Atminties lavinimas referatas


Psichologijos referatas.

Įvadas. Atmintis ir jos savybės. Įsiminimas. Atminties lavinimas. Lavinimo metodai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Įsiminimas (arba kodavimas). Gauta informacija paruošiama saugoti, tarsi užrašoma specialiais atminties kodais. Kartais informacija užkoduojama labai greitai, kartais užtrunka ilgiau, prireikia kartoti, ieškoti loginių ryšių.

Įsiminimas priklausomai nuo tikslo gali būti valingas ir nevalingas. Nevalinga atmintis pasireiškia tuo, kad žmogus nesistengdamas, ką nors atsimena ir atgamina. Taip dažniausiai įsimenami ryškūs prisiminimai, ar reikšmingi įspūdžiai. Valingas prisiminimas, tai mokymosi procesas, kai medžiaga kartojama mechaniniu būdu, ar įsimenama prasmingai, susiejant su atmintyje turimu patyrimu.

Atsiminimas – tai atkūrimas to, kas buvo įsiminta. Pagal situaciją žmogus savo atminties saugykloje suranda tuos elementus, kurie atitinka situacijos poreikius.

Atpažinimas – medžiagos atsiminimas, pakartotinai ją suvokiant. Atpažįstama netvirtai įsiminta medžiaga, kurios dar savarankiškai atsiminti nepajėgiame, arba medžiaga, kuri pamiršta dėl kartojimo trūkumo, o pakartotinai suvokiant – atpažįstama.

Atgaminimas – medžiagos atsiminimas be pakatotinio suvokimo.

Mes atsimename labai skirtingą informaciją, kurią gauname skirtingais kanalais. Pagal tai ką atsimename, atmintis skirstoma į vaizdinę, motorinę (judėjimo), žodinę (loginę), emocinę.

Vaizdinė atmintis – tai vaizdiniais gauta medžiaga. Atsimename regėjimo vaizdinius, kaip atrodo mus supantys žmonės, daiktai, gamta; girdėjimo – žmonių balsus, melodijas, gamtos garsus; uodimo – maisto kvapus ir kt.

Motorinė atmintis – tai sugebėjimas įsiminti ir laikyti atmintyje judėjimo įgūdžius (vaikščiojimo, rašymo, grojimo muzikos instrumentais).

Žodinė atmintis – tai informacijos kodavimas žodžiais. Žodine atmintimi yra paremtas žinių įgijimas. Būdinga šios atminties savybė yra mintys atgamintos ta pačia žodine forma, kuria ir buvo įsimintos, tačiau gali būti išreikštos ir kita žodine forma (pvz., įsiminta informacija viena kalba, gali būti atgaminta ir kita žinoma kalba).

Emocinė atmintis – tai atsiminimas patirtų jausmų ir būsenų. Todėl tam tikromis sąlygomis žmogus džiaugiasi, prisiminęs laimingus įvykius, sukanda dantis prisiminęs pyktį, nes atsimename ne tik, kad pykome, džiaugėmės, o ir savo vidines būsenas tuo metu. Žmogaus išgyvenimai visada siejasi su kokia nors veikla, todėl skatina imtis malonių veiksmų ir atbaido nuo nemalonių, vengsime bendrauti su mus įskaudinusiais žmonėmis, o norėsime būti situacijose, keliančiose malonias emocijas.

Jau nuo Aristotelio laikų yra žinomos gretimumo, panašumo, kontrasto asociacijų rūšys.

Kontrasto asociacijos susidaro tarp priešingos reikšmės objektų, pvz.: aukštas ir žemas, storas ir plonas, balta ir juoda.

Asociaciniai ryšiai kartais susidaro ir po vienkartinio suvokimo (labai stiprūs įspūdžiai), bet dažniau jiems reikalingi pakartojimai. Asociacijos ir jų sistemos ne tik fiksuoja medžiagą, bet ją “suranda” ir “išveda” iš žmogaus atminties.

Dalį informacijos nuolat užmirštame: praėjusius įvykius, pavadinimus, žmonių vardus ir pavardes. Kodėl taip atsitinka?

Taigi, užmiršimas yra būtinas reiškinys. Skiriamas visiškas ir dalinis užmiršimas. Visiškai užmiršta bus medžiaga, kurios nepavyksta ne tik atgaminti, bet ir atpažinti. Dalinis užmiršimas būna tais atvejais, kai žmogus atgamina informaciją, tik ne visai tiksliai, atpažįsta pakartotinai suvokdamas.

Tyrimai rodo, kad mūsų atmintį lemia įvairūs veiksniai, pvz.: netinkama mityba, stresas, padidėjęs kraujospūdis, miego trūkumas, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, nerimas ir t.t. Atmintį blogai veikia ir informacijos perteklius, nes pritrūksta laiko ją apmastyti.

 • Psichologija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Roma
 • 14 puslapių (2979 žodžiai)
 • Kolegija
 • Psichologijos referatai
 • Microsoft Word 49 KB
 • Atminties lavinimas referatas
  10 - 9 balsai (-ų)
Atminties lavinimas referatas. (2016 m. Vasario 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/atminties-lavinimas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 09:49