Atmintis: jos ypatybės ir lavinimo būdai


Įvadas. Kas yra atmintis ir kaip ji veikia. Atminties struktūros. Jutiminė atmintis. Trumpalaikė atmintis. Ilgalaikė atmintis. Atkūrimas. Kodėl užmirštame? Įsiminimo veiksniai. Kaip pagerinti atmintį. Išvados. Literatūros sąrašas.

Tačiau gali buti ir visai kitokių atvejų: kai kuriems žmonėms būdinga labai gera atmintis, jie gali įsiminti labai ilgas skaičių, telefonų numerių sekas, perskaitę kelis lapus teksto gali neklysdami viską tiksliai atkartoti. Greičiausiai daugeliui teko matyti meninį filmą „Lietaus žmogus", kuriame aktorius D. Hofmanas vaidina autizmu segantį herojų, pasižymintį labai gera atmintimi. Kaip pamenate, jis skaitydavo telefonų knygą ir ją įsimindavo. Kartą kavinėje perskaitęs vardą bei pavardę padavėjos kortelėje pasakė jos telefono numerį ir ją labai išgąsdino. Psichologas A. Lurija (2010) aprašo žmogų, kuris galėjo įsiminti labai daug informacijos apie kiekvieną gyvenimo momentą. Tačiau toks sugebėjimas kaupti informaciją taip pat trukdė kitiems psichikos procesams, pavyzdžiui, labai komplikuodavo mąstymo procesus.

Taigi, šiuo darbu noriu atsakyti į keltą pagrindinių klausimų:

Atmintis – tai sugebėjimas įsiminti, laikyti ir po kiek laiko atgaminti jutimų dėka surinktą informaciją. Jau nuo seno buvo mėginama paaiškinti, kaip veikia atmintis. V a. pr. Kr. Platonas aiškino, kad deivė Mnemosinė į kiekvieno žmogaus sielą įdeda kažką panašaus į Šilto vaško lentelę, kurioje įsispaudžia matyti, girdėti ar paties sugalvoti įspūdžiai. Dar visai neseniai rašytojai lygino atmintį su magnetofonu, tiksliai ir automatiškai užrašančiu kiekvieną gyvenimo akimirką. Toks požiūris šiandien atrodo naivus. Mes įsimename ir atgaminame ne viską, kas vyksta aplinkui mus arba kas veikia mūsų jusles. Jei mūsų atmintis išsaugotų viską, tai prisimintume, koks oras buvo prieš mėnesį, ar kiek kainavo mėsainis prieš dvejus metus. Tačiau, laimė, mūsų atmintis yra atrankinė.

Atmintį sudaro trys tarpusavyje sąveikaujančios sistemos. Pirmoji - jutiminė atmintis, kur pirmiausia „užrašoma" juntama informacija ir išlaikoma čia sekundę ar dvi, kol pradedama apdoroti toliau. Vėliau informacija perduodama į trumpalaikę atmintį, kurioje ribotas informacijos kiekis išbūna gana trumpai (apie 30 sekundžių), nebent sąmoningų pastangų dėka išlaikome ją ilgiau. Trečioji sistema yra ilgalaikė atmintis. Čia daugmaž nuolatos saugoma labai daug informacijos. Prireikus dalį jos galime grąžinti į trumpalaikę atmintį.

Fiziologams dar nepavyko tiksliau išsiaiškinti, kur atminties buveinė - galvos smegenyse, smegenų žievėje ar kur kitur. Kai kurie tyrėjai spėja, kad biologinio informacijos fiksavimo procese dalyvauja ir visos žmogaus organizmo ląstelės, nes vien smegenyse tiek daug informacijos negalėtų sutilpti.

Suvokiama informacija tampa jutiminės atminties turiniu. Ši atmintis turi pavienius jutiminius registrus. Jų yra tiek, kiek esama juslių: regimasis, girdimasis, lytėjimo, skonio bei uoslės.

Jutiminė atmintis būtina tam, kad iš informacijos griūties atsirinktume tą, kuri mums reikalinga ir verta dėmesio, čia įvyksta pirminis stimulo atpažinimas. Ilgalaikėje atmintyje saugoma informacija dažnai sąlygoja naujos medžiagos perėjimą iš jutiminės atminties į trumpalaikę. Jei informacija nepereina į trumpalaikę atmintį, ji dingsta visiems laikams, panašiai kaip pranešimas, parašytas nematomu rašalu, o jutiminė atmintis užpildoma naujais signalais.

Jutiminėje atmintyje prasideda informacijos kodavimas. Juslėmis priimta informacija suvokimo metu kinta ir todėl skiriasi nuo stimulo. Pavyzdžiui, kai klausotės dėstytojo, dėstančio naują medžiagą, girdite kiekvieną jo pasakytą žodį, bet atmintyje pažodinis tekstas neišlieka. Dėstytojo sakiniai yra konvertuojami į prasminius vienetus, arba teiginius.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 42 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3204 žodžiai)
  • Arn
  • Atmintis: jos ypatybės ir lavinimo būdai
    10 - 5 balsai (-ų)
Atmintis: jos ypatybės ir lavinimo būdai. (2015 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/atmintis-jos-ypatybes-ir-lavinimo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 00:07
×