Atsargos ir jų valdymas


Atsargos ir jų valdymas. Atsargų paskirtis. Atsargų valdymo tikslai. Atsargų valdymas, atsargų valdymo problemų požymiai. Atliekų tvarkymas. Savikontrolės klausimai.


Daugelis firmų pripažino atsargų valdymo koncepciją „Kaip tik laiku“ (JIT). JIT terminas reiškia visišką atsargų nebuvimą. Tiksliau – gamyba pradedama ir produktai pateikiami tik tada, kai jų reikia vartotojui.

Teikia masto ekonomiją. Atsargos reikalingos, kad įmonė galėtų pasiekti masto ekonomiją pirkdama, transportuodama ir (arba) gamindama. Medžiagų vieneto transportavimo sąnaudos yra mažesnės, jei iš karto vežami dideli kiekiai. Atsargos dažnai susidaro siekiant sumažinti transportavimo išlaidas. Todėl didelis pagamintų prekių kiekis laikomas tarpiniuose sandėliuose, vartotojų išdėstymo vietose.

Vadybininkai turi gerai apskaičiuoti atsargų naudingumą ir sąnaudas jas laikant, kad būtų gauta naudos. Dažnai atsargos yra naudojamos kaip priemonė gamybos proceso problemoms spręsti, nors iš tikrųjų būtų daug naudingiau šias problemas spręsti kompleksiškai, t.y. subalansuojant visų logistinių veiklų išlaidas.

Pasenusios atsargos. Tai atsargos, kurios nebepatena esamos paklausos. Tokias atsargas firmai naudinga pigiau parduoti jų saugojimo vietose arba vežti parduoti kitur, kur produkcija gali būti paklausi.

Yra trys sąnaudų tipai, į kuriuos turi būti atsižvelgiama nustatant atsargų lygį:

Pagrindinį modelį galima išplėsti įvertinant transportavimo tarifus, transportavimo tarifų nuolaidas, atsargas, esančias kelyje, ir privataus transporto pranašumus. Pavyzdžiui, iš anksto sutarto dydžio (svorio) krovinių transportavimo tarifai yra mažesni už tuos, kurie taikomi paprastai gabenant minimalius ar didesnius krovinių kiekius (svorius). Dėl to vadybininkas, atsakingas už sprendimo dėl prekių transportavimo priėmimą, turi apsvarstyti, kaip mažų kiekių tarifai paveiks visumines išlaidas. Taigi vadybininkas, be nagrinėjamų sandėliavimo ir užsakymo organizavimo išlaidų, turi įvertinti, kaip sumažėsiančios transportavimo išlaidos paveiks bendrąsias išlaidas ir užsakymo atlikimą.

Svarbu, kad vadybininkai suprastų, jog saugumo atsargos neišgelbės nuo visų logistikos problemų

Šiuo metu vis didesnę svarbą medžiagų valdymo procesuose įgauna gamybos atliekų panaudojimas ir šalinimas (reversinė logistika). Gamybos atliekų sąvoka apima tiek šalutinius produktus, atsirandančius gamybos metu, tiek pakavimo medžiagas. Pagrindinis gamybos atliekų valdymo uždavinys – nustatyti, kurias atliekas galima perdirbti, kurias neutralizuoti (pavojingas gamtai), kurias utilizuoti. Neretai išlaidos atliekoms šalinti nepakankamai vertinamos. Daugiausia dėmesio skiriama tradiciniams išlaidų straipsniams, pvz., gamybai, žaliavų išlaidoms ir kt. Tuo atveju, kai įmonės atliekų kiekiai dideli, reguliarus jų tikrinimas skatina išlaidų mažinimo procesus. Reikėtų nuolat sekti atliekų panaudojimo procesą, jų rūšiavimą, skaičiuoti jų logistikos išlaidas.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 51 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2054 žodžiai)
  • Tomas
  • Atsargos ir jų valdymas
    10 - 6 balsai (-ų)
Atsargos ir jų valdymas. (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/atsargos-ir-ju-valdymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:37
×