Atliekų tvarkymas referatas


Įvadas. Atliekų šaltiniai ir sudėtis. Atliekų tvarkymnas. Atliekų tvarkymo metodai. Atliekų šalinimo būdai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo objektas – atliekų tvarkymas.

Darbo tikslas - išanalizuoti atliekų tvarkymą.

Darbo uždaviniai:

Susipažinti su atliekų šaltiniais ir sudėtimi;

Išnagrinėti atliekų tvarkymą;

Pateikti atliekų metodus;

Pateikti atliekų šalinimo būdus.

Kartais pirmos šešios grupių atliekos vadinamos komunalinėmis, t.y. jos atsiranda miesto gyvenimo, veiklos procesų metu. Tada atliekas galima suskirstyti į 3 grupes:

O Lietuvoje atliekų tvarkymo sistema yra kuriama, vadovaujantis keliais pagrindiniais principais:

Atliekos susidaro jau pačiais pirmaisiais bent kurios gamybos proceso etapais: išgaunant žaliavas ir iš pirminių žaliavų gaminant kitas tarpines medžiagas; iš šių medžiagų gaminami produktai, kurie pasiekia vartotojus ir naudojami buityje, gamyboje ir t.t.

Jau nuo senų laikų yra priimta susidariusių atliekų kiekį vertinti tonomis. Dažniausiai atliekų kiekis nustatomas jų šalinimo vietoje ir gana retai – susidarymo vietoje.

atliekos rūšiuojamos; kiekviena jų rūšis vėliau gali būti perdirbta arba panaudota;

atliekos paverčiamos naudingomis medžiagomis ir produktais.

Pirmasis etapas yra atliekų susidarymas. Šiuo etapu sprendžiama, kad tam tikri daiktai ar medžiagos jau tapo nebenaudingi ir jų reikia atsikratyti arba jas surinkti į vieną vietą ir paskui visas kartu vienu ar kitu būdu sutvarkyti. Šiuo metu tai yra vienas mažiausiai kontroliuojamų atliekų tvarkymo etapų, ypač kalbant apie atliekas, susidarančias buityje.

Tolesnis etapas – atliekų surinkimas, rūšiavimas, saugojimas ir jų tvarkymas pačiame susidarymo šaltinyje. Pradinis atliekų tvarkymas ir rūšiavimas yra susijęs su veikla, vykdoma dar prieš tai, kai atliekos patenka į surinkimo konteinerius. Atliekų rūšiavimas susidarymo šaltinyje laikomas vienu svarbiausių atliekų tvarkymo etapų, kadangi nuo to priklauso visa tolesnė šio proceso eiga.

į sąvartynus atliekos turi šalinamos taip, kad poveikis aplinkai ir žmogaus būtų kuo mažesnis. Tuo tikslu turi būti įrengiami modernūs atitinkantys naujausius reikalavimus sąvartynai.

Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane numatyti šie atliekų naudojimo prioritetai: atliekų mažinimas, pakartotinis panaudojimas bei perdirbimas.

Žaliavų išgavimas. Atliekos gali būti traktuojamos, kaip žaliavos.

Kiti metodai – utilizavimas, beatliekės technologijos, deginimas, kompostavimas. Šie metodai reikalauja daug darbo ir kapitalo sąnaudų.

Sąvartynai. Tai yra pats paprasčiausias ir pigiausias būdas išmesti atliekas į aplinką arba į sąvartyną (Z. Venckus, 2012).

Galima sakyti, kad į sąvartynus patenka labai įvairių atliekų. Kiekvienos rūšies atliekose yra skirtingų sudėtinių dalių, turinčių skirtingą poveikį emisijoms, kurios iš sąvartyno patenka į aplinką, susidaryti. Todėl atliekų šalinimui parenkamos skirtingos technologijos.

Pavojingoms atliekoms šalinti gali būti naudojamos tokios technologijos: termoimobilizavimas - bendras aukšatemperatūris apribojimas (deginimas) siekiant panaudoti pavojingų atliekų medžiagas ir energiją tam tikrų produktų gamybai; deginimas, siekiant panaudoti pavojingų atliekų energiją; deginimas siekiant atsikratyti pavojingų atliekų; šalinamos specialiame sąvartyne (J. Daukšas, 2004).

Pagrindiniai atliekų tvarkymo metodai: žaliavų išgavimas. Atliekos gali būti traktuojamos, kaip žaliavos; perdirbimas; biologinis perdirbimas; kiti metodai – utilizavimas, beatliekės technologijos, deginimas, kompostavimas. Šie metodai reikalauja daug darbo ir kapitalo sąnaudų; sąvartynai. Tai yra pats paprasčiausias ir pigiausias būdas išmesti atliekas į aplinką arba į sąvartyną.

  • Sauga Referatas
  • Microsoft Word 171 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2889 žodžiai)
  • Janina
  • Atliekų tvarkymas referatas
    10 - 5 balsai (-ų)
Atliekų tvarkymas referatas. (2016 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/atlieku-tvarkymas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 07:03
×