Asmenybės laisvės tema lietuvių literatūroje


Asmenybės laisvės tema lietuvių literatūroje (A Škėma, V M Putinas, B Sruoga). Kalbėjimo planas.


Laisvė kiekvienam žmogui yra viena iš didžiausių ir neatsiejamų vertybių gyvenime, tačiau kartais taip nutinka, jog žmogus netenka laisvės aukodamiesi kitų labui. Neabejotina, jog tik laisvas žmogus gali būti laimingu ir jaustis pilnaverčiu. Laivė tai lyg oras, kuriuo mes kvėpuojame, rodos, ji taip pat gyvybiškai svarbi. Tačiau vargu ar daugelis iš mūsų susimąsto, koks niekingas ir bevertis atrodytų mūsų gyvenimas praradus dvasinę ir fizinę laisvę. Ar, kuris nors galėtų įsivaizduoti gyvenimą tarp keturių sienų ištisus metus ar mėnesius, kai kiekvieną jūsų žingsnį kas nors stebi ir kontroliuoja. Vargu. Gyvenimas pilnas netikėtumų dažnai žmogus atsiduria gyvenimo kryžkelėse, viena jų – laisvės suvaržymas. Laisvė neretai glaudžiai siejama su įsipareigojimu, kadangi žmonės laisvę aukoja dėl įvairių priežasčių: norėdami apginti tėvynę, apsaugoti savo gyvybę arba tiesiog prisitaikyti prie aplinkos. Laisvės sampratą, jos netekusį žmogų puikiai įprasmina literatūra. Juk niekas kitas gyvenime, taip gerai neįprasmina žmogaus patirčių, kaip literatūra. XX a. rašytojai: B. Sruoga, V. M. Putinas, A. Škėma savo kūryboje vaizdavo žmogų, netekusį laisvės. Kiekvienas rašytojas kūryboje atskleidė personažus, kurie dėl vienokių ar kitokių įsipareigojimų prarado savo fizinę bei dvasinę laisvę. Tad verta aptarti, kaip šių rašytojų kūryboje skleidžiasi laisvės ir įsipareigojimo tematika.

XX amžiaus literatūroje vienas ryškiausių žmogaus dvasinių išgyvenimų – kančia, o kartu su ja – laisvės netekusio ir tėvynei įsipareigojusio žmogaus liudijimai. Vienas žymiausių XX amžiaus vidurio literatūros veikalų – Balio Sruogos memuarinis romanas „Dievų miškas“, kuriame B.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1416 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Robertas
  • Asmenybės laisvės tema lietuvių literatūroje
    10 - 3 balsai (-ų)
Asmenybės laisvės tema lietuvių literatūroje. (2019 m. Lapkričio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-laisves-tema-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 03:19
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo