Atsakomybės problema versle


Atsakomybės problema versle. Turinys. Įžanga. Verslo etika. Etikos prigimtis ir esmė. Moralė. Verslo etika. Sprendimo priėmimo analizė. Išvados. Literatūra. Priedai. Darbo tikslas- ištirti, ar įmonė uab“minijos nafta“ elgiasi etiškai plėtodama savo verslą- steigdama naftos gręžinius pakrantėje. Temos aktualumas. Ši žiema mūsų nelepino šalčiais- vieni džiaugėsi, kiti piktinosi. Net kai už lango termometras rodė pliusinę temperatūrą šilumos tiekėjai neskubėjo prisukti šilumos tiekimo vartotojams. Lietuvoje sparčiai brangstant kurui atrodo nelogiška švaistyti gamtinius išteklius, kai tai nėra būtina. Tačiau toks klausimas ir kyla turbūt tik galutiniam vartotojui, kuris už tai sumoka nemažą kainą. Juk sumažindami tiekimą šilumos tiekėjai patirtų nuostolių, o tai jau nepelninga. Būtent pelnas paskatina bendroves užmiršti bet kokias ribas ir atsakomybę versle, net kai pradedama kalbėt apie žmonių sveikatą ir gamtos niokojimą. Nafta šiuo metu turbūt vienas pelningiausių verslų visame pasaulyje, bet turbūt ir vienas pavojingiausių. Tačiau, kad ir kaip bebūtų keista, Lietuvoje naftininkų neatsisako planų įkurti gręžinius net ant Kuršių marių pakrantės. Ir ar etiška, kad mažas miestelis Kintai jau 5 metus kovoja su UAB“Minijos nafta“ dėl teisės kvėpuoti tyru oru, o naftininkai be jokios sąžinės graužaties kelia siūlomų pinigų sumas miesto infrastruktūrai pagerinti ir teigia: „kad naftos išgavimas neturi jokio neigiamo poveikio turistinei veiklai, priešingai- tai įdomus turistinis objektas“.

Temos aktualumas. Ir ar etiška, kad mažas miestelis kintai jau metus kovoja su uab minijos nafta dėl teisės kvėpuoti tyru oru, o naftininkai be jokios sąžinės graužaties kelia siūlomų pinigų sumas miesto infrastruktūrai pagerinti ir teigia: kad naftos išgavimas neturi jokio neigiamo poveikio turistinei veiklai, priešingai- tai įdomus turistinis objektas (venckuvienė a. vakarų ekspresas 2008, kovo 5, priedas).

Darbo tikslas- ištirti, ar įmonė uab minijos nafta elgiasi etiškai plėtodama savo verslą- steigdama naftos etika (graik. Ethos- įprotis, charakteris, elgesys)- tai mokslo sritis, tirianti moralės normas ir principus bei problemas, kylančias tarp žmogaus ir aplinkos ar tarp įvairiais ryšiais susijusių asmenų. Moraliniai klausimai čia nagrinėjami per gėrio ir blogio prizmę.

Pirmą kartą etiką kaip moralės teoriją įvardijo graikų filosofas aristotelis ( iv a. Prieš kristų). Jo knygoje nikomacho etika skiriamos intelekto ( išmintis, intelektas, apdairumas) ir dorovės ( pakantumas, nuosaikumas) vertybės.

Aristotelis suformulavo išmokstamų įpročių įdėją. Jis teigė, kad gimdami žmonės neturi jokių moralinių vertybių, jos atsiranda vėliau kaip įpročio rezultatas, jų išmokstama socializacijos procese. Išmokstama ir patikrinama, kas gera ar bloga, teisinga avėlesniais amžiais romėnai pritaikė būdvardį moralis ( lot. Moralis- dorovingas), o dar vėliau imtas vartoti žodis moralitas ( moralė) ( pranc. Morale- dorovė). ( beje, Lietuvių kalboje dar vartojamas terminas dorovė – žodžio moralėmoralinis vertinimas pirmiausia paliečia mūsų poelgius ( mes vertiname savo pačių ar kitų poelgius, jiems pritariame arba juos smerkiame). Asmenis taip pat vertiname moralės požiūriu: juos vadiname gerais arba blogais ( moraliais arba nemoraliais, sąžiningais arba nesąžiningais). Moralė padeda reguliuoti tarpusavio santykius, išvengti konfliktų, ja vertiname žmonių santykius ir susivokiame aplinkiniame pasaulyje. Visos moralės funkcijos išryškėja per gėrio ir blogio prizmę. Tai žmogui pasako jo sąžinė. Kaip akcentavo filosofas i. Kantasverso etika- tai etikos sritis, besiremianti moralės principų ir verslo pasaulyje veikiančių standartų visuma, atsirandanti sąveikaujant verslui ir etikai. Tai etikos kodeksų kūrimas verslo organizacijose, įmonėse ir bendrovėse, įprastų etiketo taisyklių laikymasis, moralinio švietimo ir pilietiškumo ugdymo gerinimas.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (2190 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Atsakomybės problema versle
    10 - 2 balsai (-ų)
Atsakomybės problema versle. (2011 m. Sausio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/atsakomybes-problema-versle.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 07:11
×