Asmenybės sutrikimai referatas


Įvadas. Asmenybės sutrikimų diagnostikos kriterijai. Asmenybės sutrikimai. ligos eiga. Asmenybės sutrikimų diagnostika ir gydymas. Išvados. Literatūra.


Asmenybės sutrikimą turintis asmuo paprastai jaučiasi ir elgiasi neadekvačiai situacijai. Tai trikdo šių žmonių gebėjimą palaikyti asmeninius santykius, dirbti, trukdo jų socialiniam ir kultūriniam gyvenimui. Neretai žmonės nesuvokia turintys asmenybės sutrikimų. Nėra aišku, kas tiksliai nulemia jų atsiradimą, bet manoma, jog reikšmės turi asmenybės bruožai, charakteris, genai ir paveldimumas. Taip pat manoma, kad asmenybės sutrikimams įtakos turi aplinka ir gyvenimo situacijos. Paprastai teigiama, kad asmenybės sutrikimai yra įvairių veiksnių kombinacijos rezultatas. Pavyzdžiui, žmogus turi jautrų charakterį ir įgimtą polinkį į psichines ligas. Koks nors neįprastas įvykis jo gyvenime gali išprovokuoti asmenybės sutrikimų išsivystymą.

Problema – dauguma žmonių nežino kokie yra asmenybės sutrikimai ir kuo jie pasireiškia. Todėl šiuo darbu supažindinsiu su šiais svarbiais asmenybės sutrikimo ypatumais.

Tikslas – aprašyti asmenybės sutrikimų ypatumus.

Asmenybės sutrikimas – tai toks ypatingai rigidiškas (nesikeičiantis) elgesio modelis arba santykio su kitais būdas, kuris yra asmenybę žlugdantis, nes tas rigidiškumas neleidžia žmogui prisitaikyti prie aplinkos. Šie žmonės nejaučia poreikio keistis – tą asmenybės sutrikimą jie priima kaip savo asmenybės dalį.

Asmenybės sutrikimų diagnostikos kriterijai apibūdina esamą (pastarieji metai) ir ilgalaikį (prasidėjusi paauglystėje ar jaunystėje) asmens elgesį ar asmenybės bruožus, kurie stipriai pakenkia socialinei ir darbinei veiklai, sukelia subjektyviai juntamą įtampą. Elgesio bruožai, apsiribojantys tik pschinės ligos periodu, nediagnozuojami kaip asmenybės sutrikimai (DSM – III – R 2005).

Išskyriamos 3 asmenybės sutrikimų grupės, remiantis DSM – III–R:

Žmonės, kurių elgesys perdėtai dramatiškas, emocionalus, erotinis:

Paranoidinis asmenybės sutrikimas (šizofrenija, depresija, kliedesiniai ir kiti psichikos sutrikimai) – pasižymi įtaringumu, interpretuoja kitų elgesį taip, kad jie stengiasi nuolat jam pakenkti. Žmonės turintis šį asmenybės sutrikimą nepasitiki kitais ir nuo to nukiančia jų santykiais su kitais žmonėmis.

Šizoidinis asmenybės sutrikimas (šizofrenija, psichozės); – būdinga socialinė izoliacija, nėra domėjimosi žmonėmis, socialine veikla. Atrodo, kad tarsi jie niekad neišgyvena tikro sipraus džiaugsmo, pykčio ar liūdesio. Jie visą laiką su žmonėmis būna per atstumą, veidas retai kada turi emocinę išraišką, retai šypsosi. Jie atrodo abejingi kritikai ir pagyrimams. Jie įsitraukę į abstraktų mąstymą. Šis sutrikimas pastebimas ankstyvoje jaunystėje. Tačiau kartais šizoido išorė gali ir neatspindėti jo vidaus. Pvz: nors jis nerodo seksualinio domėjimosi, bet gali būti įsitraukęs į seksualines fantazijas (domėtis pornografija). Galima šizoidiškumą pastebėti dar kūdikystėje (nemėgsta prisilietimų).

Šizotopinis asmenybės sutrikimas – būdingas ypatingas ekscentriškumas, nėra socialinio domėjimosi. Gali būti būdingos iliuzijos (pvz: jaučia nesančio žmogaus buvimą kambaryje). Jiems būdingas paranoidinis mąstymas, ypatingas įtarumas. Būdingas magiškas mąstymas, šešto pojūčio jutimas. Jų kalba abstrakti, tačiau suprantama. Gali kalbėti su savimi prie kitų žmonių, neįprastos manieros, veide silpna emocinė išraiška, gali juoktis ar šypsotis netinkamoje vietoje. Ypač nerimastingi būdami tarp nepažįstamų žmonių.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2503 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintarė
  • Asmenybės sutrikimai referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Asmenybės sutrikimai referatas. (2016 m. Balandžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-sutrikimai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 05:05
×