Atliekų logistika


Įvadas. Atliekų ūkio veiklos sritys. Atliekų šalinimo logistikos uždaviniai. Atliekų šalinimo logistikos tikslai. Atliekų šalinimo logistikos objektai. Atliekų tvarkymas. Medicininių atliekų šalinimas. Pavojingų atliekų laikymas, tvarkymas, šalinimas (įmonėse). Išvados. Literatūros sąrašas.


   Logistika – nauja ekonomikos ir vadybos mokslo šaka, kuri verslo pasaulyje užėmė tvirtas pozicijas. Šios mokslo šakos esmė – tai, kad mokslas apie materialius srautus. Gamybos ir komunalinėje srityje vyksta intensyvus materialių išteklių, kurių nemaža dalis yra perdirbtų išteklių atliekos ir liekanos, judėjimas. Todėl logistikos funkcijos, veiksmai ir uždavinių sprendimas perkeliamas ir į atliekų ūkį. Atliekų ūkyje  susidarančių materialių srautų planavimu, organizavimu, valdymu ir kontrole užsiima vienas iš logistikos posistemių – atliekų šalinimo logistika.

   Atliekų šalinimo logistika – tai logistikos koncepcijos panaudojimas organizuoti  ekonomiškai ir ekologiškai efektyvų materialių vertybių atliekų srautą, kuris susidaro kiekybinių ir kokybinių pokyčių metu laiko ir erdvės atžvilgiu. Atliekų šalinimo logistiką būtų galima įvardyti kaip visumą logistikos priemonių ir veiksmų, skirtų atliekų šalinimo procesams planuoti ir vykdyti atliekų ūkio srityje.

   Atliekų šalinimo logistikos uždaviniai yra atliekų ir liekanų transformacija laiko ir erdvės atžvilgiu. Atliekos yra gamybos proceso metu susidarančios liekanos, kurios nepatenka į galutinį rezultatą – produkto sudėtį. Atliekos taip pat gali būti nepanaudojamos žaliavos, pagrindinės ir pagalbinės medžiagos.  Nerenkamos ir neperdirbamos atliekos sukelia daugybę problemų. Atliekų šalinimo logistika, spręsdama daugybę uždavinių, yra neatsiejama nuo aplinkos saugos problemų. Sėkmingas uždavinių sprendimas vienoje ar kitoje veiklos srityje teikia galimybę šalinti aplinkos apsaugos problemas. Tas ypač akivaizdu transporto logistikos srityje materialiems ištekliams parenkant transporto priemones.

   Materialūs srautai logistikoje yra judantys materialūs ištekliai, tarp kurių yra atliekos ir gaminių liekanos. Atliekų šalinimo logistikos objektai, sudarantys materialius srautus, skirstomi pagal:*susidarymo sritis:a) technologinės atliekos,b) vartojimo atliekos,c) gaminių ir medžiagų liekanos;*panaudojimo galimybes:a) panaudojamos atliekos,b) nepanaudojamos atliekos;*agregatinę ir fizinę būklę:a) antrinės žaliavos,b) panaudojamos gamybai atliekos (popieriaus, stiklo, metalo ir pan.),c) regeneruotos alyvų atliekos.   Technologinės atliekos susidaro gamybos technologinių procesų metu gaminant produkciją. Jos paprastai priklauso panaudojamų atliekų kategorijai ir perdirbamos į antrines žaliavas. Vartojimo atliekos susidaro vartojimo (komunalinėje)  srityje. Dalis šių atliekų gali būti panaudojama jų neperdirbant į antrines žaliavas, bet atlikus rūšiavimo ir regeneravimo darbus. Tokių panaudojamų atliekų pavyzdys -  stiklo, popieriaus, metalo ir pan. atliekos,  panaudotos automobilių dalys. Kita susidarančių vartojimo atliekų dalis yra nepanaudojama – šalinama. Šios atliekos vežamos saugoti laikinai arba ilgą laiką. Gaminių ir medžiagų liekanos – tai įvairios statybos ir griovimo darbų atliekos, didelių gabaritų metalo gaminių liekanos, kurios priklauso perdirbamų atliekų kategorijai. Panaudojamos ar pašalinamos atliekos gali turėti įvairią agregatinę ir fizinę būklę – kietos, skystos, klampios, perdirbtos, arba neperdirbtos, bet naudojamos gamyboje žaliavos.   Atliekų šalinimo logistikos objektai parodyti 2 paveiksle.   Kaip matyti iš paveikslėlio, atliekų šalinimo logistikos objektai priskiriami materialiems tikslams, nes susidarančių materialių vertybių liekanos yra potencialus žaliavų šaltinis. Jis atsiranda po pakartotinio atliekų panaudojimo, perdirbus atliekas į antrines žaliavas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 1485 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2239 žodžiai)
  • Orinta
  • Atliekų logistika
    10 - 6 balsai (-ų)
Atliekų logistika. (2016 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/atlieku-logistika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 19:26
×