Atliekos ir jų tvarkymas


Įvadas. Atliekų rūšys. Atliekų tvarkymas. Atliekų tvarkymo procesas. Atliekų tvarkymo metodai. Atliekų šalinimo būdai. Literatūra ir kiti informacijos šaltiniai.

Tvarkant susidarančias atliekas tenka išspręsti dar vieną sudėtingą klausimą – kaip sumažinti šalinamų ar kitaip tvarkomų atliekų pavojingumą. Vien pavojingų atliekų pasaulyje kasmet susidaro 400mln. t. Europos Sąjungos šalyse narėse per metus susidaro apie 1,5 mlrd. t. atliekų. Kiekvienais metais jų padaugėja 150 mln. t. Dar blogesnė padėtis Kanadoje ir JAV, kur atliekų kiekvienais metais padaugėja 1 mlrd. t.

Pagrindiniai šaltiniai, teikiantys informacijos apie susidaranėių atliekų kiekius, yra šie: Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO); Europos aplinkos apsaugos agentūra (EEA); kiekvienos šalies aplinkos apsaugos agentūros ir statistikos organizacijos.

Atliekų perkrovimo iš mažų pirminio surinkimo konteineriųį didelius atliekų transportavimo įrenginius.

Atliekų transportavimo tolimesniais atstumais iki jų perdirbimo ar šalinimo vietų.

Atliekų rūšiavimas, pirminis apdorojimas ir perdirbimas gali būti atliekami vienoje vietoje. Rūšiuojama dažniausiai perkrovimo stotyse. Šito galima išvengti, atliekas tinkamai rūšiuojant jų susidarymo vietoje. Dalis atliekų rūšiuojamos perdirbimo įmonėse, deginimo įrenginiuose arba pačiuose sąvartynuose. Atliekos perdirbamos dažniausiai siekiant sumažinti jų tūrį ir masę. Taip išsprendžiama dalis atliekų šalinimo problemų. Populiariausias cheminisperdirbimas – atliekų deginimas energijai gauti.

Visų rūšių kietąsias atliekas. Išskirtinio dėmesio teikimas vienam ar kitam atliekų srautui yra ne toks efektyvus tiek aplinkos apsaugos požiūriu, tiek ekonomiškai;

Visus atliekų susidarymo šaltinius. Reikia apimti ne tik komunalines, statybos ir griovimo, pramonės ar žemės ūkio atliekas, kurias reikia tvarkyti pagal tą pačią sistemą, tačiau išskiriant į atskirą srautą.

biodegraduojančios atliekos turi būti perdirbamos biologiniais perdirbimo metodais ir paruošiant tinkamą naudoti kompostą bei mažinant šalinamų atliekų kiekį;

Kiekviena įmonė, rinkdamasi atliekų perdirbimo, antrinio panaudojimo, kompostavimo ar deginimo metodą, būtinai įvertina šių procesų metu gaunamų produktų realizavimo galimybes. Ekonominė sėkmė gali būti pasiekiama tik parenkant tinkamą kainą ir užtikrinus kokybinį ir kiekybinį žaliavos tiekimo pastovumą. Siekiant užtikrinti šį pastovumą, sukuriama atliekų tvarkymo sistema, kurioje įmonės ir vykdo savo veiklą. Socialinės, ekonominės ir aplinkos sąlygos nuolatos kinta, kad ir kuriama sistema turi būti lanksti, kad būtu galima išlaikyti verslui reikalingą pastovumą. Jeigu tos galimybės nebus, tai ir įmonių, pageidaujančių atliekas tvarkyti, niekas nenorės kurti. Dažniausiai tokie kitimai yra tikėtini keičiantis regionui, kuriam taikoma sistema, arba praejus tam tikram laiko tarpui.

  • Microsoft Word 172 KB
  • 2016 m.
  • 14 puslapių (2440 žodžiai)
  • Kolegija
  • Andrius
  • Atliekos ir jų tvarkymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Atliekos ir jų tvarkymas. (2013 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/atliekos-ir-ju-tvarkymas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 27 d. 16:58
×