Asmenybės psichologijos teorijų konspektas


Asmenybių teorijų mini konspektas. Asmenybės teorijos. Asmenybės dimensijos. Frankl-Logoterapija. Elgesio motyvacija. Abrahamas Maslow. Humanistas, unikalumo terorija. Bandūra. Determinizmas ir atsitiktinumas. Hans Jurgen Eysenck. Hierarchinė asmenybe. Ekstraversija, neurptizmas, psichopatiškumas. Rotter. Asmenybės reprentacija per sąveiką tarp individo ir jo aplinkos. G. A. Kelly Asmenybinių konstruktų kognityvinė teorija. Skinner. Išmokimo teorija. Allport. Dinaminė individinė teorija. Sigmund Freud. L. Binswanger. Wilhelm Reich. Kurt Lewin.

Teorijų grupės:1)Asmenybė organizuota sistema(pabrėžiama asmenybės vidinė organizacija, pabrėžiamas priežastingumas. struktūrinės asmenybės dalis dalys teorijose gali skirtis(G.A. Allport, L.A. Pervin. Skinner, Lundin))2)Amenybė, kaip elgesys(Sunkiai paaiškina individualumą, redukcinis požiūris, neatsižvelgia į individualią patrtį, bei vidinius reiškinius.)3)Asmenybė, kaip vidinė patirtis ir identiškumo jausmas(anlizuojamas savęs sampratos, sąmoningi ir mintiniai procesai, pabrėžiama subjektyvi patirtis, analizuojamas “self”)

1)Laisvė- Determinizmas(Ar žmogaus elgesys nulemtas elgesio as laisvo mąstymo, akcentuojama pasirinkimo laisvė, atsakomybė už savo veiksmus)2)Racionalumas- Iracionalumas (Kiek protas lemia mūsų elgesį)3)Holizmas – elemtarizmas (Asmenybė pažini, kaip elemtas ar kaip visuma)4)Paveldimumas- aplinka (asmenybė nuo genetikos ar nuo aplinkos)5)Kintamumas- pastovumas (Kiek asmenybė gali keistis, Ar giluminiai pasikeitimai būtini, asmenybės raidos stadijos)6)Subjektyvumas- objektyvumas (kiek svarbi sąmonė, subjektyvios patirties įtaka)7)Proaktyvumas-reaktyvumas(Aktyvumas iš aplinkos ar iš asmenybės)8)homeostazė-heterostazė (veikti skatina vidinė įtampa ar augimo siekis)9)Pažinumas-nepažinumas (Asmenybė pažini mokslui ar ne, ar vėliau bus galima pažinti?)

Kertiniai asmenybės klausimai- struktūra, motyvacija, asmenybės raida, psichopatologija.Asmenybės vystymasis priklauso nuo vidinių ir išorinių veiksnių.Asmenybių terorijų vertinimo kriterijai verifikacija, euristinė vertė, vidinis suderinamumas, ekonomiškumas, terorijos platumas, funkcijų reikšmėTyrimų strategijų  grupės : klinikinių atvejų analizė, koreliaciniai tyrimai, ekspermentai.

Tikslas-padidinti sąvojo dvasinio aš įsisąmonimą.Elgesio motyvacija:1)Prasmės ieškojimas-svarbiausia varomoji jėga.2)Atsakomybė ir laisvė- būti žmogumi, vadinasi būti atsakingam už potencialiai kiekvienoje gyvenimo situacijojeesančios prsmės įgyvendinimą. Žmogus nėra laisvas nuo aplinkybių.3) Savęs transendencija-žmogus atviras pasauliui, besiveržiantis už jo ribų.  Savęs realizacija yra papildas transendencijai.

Savės trancendencijos ir gyvenimo prasmės atradimo būdai:1)Kažką duoti gyvenimui kuriant ir dirbant2) Kažką imti iš gyvenimo jį patiriant3)Paklūstant likimui kurio negalima pakeisti

Atsiradimo priežastys;Žmonės nėra užprogramuoti vien instinktais, be to tradicijos ir vertybės neparodo, ką daryti.Įsitikinimas, kad žmogus nėra laisvas pasirinkdamas, kaip jam elgtis.

Poreikių hierarchijaŽmonės siekiantys saviaktualizacijos žiūri į gyvenimą daug laisviau. Asmeniniam augimui reikia savęs pašentimo ir savo asmeninių uždavinių sprendimo.Metamotyvacija: motyvacijos tipas esantis, pas svae realizuojančius žmones.Skundai- tai, kas susiję su poreikiu nepatenkinimu.Metaskundai- pilnatvės, teisingumo, grožio ir teisybės trūkumas.

Keliai vedantys į saviaktualizaciją:1)koncentravimas2)Vystymosi pasirinkimas3)Savęs pažinimas4)sąžiningumas, bei atsakomybė už savo veiksmus5)Teisimas6)Vystymasis7)Pikiniai patyrimai8)Apsaugos sąvajam aš nebuvimas

Pikiniai patyrimai – tai ypač džiausžgsimingi ir jaudinantys momentaikiekvieno žmogaus gyvenimePlabo patyrimai-ilgesni ir pastovesni pikiniai patyrimaiSinergija – veiksmų ir minčių sąjungaAugimo kliūtys; negtyvi patirtis trukdanti keistis, sociumo spaudimas, vidinės apsaugos trukdančios save suprasti.

Desakralizacija – idivido atsisakymas rimtai ir suinteresuotai žiūrėti į savo gyvenimą.Jono kompleksas- bėgimas nuo atsakomybėsPoreikų hierarchija: fiziologiniai, saugumo, priklausomybės, savigarbos, savęs aktualizacijos.Suaugusiųjų meilės rūšys:deficitinė, būtiniškoji.Metapatologijos: tuomet, kai žmogus nesugeba patenkinti savo metaporeikių, sutrinka jo asmnybė.

C.R. RogersHumanistas, unikalumo terorijaŽmogus iš prigimties yra unikalus. Asmenybė yra neskaidoma į sudėtines dalis, ji yra integruota, harmoninga ir vysybiška. Kiekvienas žmogus turi potencialias galias keisti ir kurti pats save. Žmogaus santykis, su savimi ir pasauliu yra pozytivus. Žmogus iš prigimties yra laisvas, laisvės giluminis šaltinis yra jo dvasia, o santykis su pasauliu yra subjektyvus. Žmogus savo egzistenciją įprasmina plėsdamas ir gilndamas savo dvasinę erdvę. Žmogus stebėdamas ir vertindamas savo patirtį pažįsta pats save.Patirties erdvė – individualus pasaulis, kuris gali atitikti arba neatitikti realybės, ji subjektyvi ir neselektyvi.Self procesas – patirties centras, nepastovus nuolat kintantis, organizuotas, nuoseklus geštaltas, kuris yra nuolatinio formavimosi eigoje.Aš koncepcija, tai savęs supratimas.Idealusis aš pageidaujama aš koncepcija.Jei idealusis aš ir realusis aš labai skiriasi, žmogus jaučia diskomfortą, bei nepasitenkinimą.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (2853 žodžiai)
  • Misssecret
  • Asmenybės psichologijos teorijų konspektas
    10 - 4 balsai (-ų)
Asmenybės psichologijos teorijų konspektas. (2014 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-psichologijos-teoriju-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Rugpjūčio 16 d. 23:20
×