Atliekų tvarkymas (3)


Įvadas. Atliekų tvarkymo srityje dalyvaujantys subjektai, kylančios problemos ir jų sprendimo būdai. Atliekų tvarkymo srityje dalyvaujantys subjektai. Atliekų tvarkymo srityje kylančios problemos. Problemų sprendimo būdai. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Per metus Lietuvoje susikaupia apie 1 mln. tonų komunalinių atliekų. Vienam šalies gyventojui per metus tenka apie 400 kilogramų komunalinių atliekų. Didžioji dalis jų – apie 85 procentus – yra tiesiog išmetama sąvartynuose, o likę 15 procentų patenka į perdirbimo įstaigas. Šiuolaikinių technologijų pagalba būtų galima perdirbti daug daugiau antrinių žaliavų nei šiuo metu yra perdirbama ir taip apsaugoti žmones supančią aplinką, pačių žmonių sveikatą bei gamtinius išteklius. Todėl šio darbo tikslas – išsiaiškinti iškylančias problemas atliekų tvarkymo srityje bei aptarti šių problemų sprendimo būdus.

Gyventojai – vartotojai – tai fiziniai asmenys, gyvenantys tam tikroje teritorijoje. Lietuvos teritorija yra padalinta į dešimt apskričių, kurios yra suskirstytos į smulkesnius administracinius vienetus – savivaldybes. Gyventojai, priklausantys tam tikrai savivaldybei, yra įpareigoti mokėti vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą. Sumokėjus šią rinkliavą gyventojams daugiau netenka rūpintis klausimu, kur dėti atliekas. Todėl dauguma žmonių sumokėję šį mokestį daugiau nesirūpina, kur jų atliekos keliauja ir kaip jos teršia aplinką, kurioje jie patys gyvena.

Atliekų tvarkymo centrai – bendrovės – tai įkurtos organizacijos, kurios sprendžia atliekų tvarkymo reikalus. Jos pasirūpina atliekų surinkimu ir išvežimu bei tolimesniu atliekų keliu, pavyzdžiui, atliekų perdirbimas, pavojingų atliekų utilizavimas, deginimas ir pan. Atliekų tvarkymo centrai – bendrovės yra suinteresuotos mažinti aplinkos taršą, galvoti apie ateities kartas, perdirbti atliekas ar panaudoti jas energijos išgavimui.

Pagal aptartus pagrindinius subjektus atrodo, kad šioje srityje viskas yra savo vietose, t.y. gyventojai sumoka už atliekų surinkimą ir išvežimą, o atliekų tvarkymo bendrovės pasirūpina atliekomis. Tačiau gyventojai sumoka už komunalinių atliekų išvežimą, kurios surenkamos ir išvežamos į sąvartynus. Atliekos sąvartynuose yra nuolat plaunamos lietaus, jos teršia žemę, skleidžia pavojingas dujas ir pamažu nuodija žmoniją. Tuo tarpu sąvartynuose patenka daug įvairių žaliavų, kurias dabartiniame amžiuje būtų galima perdirbti ir taip taupyti Žemės resursus. Lietuva pagal palaidojamas atliekas yra laikoma viena iš lyderių Europoje, todėl šioje srityje Lietuva turi tikrai nemažai problemų:

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1775 žodžiai)
  • Universitetas
  • Orinta
  • Atliekų tvarkymas (3)
    10 - 9 balsai (-ų)
Atliekų tvarkymas (3). (2016 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/atlieku-tvarkymas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 15:09
×