Atmosferos tarša kursinis


Atmosferos oro tarša. Oro tarša ir apsauga lietuvoje. Atmosferos teršimas. Globalinis klimato atšilimas, priežastys ir pasėkmės. Naudota literatūra.

Anglies dioksidas ir pasaulinis klimatas. Anglies dioksidas yra būtinas ir nepaprastai svarbus gyvybei bei ekosistemų palaikymui. Bet jis kelia ir nemažą rūpestį, nes veikia pasaulinį klimatą. Svarbiausi yra du pagrindiniai klausimai. Ar iškastinio kuro pagamintas CO2 kiekis pakankamai greit sunaudojamas biotos ir vandenyno, kad išvengtume klimato pasikeitimo? Koks yra, buvo ir bus išaugusio CO2 kiekio poveikis klimatui? Neginčytina, kad CO2 kiekis atmosferoje padidėjo. Žemės klimato valdyme anglies dioksidas turi lemiamą reikšmę. Viena vertus, jis, kaip aerozolis, absorbuoja ir atspindi arba išsklaido krintantį spinduliavimą, antra vertus – absorbuoja ir išspinduliuoja atgal kylančius infraraudonuosius spindulius. Šis paskutinis reiškinys sukelia šiltnamio efektą, todėl bet koks anglies dioksido kiekio padidėjimas pašiltins Žemės klimatą. Šiltėjimas paverstų dykuma didelius plotus Šiaurės Amerikoje, ištirpintų vakarinės Antarktidos ledo šarvo dalį. Po to pakiltų jūros lygis ir atsidarytų Šiaurės – Vakarų kelias. Poveikio stiprumas priklausytų nuo anglies dioksido kieko atmosferoje, dalelių dydžio, saulės aktyvumo ir nuo kitų faktorių, kurių sąveika sudaro sudėtingą klimatu vadinamą aplinkos dalį.

Padaugėjus anglies dioksido atmosferoje, pakyla žemės temperatūra. Tačiau kai daugėja anglies dioksido, greitėja ir augalų fotosintezė. Tai mažina dujų kiekius atmosferoje, o tai savo ruožtu mažina globalinę temperatūrą. Šis reiškinys vadinamas neigiamuoju grįžtamuoju ryšiu, nes vieno veiksmo padidėjimas (anglies dioksido kiekis) priverčia sistemą taip dirbti, kad būtų sumažintas šis veiksnys.

Teigiamuoju grįžtamuoju ryšiu vadinamas reiškinys, kai produktas skatina gaminti pats save. Teigiamasis grįžtamasis ryšis yra labai pavojingas, nes pradėjęs veikti, jis labai sunkiai sustabdomas.

Ozono dujų sluoksnis saugo žmones nuo žalingų Saulės spindulių. Cheminės medžiagos, naudojamos aerozoliuose ir šaldytuvuose, patekusios į orą naikina ozoną. Todėl jame atsiranda "skylių" - suplonėjusio sluoksnio vietų. Šis sluoksnis labiausiai suplonėjo virš Antarktidos.

Labiausiai žinomi chorfluoranglys (ar chlorfluormetanai) yra: CFCL3, daugiausiai naudojamas aerozolio balionėliuose, ir CF3CL2, naudojamas kaip šaldiklis (prekyboje vadinamas freonu). Kiti chlorfluoranglys naudojami kaip pūtikliai gaminant minkštas poliuretano putas, pvz., sėdynių pagalvėms, ir kaip veikli medžiaga metalų valymui ir džiovinimui, medicininės įrangos pramoniniam sterilizavimui bei greitam maisto produktų užšaldymui. Nors Jungtinėse valstijose CFCL3 naudojimas aerozoliniuose balionėliuose buvo uždraustas 1977 m., priimtinos alternatyvos kitiems jo panaudojimams nerasta.

Ozono sluoksnis sulaiko didžiumą Saulės spinduliuojamo ultravioletinio spektro kenksmingų dalių (bangos ilgis nuo 290 iki 320 manometrų (nm)). Atmosferinio ozono kiekio sumažėjimas 16 procentų sukels žemės paviršių pasiekiančio kenksmingo ultravioletinio spinduliavimo išaugimą 44 procentais; ozono sumažėjimas 30 procentų kenksmingo ultravioletinio spinduliavimo kiekį padvigubins.

Teršimas sunkiaisiais metalais. Su šiuolaikine visuomene susijusi veikla – pramonė, elektros energijos gamyba, transportas – per paskutinius 210 metų paskleidė į aplinką daug naujų cheminių medžiagų. Daugelis šių dalelių yra sunkieji metalai, vienokioje ar kitokioje cheminėje formoje liekantys ore iki mėnesio. Tokios dalelės nusėda ne tik šalia išmetimo šaltinio, bet ir gerokai nutolusiose ekosistemose. Nuosėdos, ypač sunkiosios dalelės, nusėda arti aukštakrosnių, kelių, miestų, atliekų deginimo krematoriumų bei kasyklų terikonų. Mažesnės ir lengvesnės dalelės plinta plačiau. Plitimas priklauso nuo nusėdimo paviršiaus morfologijos, aerozolio amžiaus ir vėjo greičio. Ne mažiau svarbi ekosistemos topografija (pvz., palyginkite skardį su atvira lyguma) ir augalijos sudėtis. Yra ir gamtinio teršimo sunkiaisiais metalais šaltinių. Tai ugnikalniai. Po St. Helens ugnikalnio išsiveržimo Vašingtono valstijoje 1980 gegužės 18 dieną pelenai iškrito ir arti vulkano, ir labai toli nuo jo. Pelenuose rasta daug sunkiųjų metalų.

  • Microsoft Word 103 KB
  • 2016 m.
  • 27 puslapiai (10040 žodžiai)
  • Universitetas
  • Liveta
  • Atmosferos tarša kursinis
    10 - 4 balsai (-ų)
Atmosferos tarša kursinis. (2014 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/atmosferos-tarsa-kursinis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 12:45
×