Atomai ir jų cheminiai ryšiai


Atomas. Cheminių ryšių susidarymas. Joninis ryšys. Kovalentinis ryšys. Kovalentinis polinis ryšys. Kovalentinis nepolinis ryšys. Koordinacinis ryšys. Vandenilinis ryšys. Būtinos sąlygos vandeniliniam ryšiui susidaryti. Ryšio Savybės. Vandenilinio ryšio svarba. Paviršiaus įtempimo pavyzdžiai. Metališkasis ryšys. Van der Valso ryšys.


Tai yra mažiausia cheminė elemento dalis, turinti visas jo savybes. Chemijoje atomas dar apibrėžiamas kaip mažiausia chemiškai nedaloma medžiagos dalelė. Medžiagų atomai susideda iš teigiamo krūvio branduolio, sudaryto iš protonų ir neutronų, ir aplink jį skriejančių neigiamojo krūvio elektronų (e–).

Šis ryšys susidaro tarp atomų, kurie turi didelį elektrinių neigiamumų skirtumą. Mažesnio elektrinio neigiamumo elementų (IA, IIA gr.) atomai elektronus praranda ir tampa teigiamais jonais, o didesnio elektrinio neigiamumo elementų (VIIA, VIA gr.) atomai elektronus prisijungia ir tampa neigiamais jonais. Joninis ryšys yra nekryptingas ir neįsotintas bei laikomas tvirtu.

Vienodos rūšies atomuose, bendroji elektronų pora vienodai traukia abiejus branduolius ir yra simetriškai išsidėsčiusi nuo abiejų branduolių. Toks ryšys vadinamas nepoliniu.

Molekulėje turi būti vandenilio atomų. 2. Molekulėje turi būti nemetalas. 3. Nemetalas turi tūrėti nepanaudotų elektronų porų.

Vandenilio ryšiai taip pat vaidina vaidmenį formuojant tretinę baltymo struktūrą. Vandenilio ryšiai yra svarbūs celiuliozės ir iš jų gautų polimerų struktūroje, nes yra įvairių formų, tokių kaip medvilnė ir linai. Šiuo ryšiu paaiškinamas skysčio paviršiaus tamprumas.

Vaikščiojimas vandeniu: maži vabzdžiai, tokie kaip vandens sraigtasparnis, gali vaikščioti ant vandens, nes jų svorio nepakanka, kad prasiskverbtų į paviršių. Adatos plūduriavimas Kodėl burbuliukai yra apvalūs Skalbimas šaltu vandeniu.

Cheminį ryšį kristalinėse gardelėse aiškina laisvųjų elektronų ir juostinė kietojo kūno teorijos.

  • MS PowerPoint 11114 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (657 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Roberta
  • Atomai ir jų cheminiai ryšiai
    10 - 2 balsai (-ų)
Atomai ir jų cheminiai ryšiai. (2019 m. Spalio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/atomai-ir-ju-cheminiai-rysiai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 14:59
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo