Atmintis referatas (2)


Įvadas. Kaip dirba atmintis. Atminties samprata. Atminties rūšys. Užmaršumo priežastys. Atminties sutrikimai. Atminties sutrikimams priskiriama. Atminties sistemos. Pagrindiniai atminties principai. Atminties tobulumas. Atminties gerinimo priemonės. Literatūra.


Smegenys yra ekonomiškas organas. Tikriausiai jos sprogtų, jeigu išsaugotų visus išorinius dirgiklius ir informaciją ir kiekvieną kasdienybės smulkmeną. Šiaip ar taip, dėl tokio beribio dirgiklių antplūdžio pasidarytume neveiksnūs. Taigi, kad galėtume našiai dirbti, smegenys diferencijuoja ir atrenka naujus duomenis. Ką pasirinkti, kiekvieno smegenys sprendžia individualiai. Mūsų atmintis išsaugo tik tuos dalykus, kuriems specialiai teikiame reikšmės bei kuriuos sąmoningai ir emocionaliai apdorojame. Taigi, jausmai labai padeda įsiminti. Už tai atsakinga vadinamoji limbinė sistema, kuri, žvelgiant į smegenų anatomiją, kaip žiedas glūdi tiesiai po didžiųjų pusrutulių žieve. Limbinėje sistemoje, smegenų jausmų centruose, kuriems priklauso ir „naujienų detektorius“ Amono ragas, emociškai įvertinamas kiekvienas naujas „papildinys“. Jokia nauja informacija, liečianti faktinę atmintį arba autobiografinius prisiminimus, nepatenka į ilgalaikę atmintį, neperėjusi per limbinę sistemą, kuri dirba kaip filtras: atrenka informaciją, susieja su jausmais ir vėliau ilgam paskirsto po virš jos esančią didžiųjų pusrutulių žievę. Kuo dažniau vyksta šis procesas ir kuo stipriau jis remiasi jausmais, tuo greičiau mokomasi ir tuo ilgiau išsaugoma.

Amnezija - atminties susilpnėjimas arba netekimas dėl pervargimo, smegenų pažeidimo, narkotinių medžiagų vartojimo ir pan. Sergantieji amnezija nevienodai užmiršta visus įvykius, pvz., kartais prarandama įvykių prieš ligą atmintis, tačiau gerai atsimenami pastarieji įvykiai (retrogradinė amnezija), kartais, atvirkščiai, užmirštami po ligos vykstantys įvykiai, o ankstesni prisimenami (anterogradinė amnezija). Sudėtingiausia- retroanterogeninė amnezija, kai praktiškai užmirštama viskas. Taip pat sudėtinga bendrauti ir su tokiu žmogumi, kuris užmiršta ką tik įvykusį įvykį (fiksacinė amnezija), pvz., užmiršta, kad ką tik jums pasakojo anekdotą, ir vėl pradeda iš naujo jį pasakoti. Kai kurie žmonės užmiršta įvykius, kurie juos stipriai emociškai sukrėtė (efektogeninė amnezija).

Hipermnezija - gana retas, dažniausiai įgimtas, gebėjimas įsiminti didžiulius informacijos (vaizdžios, simbolinės) kiekius. Beje, ne visada gyvenime tai padeda. Kartais tokie žmonės vargsta nuo atsimenamų smulkmenų, nesugeba išskirti esminių dalykų, nes tiesiog atsimeną... viską.

Paramnezija - tai atminties apgaulė. Žmogus kalba apie įvykius, nors jų niekada gyvenime nebuvo. Nepainiokime to su melavimu. Meluodamas žmogus supranta, jog sako netiesą, o ligos atveju žmogui atrodo, jog tai tikri įvykiai, kuriuos jis prisimena. Paramnezijoms priskiriama ir tokios atminties apgaulės, kai atsimenami įvykiai yra buvę, tačiau žmogus neatrenka laikotarpio, kada tai įvyko (pseudoreminiscencija) arba kai girdėti ar skaityti įvykiai yra laikomi jų pačių išgyventais (kriptomnezija).

Be šių minėtų rimtų atminties sutrikimų skiriami ir laikini sutrikimai, kuriuos turbūt esame patyręs kiekvienas iš mūsų. Pvz., pasitaikanti keista būsena tarp miego ir nubudimo, kai būna sunku susiorientuoti, kur mes, koks yra paros laikas ar pan. Arba taip vadinamas „deja vu“ efektas, kai tai, kas tuo metu suvokiama, ima atrodyti kažkur matyta, įvykę, buvę. Laikiniems atminties sutrikimams priskiriamas ir fenomenas „ant liežuvio galo“: žinome, kad tai tikrai žinome, informacija „guli ant liežuvio galo“, bet niekaip negali atsiminti.

Judėjimas. Mnemoniniame vaizdinyje judesys suteikia smegenims daugybę papildomų galimybių įsivaizduojamiems dalykams „sukabinti“ ir šitokiu būdu įsiminti.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3148 žodžiai)
  • Universitetas
  • Emilija
  • Atmintis referatas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Atmintis referatas (2). (2016 m. Vasario 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/atmintis-referatas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 22:39
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo