Atmosferos oro ir jo taršos stebėsena


Atmosferos oro ir jo taršos stebėsena. Įvadas. Oras. Atmosferos užterštumas. Aplinkos oro apsauga. Gyvenamųjų ir visuomeninių patalpų oro užterštumas. Atmosferos priemaišų skirstymas. Oro taršos šaltiniai. Aplinkos monitoringas. Aplinkos monitoringo uždaviniai. Aplinkos monitoringo programos. Aplinkos monitoringo skirstymas. Aplinkos monitoringo režimai. Monitoringo vykdymo pakopos. Oro monitoringas. Oro kokybės monitoringas aglomeracijoje ir zonose. Radiologinis oro monitoringas. Radiologinis monitoringas. Lietuvos aplinkos oro stebėjimas. Meteorologijos stočių tinklas. Monitoringo stotis. Stebimieji rodikliai. Išvados.


Darbo tikslas: susipažinti su atmosferos oro ir jo taršos monitoringu, sužinoti jos stebėjimo tikslus bei priežastis, išvardinti atmosferos oro gerinimui bei tyrimams naudojamus būdus. Darbo uždaviniai: Aplinkos oro apsauga; Aplinkos stebėsena; Aplinkos monitoringo programos; Aplinkos monitoringas Lietuvoje; Aplinkos oro monitoringas.

Žmogaus veiklos sukeltos pasekmės: Klimato pasikeitimas; Miškų degradacija; Aplinkos rūgštėjimas; Ozono sluoksnio irimas; Radionuklidų kaupimasis ir sklaida, elektrinių reiškinių atmosferoje pokyčiai; Dykumų slinkimas ir naujų susidarymas; Užterštumas pesticidais ir kt. Kancerogenais; Genetiniai pokyčiai.

Dėl šių žmogaus veiklos pasekmių atsiranda neatidėliotinas uždavinys – stebėti savo veiklos pasekmes, įvertinti kaip gamta reaguoja į žmogaus veiklą, patikimais šiuolaikiniais metodais ir įranga fiksuoti aplinkos būklę ir jos pokyčius. Informacija apie aplinkos būklę kaupiama kompleksiškai vykdant fizinius, cheminius ir biologinius stebėjimus bei mokslinius tyrimus. Moksliniais tyrimais gaunama informacija apie aplinkos būklę, jos pokyčius ir tuos tuos pokyčius sukeliančius šaltinius, remiantis ilgalaikiais monitoringo duomenimis, patikimi galima priimti aplinkos kokybės valdymo sprendimus.

Aplinkos monitoringo programos pagrindiniai objektai: Taršos šaltiniai (gamyklos, elektrinės ir kt.); Geosferos komponentai (oras, vanduo, dirvožemis ir kt.); Teršalų migracijos ir transformacijos procesai (pernašos, nuoplovos, išplovos ir kt.); Biologiniai objektai (augalų ir gyvūnų rūšys).

Pagal stebėjimo objektą skiriami 3 aplinkos monitoringo tipai: Taršos šaltinio; Ekosistemos komponento; Visos ekosistemos (kompleksinio). Pagal antropogeninio poveikio pobūdį ir laipsnį monitoringas gali būti 3 lygių: 1. Vietinis (lokalus); 2. Regioninis; 3. Visuotinis (globalusis).

  • MS PowerPoint 6183 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 47 puslapiai (1674 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arlanda
  • Atmosferos oro ir jo taršos stebėsena
    10 - 1 balsai (-ų)
Atmosferos oro ir jo taršos stebėsena . (2017 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/atmosferos-oro-ir-jo-tarsos-stebesena.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 05:02
×