Asmenybės pažinimas: charakteris ir temperamentas


Paveikslų sąrašas. Įvadas. Asmenybės pažinimas. Charakteris. Temperamentas. Charakterio ir temperamento skirtumai. Tyrimas. Išvados. Literatūros šaltiniai. Priedas. Konceptualiosios metaforos.


Kiekvienas žmogus yra savita būtybė, gimsta tik su sau priklausančiomis ir būdingomis savybėmis. Tai asmenybė, kuri save pažįsta per charakterį ir temperamentą. Pasaulyje nėra nei vieno žmogaus tokio pačio, nieks negali turėti savo tobulo dvynio charakterio ir temperamento, kuris sutaptų su visiškai kitu žmogumi. Nors asmenybės tipai yra tik du: intravertas ir ekstarvertas, tačiau tai nereiškia, kad visi žmonės yra tokie patys. Norint žinoti, kas yra įgimta, o kas susiformuoja asmenybės procese, reikia turėti bent kažkokį suvokimą apie charakterį ir temperamentą. Šią temą pasirinkau, kadangi kiekvienam yra svarbu pažinti save kaip asmenybę, žinoti apie savo charakterį ir temperamentą.

Šiame darbe yra du skyriai. Pirmame skyriuje rašoma apie asmenybės pažinimą, charakterį, temperamentą ir jų skirtumus, o antrame skyriuje aprašomas tyrimas, kurį atlikau apklausos metu. Prie šio darbo pridėjau priedą, tai testas apie temperamento tipą.

Asmenybei pažinti yra išskiriami du tipai, tai intravertas ir ekstravertas. Kalbant apie intravertą. galima teigti, kad tai yra labiau stebėtojas, vengiantis atkreipti dėmesį į save. Šiai asmenybei patinka būti vienai. Vienas iš neigiamų bruožų tai, kad trūksta pasitikėjimo savimi. Šie žmonės yra ramaus bendravimo, tačiau gali būti sunku juos suprasti bendraujant, kadangi pas juos yra ypač mažai emocijų. Jie geba dirbti savarankiškai, jiems nereikia pagalbininkų, todėl tokie žmonės gali būti mokslininkais ar rašytojais. Žmogus esantis su šiomis savybėmis nereiškia, kad jis yra kažkoks prastesnis ar blogesnis už kitą, pavyzdžiui, ekstravertą. Tačiau kalbant apie ekstravertą, tai yra visiška priešingybė intravertui. Ekstravertams patinka būti dėmėsio centre, kuo didesnė masė žmonių, tuo didesnė energija. Jie negali būti vieni, kadangi tai juos labai kankina. Vienas iš neigiamų bruožų yra per didelis pasitikėjimas savimi, yra linkę rizikuoti. Bendraujant su šiais žmonėmis galima pastebėti, kad jie yra labai emocionalūs, kalbėdami daug gestikuliojama. Patinka organizuoti darbus, noras tapti komandos lyderiu, tai gali būti sudėtinga, kai komandoje yra keli ekstravertai, gali kilti pykčių. Ir taip gali atsitikti, kad netampa lyderiu, dėl to sunkiai susitaiko su pralaimėjimu ir pavaldinio statusu. Šie žmonės gali būti gerais renginių organizatoriais ar vadovauti ne mažam kolektyvui.

Taigi, kalbant apie intravertą ir ekstravertą, jie galėtų sutarti darbo aplinkoje, kai ekstravertas vadovautų intravertui, o intravertas jam paklustų ir atliktų jo nurodymus. Tam neturėtų kilti kažkokių didelių ginčų ar sunkumų. Tiek intravertas, tiek ekstravertas yra savitos asmenybės, kurių charekteriai yra skirtingi, todėl negalima jų peikti ar dar kitaip įžeidinėti.

Kalbant apie charakterio struktūrą yra svarbu žinoti, kokie charakterio bruožai yra priskiriami. Todėl struktūroje paprastai yra išskiriama asmenybės kryptingumą reiškiantys charakterio bruožai ir valingieji charakterio bruožai. Pagal valingųjų charakterio bruožų išsivystymą galima išskirti stiprų ir silpną charakterį. Charakterio bruožai priklauso nuo asmenybės emocinės padėties ir temperamento. Jau dabar kalbant apie charakterį, galima matyti, kad jis siejasi su temperamentu, apie kurį vėliau rašysiu savo darbe.

  • Microsoft Word 648 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3076 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabyja
  • Asmenybės pažinimas: charakteris ir temperamentas
    10 - 3 balsai (-ų)
Asmenybės pažinimas: charakteris ir temperamentas. (2018 m. Lapkričio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-pazinimas-charakteris-ir-temperamentas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 25 d. 04:47
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo