Asmenybės laikysena ribinėse situacijose (5)


Asmenybės laikysena ribinėse situacijose (5). Vincas Mykolaitis Putinas, Antanas Škėma.


Ribinė situacija - tai momentas, kai yra būtina rinktis ir imtis veiksmų, kuomet bet koks pasirinkimas ar veiksmas turės svarbių pasėkmių ateityje ar kai į viską tenka pažiūrėti kitaip. Tokioje situacijoje pasirinkimą lemia dvasinė, fizinė ar psichologinė būsena. Ribinėmis situacijomis yra išbandoma žmogaus vidinė stiprybė, suvokiamos tikrosios vertybės, žmogus gali pažinti tikrajį save. Galima teigti, kad tokios situacijos žmogų sustiprina arba sužlugdo morališkai ar net fiziškai, priklausomai nuo asmens stiprybės. Su sunkiomis situacijomis susiduriame kiekvienas, tačiau dažnai užmirštame kas yra tikrosios ribinės situacijos, su kuriomis susiduria retas. Tokių situacijų buvo ypač kupinas XX amžius - du pasauliniai karai, trėmimai į koncentracijos stovyklas, Sibirą, masinė emigracija drastiškai pakeitė žmonių likimus, o to liudytoja – lietuvių literatūra. Joje gausu rašytojų išgyvenimų, ribinių situacijų, skaudžių netekčių bei to pasekmių. Mano kalbos tikslas analizuoti asmenybės laikyseną ribinėse situacijose, žmogaus pasirinkimus ir išgyvenimus remiantis XX amžiaus literatūros kūriniais.

Taigi, tiek ,,Dievų miške‘‘, tiek ,,Baltoje drobulėje‘‘ bei ,,Altorių šešėly‘‘ pagrindiniai veikėjai Balys Sruoga, Antanas Garšva ir Liudas Vasaris patiria ribines situacijas. Balys Sruoga pasižymėjo stipria asmenybės laikysena nežmoniškomis sąlygomis ir išgyveno ironijos pagalba. Tuo tarpu Garšva išsaugojo tai, kas ypač svarbu jo asmenybei – poeziją, nors viso kūrinio metu jį matome netoli išprotėjimo. Liudas Vasaris viso romano metu bando išspręsti kunigo-poeto problemą, o pasijutęs pakankamai stiprus priimti gyvenimą nulemsiantį sprendimą bei atsidūręs ribinėje situacijoje jis pasirenka poeziją, kuri yra svarbiausias Liudo pašaukimas. Atsisakęs kunigystės Liudas Vasaris atranda gyvenimo prasmę ir išsaugo tikrąją savo asmenybę.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1555 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Tautvydas
  • Asmenybės laikysena ribinėse situacijose (5)
    10 - 2 balsai (-ų)
Asmenybės laikysena ribinėse situacijose (5). (2018 m. Sausio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-laikysena-ribinese-situacijose-5.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 24 d. 02:32
×