Atsakomybė


Atsakomybės samprata. Atsakomybės turinys. Atsakomybės prielaidos. Šiame darbe aptariau bendruosius atsakomybės bruožus, turinį, atsiradimo prielaidas. Būtent šie elementai turėtų nulemti atsakomybės sampratą ir sudaromą aspibrėžimą. Nors yra daug skirtingų specialybių asmenų pateiktų atsakomybės apibrėžimų ir dauguma jų turi vos keletą bendrų elemetų, labai svarbu atsižvelgti, jog idėja, puoselėjama skirtingose sampratose, yra beveik tapati ir todėl net skirtingi atsakomybės sąvokos apibrėžimai gali būti vertinami kaip tapatūs savo esme ar bent jau sutampantys dėl didžiosios dalies elementų. Literatūros sąrašas.

Tiek teisinėje sistemoje, tiek visoje visuomenėje sąvoka atsakomybė yra plačiai vartojama ir todėl yra itin svarbu apibrėžti, kokia yra atsakomybės samprata ir kas sudaro jos turinį. Nors galima gan nesunkiai isškirti pagrindinius atsakomybės sampratos požymius ar tiesiog įvardyti kaip bendrai ši sąvoka suvokiama visuomenėje, kasdieniame žmonių gyvenime, tačiau siekiant konkrečiai apibrėžti ar atskleisti šios sąvokos ypatumus siejant su skirtingomis profesijomis, neretai kyla daug prieštaringų klausimų ir nuomonių.

Atsakomybės smapratos turinys buvo nagrinėjamas dar antikos laikais, kas parodo, jog šis klausimas egzistuoja jau ne vieną amžių ir nėra paprastas ar lengvai išsemiamas. Dar antikos laikais, taip pat ir vėlesnių mąstytojų, filosofų pateiktos atsakomybės sampratos yra pagrįstos ir patrauklios, tačiau svarbu pažymėti, jog keičiantis ekonomikai, vystantis technologijoms, keičiasi ir pati visuomenė, vertybių sistema bei moralės, etikos standartai, todėl neišvengiamai keičiasi ir visuomenės požiūris į individų atsakomybę. Atsižvelgiant į šią kaitą galima teigti, kad kiekvienas laikotarpis, kiekviena visuomenė, pasižyminti kitokiais nei likusios požymiais, gali būti suformulavusi kiek kitokią atsakomybės sampratą, turinį ar sąlygas.

Nors bendroje atsakomybės sampratoje neįmanoma aprėpti visų galimų šios sampratos subtilybių, tačiau svarbu pabrėžti, kad visais laikais žmonės vertino tam tikras bendrasias vertybes, gerbė jas ir rūpinosi jų išsaugojimu, kas iš esmės ir lemia vieningo atsakomybės suvokimo pagrindą ir leidžia bendrais bruožais gan vieningai apibrėžti atsakomybę. Šiame darbe ketinu apžvelgti visuomenėje vyraujančios atsakomybės sampratą, išskirti pagrindinius bruožus, atsakomybės turinį bei trumpai aptarti atsakomybės prielaidas. Aptarus visus reikšmingus atsakomybės sampratos elementus, galima sudaryti gan platų, tačiau ir bendrajai visuomenei tinkamą atsakomybės apibrėžimą, kuris būtų lengvai suprantamas, atskleistų visus atsakomybės požymius ir kartu apimtų visas atsakomybės rūšis.

Dabartinis lietuvių kalbos žodynas atsakomybę apibrėžia kaip dorovinių, pareiginių ir teisinių reikalavimų paisymą. Taigi atsakomybė visuomenėje yra siejama su tam tikromis moralės, etikos, dorovės normomis bei iš jų kylančiais reikalavimais. Nors gali atrodyti, jog būtent teisinė atsakomybė yra siejama su tam tikro elgesio reikalavimu, o visuomenėje priimtinas elgesio modelis yra daugiau nuorodos kaip elgtis, o ne konkretus reikalavimas, tačiau daugelis nesutiktų su tokiu požiūriu, kas ir lemia diskusijas bei visiem vieningos atsakomybės sampratos nebuvimą.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • 9 puslapiai (2267 žodžiai)
  • Universitetas
  • Elvyra
  • Atsakomybė
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Atsakomybė. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/atsakomybe.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:07
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo