Atliekų susidarymas ir utilizavimas


Įvadas. Atliekų susidarymas. Atliekų tvarkymas. Savartynai. Atliekų perdirbimas. Išvados. Literatūra.

Sąvartynų tvarkymo strategija neatsiejama nuo bendros atliekų tvarkymo strategijos. Norint tinkamai tvarkyti sąvartynus, turi būti išspręsti atliekų prevencijos ir jų kiekio mažinimo, atliekų rūšiavimo, surinkimo, vežimo, naudojimo klausimai. Reikalingi patikimi duomenys apie atliekų (antrinių žaliavų) kiekius ir sudėtį. Šiuo metu turimi duomenys apie atliekų susidarymą bei jų sudėtį yra nepatikimi ir netikslūs. Duomenys apie komunalinių atliekų susidarymą remiasi vizualiniu atliekų, šalinamų sąvartyne, kiekio įvertinimu kubiniais metrais, vėliau konvertuojamu į tonas. Atliekos sveriamos vos keliuose komunalinių atliekų sąvartynuose.

Iki 2015 metų Lietuva įsipareigojusi uždaryti visus neatitinkančius reikalavimų sąvartynus, įskaitant mažus iki 1 ha ploto sąvartynus (šiukšlynus). Šių sąvartynų uždarymas, kaip ir didelių sąvartynų uždarymas bei naujų sąvartynų įrengimas gali būti sprendžiamas remiantis regioniniu principu, paruošiant atitinkamus investicinius projektus. Pirmiausia turi būti uždaryti sąvartynai esantys draudžiamose teritorijose ir vietose, esantys didelio geologinio pažeidžiamumo vietose, potencialiai pavojingi aplinkai ir žmonių sveikatai bei dideli užpildyti atliekomis sąvartynai.

6) galutinis panaudojimas kitose srityse (užpildas tiesiant kelius, statant užtvankas ir kt.).

Labai patraukli ir ekonomiškai naudinga alternatyva daugeliui tradicinių medžiagų rūšių, tokių kaip: metalas, popierius, stiklas yra plastmasės. Jos naudojamos beveik visose gyvenimo srityse. Toks platus naudojimas rodo jų universalumą, išskirtines savybes ir ekonominius pranašumus lyginant su kitomis medžiagomis. Svarbiausia plastmasių apdorojimo ir šalinimo problema – daugumos plastmasių inertiškumas, dėl kurio jos šalinimo vietoje nekeičia savo cheminės sudėties. Kadangi plastmasių gamyba auga, o jų atliekos išsaugo savo naudingas savybes, išlieka inertiškos laidojimo vietose, jos yra viena iš svarbiausių medžiagų, tinkamų perdirbti. Kai kurios plastmasių atliekos perdirbamos pakankamai efektyviai, nepaisant su tuo susijusių sunkumų.

Organinių atliekų kompostavimas – medžiagų mikrobiologinės transformacijos procesas. Dėl to atliekose esančios organinės medžiagos sukelia egzoterminį procesą ir anglies dioksido išsiskyrimą. Vyksta organomineralinės sankaupos pagerinimas ir trąšų, turinčių nitratų ir sulfatų, susidarymas. Celiuliozė ir ligninas sudaro humuso substanciją. Atliekose esantys ligų sukėlėjai yra sunaikinami. Dezinfekcinį vaidmenį atlieka stiprus atliekų masės įkaitinimas dėl egzoterminio šilumos išsiskyrimo. Egzistuoja mažiausiai trys pasirinkimai biologiškai apdoroti buitines ir komunalines kietas atliekas: aerobinis, anaerobinis (biodujų gavyba), kombinuotas (anaerobinis ir aerobinis). Dažniausia praktikoje kompostuojant utilizuojama dauguma biodegraduojamų medžiagų ir komunalinių atliekų nerūšiuoto mišinio. Kiti komponentai yra naudojami tada, kai būna pašalinti tokie teršalai kaip sunkieji metalai. Tam tinka popierius, kartonas ir kiti yrantys namų ūkio produktai.

  • Aplinka Konspektas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (2688 žodžiai)
  • Zbignev
  • Atliekų susidarymas ir utilizavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Atliekų susidarymas ir utilizavimas. (2014 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/atlieku-susidarymas-ir-utilizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:00
×