Asmenybės tipologija


Paradizmas. Intravertinis. Asmenybės tipologija. Intravertinis jungas. Intuityvus tipas. Asmenybiu tipologijos. Tipologija asmenybes. Tipologijos asmenybes. Asmenybiu tipologija. Jungo asmenybes tipologija.

Ekstravertinis tipas (ekstravertas). Intravertinis tipas. Intravertinis mąstymo tipas. Emocijos. Intraventinis emocionalus tipas. Jutimas. Intravertinis sensorinis tipas. Intuicija. Intravertinis intuityvus tipas. Neurotinės tendencijos ( neurotic trends ). Konfliktas tarp jų. Šiame referate yra nagrinėjama k. Jungo asmenybių tipologija ir šiek tiek paliečiamas k. Horney suskirstymas.

Asmenybės psichologija yra ta psihologijos sritis, kuriai priskiriamos tos psihologinės teorijos, kurios nagrinėja žmogų kaip visumą. Tad asmenybės teorija yra ta teorija, kuri bando paaiškinti daugiau ar mažiau visus psichikos ar elgesio fenomenus ( kurie, kaip atrodo jų autoriui, turi esminio reikšmingumo žmogaus egzistavimui ). Tokios teorijos yra daug platesnio pobūdžio nei kitokio tipo psichologijos teorijos, nes jos bando visapusiškai paaiškinti ir nupiešti žmogaus elgesį. Asmenybės teorijos užduotis – sukurti pilną žmogaus funkcionavimo modelį, kurio pagrindu būtų galima prognozuoti žmogaus elgesį. Bet gerokai sunkiau apibrėžti asmenybės psichologijos pagrindinį objektą – asmenybę, nes dabar nėra visuotinai priimtas vieningas mokslinis paradizmas, kuris leistų vienareikšmiškai apibrėžti asmenybės terminą. Toks apibrėžimas labai priklauso nuo jį apibrėžiančių teorinių pozicijų, todėl ir skirtingi autoriai jas apibrėžia įvairiai, net jeigu jie priklausytų ir tai pačiai teorijai.

šiame referate yra nagrinėjama k. Horney suskirstymas.

K. Jungas dirbdamas praktinį gydomąjį darbą, pastebėjo, kad yra tipinis skirtumas tarp žmonių psichikos. Tuos du besiskiriančius tipus jis pavadino intravertu ir ekstravertu. Kiekvienam iš šių tipų būdinga ypatinga jo paties vienapusiškumo kompensacijos tendencija, tikslinga biologiškai, taip kaip ji stengiasi iškaikyti dvasinę pusiausvyrą. Dėl kompensacijos atsiranda antriniai charakteriai arba tipai. Kiekvienas žmogus savyje turi abu mechanizmus, intravertinį ir ekstravertinį, ir tiktai reikšminga persvara vieno ar kito apsprendžia tipą. Šių dviejų mechanizmų ritminis pasikeitimas psichinėje veikloje turi atitikti normalią gyvenimo tendenciją. Išorinės aplinkybės ir vidiniai ketinimai labai dažnai būna palankūs vienam mechanizmui ir apriboja bei kliudo pasireikšti kitam. Čia kyla vieno mechanizmo persvara. Jeigu tokia būsena kokiu tai būdu tampa pastovia, tai čia išplaukia tipo buvimas.

Kaip parodė k. G. Jungo praktika, žmones galima suskirstyti netik pagal universalią intraversijas ir ekstraversijas, bet taip pat atsižvelgiant į psichines funkcijas. Tokios funkcijos būtų: mastyams, emocijos, pojūčiai ir intuicija. Jei paprastai vyrauja viena iš šių funkcijų, tai yra ir atitinkamas tipas. Todėl jungas skiria racionalųjį, mąstytojišką, emocionalų, sensorinį ir intuityvų tipus. Kiekvienas iš šių tipų dar beto gali būti intravertinis arba ekstravertinis, žiūrint kaip jis elgiasi santykyje su objektu.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2012 m.
  • 16 puslapių (6224 žodžiai)
  • Greta
  • Asmenybės tipologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Asmenybės tipologija. (2011 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-tipologija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 00:45
×