Asmenybės samprata, teorijos kryptys


Asmenybė. Asmenybės samprata. Asmenybės teorijos kryptys. S. Freudo psichoanalitinė teorija. Asmenybės bruožų teorijos. Socialinio išmokimo teorija. C. Rogerso fenomenologinė asmenybės teorija. Asmenybės apibrėžimas. Išvados. Literatūra.


Asmenybė yra labai plataus turinio terminas. Dažnai žodis asmenybė vartojamas kaip artimiausias psichologijos sąvokoks „psichika“ pakaitalas. Kartais asmenybė yra apibūdinama socialinė individo pozicija, kartais kaip žmogaus individualybė ar psichinių reiškinių struktūra. Tokie asmenybės sąvokos dviprasmiškumai, gerokai apsunkina šios sąvokos panaudojimą konkrečiuose psichikos reiškinių tyrimuose. Taigi, supažindinsiu su asmenybės samprata, apibrėžimais, teorijomis ir padarysiu išvadas.

S. Freudo psichoanalitinė teorija. Ji susideda iš trijų strūktūrinių dalių:

EGO. Tai dalinai sąmoningoji asmenybės dalis, kuri vadovaujasi realybės principu. Jos dėka žmogus gali testuoti realybę.

Baziniai bruožai pagal tai, ką jie reiškia, yra skirstomi į gabumus, temperamento ir dinaminius bruožus. Trumpai apie juos:

Gabumai. Žmogaus sugebėjimai siekant užsibrėžto tikslo (intelektas, muzikiniai gabumai ir pan.).

Dinaminiai bruožai. Šie bruožai išryškėja žmogui siekant tikslo. Tai daugiau elgesio motyvacija. O šie bruožai dar skirstomi į atitiudus, egus ir jausmus.

Ergas – įgimtas dinaminis bruožas. Ketelas faktorinės analizės būdu išskyrė dešimt ergų, pvz., alkis, seksas, baimė, smalsumas ir pan.

Jausmas – aplinkos suformuluotas dinaminis bruožas. Ketelo teigimu, jausmai grupuojasi aplink svarbius objektus, pvz., karjera, religija, sutuoktinis, Aš ir pan.

Taigi, geriausiai žmogaus elegesį numato asmenybės veiksniai ir aplinkos įvykiai, veikdami kartu.

Veikiant kitų nuomonei apie mus, formuojasi savimonė. Norėdamas save teigiamai vertinti, žmogus elgiasi taip, kad jo elgesys neprieštarautų savimonei. Tačiau vertinimas kitų, vėliau, paties savęs neturi prieštarauti tikriesiems žmogaus polinkiams. Tik taip galima tapti tuo, kuo esi ištiktųjų.

Yra daugybė asmenybės apibrėžimų. Olportas (Allport) 1937m. atliko didelį darbą formuluodamas asmenybės apbirėžimą. Savo darbe „Asmenybė: psichologinė interpretacija“ jis apžvelgė žodžio persona etimologiją, apimančią graikiškas, lotyniškas ir etruskiškas žodžio prasmes. Apžvelgęs termino istoriją, jis pateikė net 49-is asmenybės apibrėžimus ir juos klasifikavo pagal etimologiją, išorės išraiškas ir reikšmes teologijoje, filosofijoje, teisėje, socialogijoje ir psichologijoje. Šiuo metu tokių apibrėžimų rastum dar daugiau. Keletas apibrėžimų pavyzdžių.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1667 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Asmenybės samprata, teorijos kryptys
    10 - 2 balsai (-ų)
Asmenybės samprata, teorijos kryptys . (2019 m. Birželio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-samprata-teorijos-kryptys.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 14 d. 16:29
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!