - teritorija apėmusi dabartinių Egipto, Libano, Sirijos, Jordanijos, dalies Irako teritorijos.

Despotija - vienvaldystės forma: visa valstybės valdžia priklauso vienam asmeniui ir remiasi kariniu biurokratiniu aparatu.

Dantiraštis - šumerų raštas ant molinių lentelių meldų lazdelėmis. 3500 m. pr. Kr.

Leopoldas fon Rankė „taip, kaip iš tikrųjų vyko“ šis istorikas manė, kad praeities šaltiniai gali patys daug ką pasakyti

Ledynmetis - atšalimo laikotarpis, kai didelę žemės dalį dengė ledynas.

Istorijos mokslo objektas - žmonės ir visa tai ką jie mąstė, kalbėjo ir darė nuo pat jų atsiradimo.

Istorijos šaltiniai - visi objektai, kaip nors susiję su žmonių veikla, tai yra visa tai, kas gali liudyti žmonijos praeitį (daiktiniai, rašytiniai, vizualiniai, garsiniai, lingvistiniai, gamybiniai, folkloriniai, kalbiniai - pagal žmonijos veiklos aspektus)

Pirminiai istorijos šaltiniai - atsiradę toje praeityje, kurią jie aprašo, liudija; tokie šaltiniai yra tiesioginiai aprašomų įvykių ar ištisos epochos liudininkai.

  • Microsoft Word 88 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (16826 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Augustina
  • Asmenybės ir sąvokos
    10 - 1 balsai (-ų)
Asmenybės ir sąvokos. (2020 m. Liepos 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-ir-savokos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 04:32
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo