Atminties revizija Sofi Oksanen romane „Valymas“


Įvadas. Sofi Oksanen – ryški šiuolaikinės literatūros figūra. Bendrai apie romaną „Valymas“. Romanas „Valymas“. Pavadinimas, struktūra ir problematika. Išvados. Naudoti šaltiniai.

Šį kartą labiau dėmesį norėjau sutelkti į šiuolaikinius estų rašytojus, įsiklausyti į jų keliamas visuomenės, socialines problemas, įsijausti į šiuolaikinį estų kultūrinį gyvenimą. Tačiau mano dėmesį patraukė šiek tiek kitoks, dėstytojos T. K. pasiūlytas, Sofi Oksanen romanas „Valymas“. Autorė, žinoma, atstovauja šiuolaikinę literatūrą, bet ji rašo apie sovietmetį bei pirmuosius nepriklausomybės metus Estijoje, ne apie mūsų laikus, o pati autorė S. Oksanen yra suomių-estų kultūros atstovė, ne vien estų. Taigi romaną „Valymas“ galime laikyti šiuolaikiniame pasaulyje gyvenančio kūrėjo atsigręžimu į sovietų laikų praeitį.

Šio darbo tikslas yra trumpai apžvelgti rašytojos Sofi Oksanen asmenybės bruožus ir ypatumus, atskleisti jos padėtį šiuolaikiniame literatūros pasaulyje, išsiaiškinti, kiek ji žinoma Lietuvoje. Taip pat apžvelgti jos romaną „Valymas“, pasigilinti į kūrinio problematiką, temas, struktūrą, panagrinėti kritikų nuomones, ką jie komentuoja apie Oksanen romaną, jos kūrybą, ją pačią.

Sofi Oksanen (g. 1977) yra estų kilmės suomių rašytoja ir dramaturgė. Nors Oksanen gimė ir užaugo Suomijoje, Jyväskylä mieste, o šiuo metu gyvena Helsinkyje, ji visad prisimena ir savo estiškąją pusę bei ją puoselėja. Kuria rašytoja savo gimtąja – suomių kalba, tačiau neblogai išmano ir estų kalbą, kuri, jos nuomone, yra daug muzikalesnė už suomių. Kalbos muzikalumas Oksanen yra tiek pat svarbus dalykas, kiek ir kitos kalbos priemonės.

Rašytojos mama yra estė, kuri sovietmečiu emigravo į Suomiją ieškodama lengvesnio gyvenimo, kurio negalėjo rasti sovietų okupuotoje Estijoje. Rašytoją, gimusią visai kitokioje aplinkoje, sovietų niekada neokupuotoje šalyje, bet nuo vaikystės besilankančią Estijoje, labai domino estų gyvenimo kitoniškumas, todėl sovietmetis šioje šalyje, okupacija, tragiškai susiklostę žmonių gyvenimai, o ypač moterų, yra labai svarbios temos Oksanen kūryboje.

Iki šiol rašytoja yra sukūrusi tris romanus. Net ir pirmasis jos romanas „Stalino karvės“ (2003) iš karto susilaukė nemažo dėmesio. Šiame romane nagrinėjamos Tarybų Estijos ir emigracijos problemos. Antroji knyga „Mažutė Džein“ pasirodė po dviejų metų, 2005 m. Čia autorė gilinasi į seksualumo ir depresijos temas, taip pat užimančias labai svarbią vietą Oksanen kūryboje. Tačiau patį didžiausią pripažinimą rašytojai atnešė jos trečiasis romanas „Valymas“ (2008). Ši knyga gimė iš to paties pavadinimo pjesės. Romanas „Valymas“ greitai tapo bestseleriu ir vienu labiausiai verčiamų suomių literatūros kūrinių. Tai vienintelis suomių romanas, pelnęs ir „Finlandia“, ir „Runebergo“, ir prestižinės „Šiaurės tarybos” literatūros premiją.

Pagal pjesės „Valymas“ scenarijų Kauno valstybiniame dramos teatre yra pastatytas spektaklis „Apsivalymas“, kurio režisierius yra Jonas Jurašas. Taip pat pjesė statyta Suomijoje, Amerikoje, Švedijoje, Danijoje, Vokietijoje, Islandijoje. Dar planuojama statyti Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Vengrijoje bei Anglijoje. Taigi romanas „Valymas“ susilaukė tikrai daug užsitarnautos šlovės.

„Po mano knygos estai sunerimo, kad pasaulis juos ims laikyti smurtautojų tauta“, – pasakojo Vilniuje 2011 m. viešėjusi rašytoja Sofi Oksanen. Žinoma, tai labai galimas dalykas, nes knyga iš tiesų yra stipri ir šokiruojanti, o tokios knygos visada sukelia ypatingą dėmesį ir sukviečia žmones į diskusiją. Estijoje S.Oksanen knyga pirmą kartą buvo išleista 2009 m., tačiau, rašytoja pasakojo, kad jau iki tol daugelis estų ją buvo perskaitę suomiškai. Tačiau, žinoma, dar platesnė diskusija apie šią knygą Estijoje kilo išvertus ją į estų kalbą. Estija yra maža šalis ir todėl dėl savo įvaizdžio pasaulyje jaudinasi dar labiau, nei didesnės tautos. Todėl kritikai, žurnalistai ėmė šaukti nerimaudami, kad estams pasaulyje gali prilipti smurtautojų įvaizdis. Tačiau Oksanen dėl to nesijaudina, rašytoja jaučia, kad kraupūs įvykiai ir prievarta yra dalykai, apie kuriuos ji privalo rašyti.

„Nežinau, ar menas visada gali būti veiksmingas, bet manau, jog literatūra turi didžiulę galią” – sako rašytoja. Oksanen mano, kad ne šiurpūs faktai ir gąsdinantys skaičiai, o būtent pavienių žmonių likimai labiausiai paveikia žmones. Žmogui daug lengviau susitapatinti su tais, kurie yra arčiau jo, literatūroje. Iš knygų mes mokomės, jose atpažįstame universalias problemas ir jausmus, kaip meilė, neapykanta. Per literatūrą, autorės manymu, žmogus lengvai geba įsijausti į kito asmens gyvenimą, o tai yra išties didelė jėga. Oksanen tiki literatūra, ji nesiekia pigios šlovės, nes juk svarbiausia rašytojo užduotis – atskleisti skaitytojams pasaulyje vykstančius svarbius dalykus bei parodyti įvairias suvokimo perspektyvas.

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4179 žodžiai)
  • Universitetas
  • Asta
  • Atminties revizija Sofi Oksanen romane „Valymas“
    10 - 2 balsai (-ų)
Atminties revizija Sofi Oksanen romane „Valymas“. (2015 m. Rugsėjo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/atminties-revizija-sofi-oksanen-romane-valymas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 07:45
×