Atrajotojų virškinimo sistemos anatomija ir fiziologija


Įvadas. Atrajotojų, virškinimo sistemos organai. Atrajotojų seilių liaukos. Atrajotojų dantys. Daugiakamerinis skrandis ir jo kamerose vykstantys procesai. Atrajotojų žarnynas. Virškinimo sistemos liaukos. Rezorbcija. Atrajojimas. Literatūra.


Atrajotojai, tai dvikanopių gyvūnų grupė, kurios gretose ir naminiai ,ir, laukiniai gyvūnai. Laukiniai atrajotojai paplitę plačiai, bet Australijoje ir Madagaskare jų nėra.

Šis pogrupis apima apie 160 įvairių kanopinių gyvūnų rūšių. Šių gyvūnų užpakaliniai kanopų pirštai nepilnai išsivystę ir kaip taisyklė vaikštant, nesiekia žemės. Dauguma atrajotojų turi ragus.

Visi atrajotojai maitinasi augaliniu maistu. Maisto jie nekramto dantimis, o ryja. Labiausiai būdingas bruožas, jiems davęs pavadinimą, tai unikali vidaus organų sistema ir gebėjimas perdirbti maistą- kietą pašarą suminkštinti.

Savo darbe rašysiu apie naminius gyvulius, atrajotojus, tokius kaip: galvijai, avys ir ožkos. Pasistengsiu, aprašyti šių gyvūnų virškinimo sistemos, anatomines ir fiziologines subtilybes ,ir, įsisavinti naujas žinias.

Virškinimo organai atlieka labai svarbią pašaro viršjinimo funkciją. Kad gyvulys galėtų duoti produkciją, augti, jis turi gauti pakankamai, jam reikiamų maisto medžiagų kartu su pašaru. Tačiau pašare esančios maisto medžiagos, negali savaime pasiskirstyti gyvulio organizme, ar pavirsti energija. Pašaras pirma turi būti susmulkintas, o maisto medžiagos esančios pašare chemiškai suskaldytos iki dalių tirpstančių vandenyje ir tik tada jos gali būti pasisavintos organizmo. Virškinimo organų dėka, pašare esančias medžiagas, įsisavina gyvulio organizmas. Virškinimo organais gyvulys paima pašarą ir vandenį iš aplinkos, mechaniškai jį susmulkina burnos ertmėje, o žarnose ir skrandyje chemiškai jį skaldo iki dalių tirpstančių vandenyje ir per žarnų sienas įsiurbia į limfą ir kraują. Nesuvirškintos pašaro liekanos, periodiškai pašalinamos į aplinką, iš storųjų žarnų.

Virškinimo organus sudaro virškinimo traktas, kuris prasideda burnos ertme ir baigiasi išeinamąja anga, taip pat virškinimo liaukos, kurios išskiria sekretus į virškinimo traktą. Virškinimo kanale, skiriamos dalys kaip: plonosios ir storosios žarnos, skrandis, stemplė, ryklė, burnos ertmė.

Burnos ertmė. Čia smulkinamas pašaras ir vyksta pirminis virškinimas, išskiriant seiles. Į apatinėje veido dalyje esančią, burnos ertmę, veda burnos anga. Dvi lūpos ją apriboja: viršutinė ir apatinė. Galvijo vidurinė, viršutinės lūpos dalis yra pakitusi. Jos oda stora, be plaukų, kartais pigmentuota juodai, padalyta į daugiakampius laukelius. Ši pakitusi odos vieta vadinama- nosiniu lūpos veidrodėliu. Avies ir ožkos lūpos apaugusios, dengiamaisiais plaukais. Viršutinė lūpa,vietoje nosinio lūpos veidrodėlio, viduryje turi griovelį įeinantį į laisvąjį lūpos kraštą. Viršutinio, bei tarpinių žandikaulių, gomurinė atauga ir gomurikaulio horizontalioji dalis, sudaro burnos lubų kaulinį pagrindą. Gleivinė išklojanti burnos lubas yra raukšlėta, stora, kieta. Ji sudaro kietąjį gomurį, kuris ties kvėpavimo angomis pereina į minkštąjį gomurį.

Ryklė. Ryklės ertmė yra tarp burnos ir nosies ląstų. Ryklėje susikryžiuoja virškinimo ir kvėpavimo takai. Ryklę gniaužia žiedinio sluoknio raumenys, jie ir stumia kąsnį į gerklę.

Stemplė. Tai ryklę su skrandžiu jungiantis raumeninis vamzdis. Stemplės raumenys susideda iš sluoksnių kaip: išorinio išilginio ir vidinio žiedinio. Išilginis sluoksnis yra plonas, o žiedinis artėjant skranžio link, darosi vis storesnis. Atrajotojų stemplės raumenys ploni, jie sudaryti iš skersaruožių skaidulų. Stemple susmulkintas pašaras keliauja į skrandį, iš jo atrajojamas į burnos ertmę.

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 3574 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3022 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sigutė
  • Atrajotojų virškinimo sistemos anatomija ir fiziologija
    10 - 8 balsai (-ų)
Atrajotojų virškinimo sistemos anatomija ir fiziologija. (2016 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/atrajotoju-virskinimo-sistemos-anatomija-ir-fiziologija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 21:50
×