Atsakomybės ir asmeninės laimės konfliktas lietuvių literatūroje


Atsakomybės ir asmeninės laimės konfliktas lietuvių literatūroje. (Vincas Krėvė, Vincas Kudirka, Vincas Mykolaitis - Putinas).


Kiekvienas žmogus laimę supranta pagal savo išgyventą praeitį ir prioritetus. Klausimas, kas yra sėkmė, jaudino visų epochų mąstytojus. Palaipsniui ėmė ryškėti požiūris, kad esminiai laimės bruožai yra subjektyvus žmonių pasitenkinimo gyvenimu jausmas, tobulėjimo pojūtis, pozityvūs jausmai santykiuose su kitais žmonėmis. Laimės teorijos pradininku laikomas Aristotelis. Šio filosofo požiūriu, pagrindinis laimingo gyvenimo veiksnys yra nuolatinis proto lavinimas. Atsakomybė įvardijama kaip būtinybė, pareiga atsakyti už savo elgesį, veiklą. Kiekvienas žmogus, vykdantis pavestą pareigą, privalo jausti atsakomybę už tinkamą ir sąžiningą jos atlikimą. Pareigos atlikimas turi visuomet ir besąlygiškai remtis sąžine. Natūralu, jog žmogus yra dvilypė asmenybė, tad jam būdingi vdiniai konfliktai, ribinės situacijos, individas neretai išgyvena dramatišką dualizmą. Taigi, savo kalboje aš atskleisiu atsakomybės ir asmeninės laimės suderinamumą lietuvių literatūroje.

XX a. neoromantikas V. Krėvė - Mickevičius dramoje „Skirgaila“ vienas pirmųjų literatūroje pavaizdavo žmogų, kenčiantį dėl to, kad negali suderinti pareigos ir asmeninės laimės. Tragedijoje pagrindinis veikėjas Lietuvos kunigaikštis yra atsidūręs situacijoje, kurios negali pakeisti. Lietuva jau pakrikštyta valstybė, tačiau dauguma žmonių dar tiki senaisiais dievais. Aplinkybės dramatiškos, nes Skirgaila suvokia, kad grįžęs prie senojo tikėjimo pasmerktų savo tautą istorinei nebūčiai, o pripažinęs krikščionybę visus priverstų gyventi melu ir klasta.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 498 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (855 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Darija
  • Atsakomybės ir asmeninės laimės konfliktas lietuvių literatūroje
    10 - 2 balsai (-ų)
Atsakomybės ir asmeninės laimės konfliktas lietuvių literatūroje. (2017 m. Spalio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/atsakomybes-ir-asmenines-laimes-konfliktas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 00:48
×