Atsargų valdymo sistema


Įvadas. Atsargų valdymo tyrimas. Atsargų kaupimo priežastys. Atsargų kaupimo formos. Atsargų valdymo funkcijos. Atsargų kaupimo ir valdymo problemos. Atsargų valdymo sistemų tyrimas. Pagrindinės atsargų valdymo sistemos. Fiksuoto užsakymo kiekio atsargų valdymo sistema. Ekonomiškas užsakymo kiekis. Fiksuotų intervalų tarp pateikiamų užsakymų atsargų valdymo sistema. Sistemos su periodišku atsargų papildymu. „Minimumo – maksimumo“ (minimakso) atsargų valdymo sistemos. Atsargų valdymo sistemų ypatumai. Efektyviausi atsargų valdymo sistemos modeliai jų principai ir pritaikymas. Pagrindiniai sandėlių ir sandėliavimo tipai. Sandėlių funkcijos atsargų valdymo sistemose. Procesų organizavimo principai sandėliuose. Atsargų valdymo informacinės technologijos. Atsargų valdymo modelis "X" įmonėje. „X“ įmonės sandėlio atsargų valdymo sistemos aprašymas. Atsargų valdymo sistemos modelis. Modelio taikymo rizikos įvertinimas. Išvados. Literatūra.


Materialinės – gamybinės atsargos yra įmonės apyvartinio kapitalo sudėtinė dalis. Materialinės atsargos – tai įvairiose gamybos stadijose esanti gamybinės paskirties produkcija ir kitos prekės, kurios laukia panaudojimo gamybos ar vartojimo procesuose. Bendriausiu atveju materialinės – gamybinės atsargos skirstomos į tris tipus: gamybinės atsargos, nebaigta gamyba ir gatava produkcija. Pirmai grupei paprastai priskiriamos žaliavų ir medžiagų, pusfabrikačių ir komplektuojančių detalių, taros ir kuro , atsarginių detalių ir gamybinių atliekų atsargos. Nebaigtos gamybos atsargos – tai įvairiuose gamybinio proceso etapuose esanti produkcija. Ji skirta nepertraukiamam gamybos procesui užtikrinti. Gatavos produkcijos atsargos tai visa pagaminta produkcija esanti įmonės sandėliuose o taip pat kelyje pas vartotoją.

Atsargų valdymo uždavinys iškyla kada reikia sukurti materialinių išteklių ar gatavos produkcijos atsargas, kad būtų galima užtikrinti paklausą duotame laiko intervale (baigtiniame ar begaliniame). Praktiškai bet kurios organizacijos efektyvios ir nepertraukiamos veiklos užtikrinimui reikalingos atsargos. Bet kurio atsargų valdymo uždavinio sprendime reikia nustatyti užsakomos produkcijos kiekį ir užsakymo pateikimo terminus. Paklausą galima patenkinti sudarius tokį vienetinį atsargų kiekį, kuris užtikrintų nepertraukiamą gamybą per visą nagrinėjamą periodą arba sukurti atsargų kiekį vienam periodo vienetui. Šie du atvejai atitinka perteklinėms atsargoms (periodo vieneto atžvilgiu) arba nepakankamoms atsargoms (viso laiko periodo atžvilgiu).

Esant perteklinėms atsargoms reikia didesnių kapitalinių įdėjimų (laiko periodo vieneto atžvilgiu), bet deficitas atsiranda rečiau ir užsakymų pateikimo dažnumas mažėja. Iš kitos pusės, esant nepakankamam atsargų kiekiui santykiniai kapitaliniai įdėjimai mažėja, bet užsakymų pateikimo dažnis ir deficito susidarymo galimybė didėja. Šiems abiem kraštutiniams atvejams yra charakteringi dideli ekonominiai nuostoliai. Tokiu būdu, užsakymo dydžio ir jo pateikimo momento sprendimas gali remtis bendrų sąnaudų, tokių, kurias apsprendžia perteklinės atsargos ar deficitas, minimizavimo funkcija.

Atsargų valdymas užima vieną iš svarbiausių vietų kaip atskiros įmonės, taip ir ekonomikos visumoje, valdyme. Vieningo ir nepertraukiamo viso gamybinio proceso stadijų aprūpinimas reikiamomis atsargomis optimaliu kiekiu ir jų kokybe garantuoja efektyvų organizacijų ir ekonominių regionų funkcionavimą.

Įmonių lygyje atsargos priskiriamos prie objektų grupės, kuri reikalauja didelių kapitalo investicijų, ir todėl yra vienas iš faktorių, kuris apsprendžia įmonės politiką ir labai smarkiai įtakoja įmonės bendrą valdymą. Tačiau daugelis įmonių neskiria reikiamo dėmesio ir pastoviai neįvertina savo didelių poreikių atsargose. To rezultate įmonės dažnai susiduria su tuo, kad į atsargas jos priverstos investuoti daugiau, negu tikėtasi.

Prekinių, materialinių atsargų pokyčiai didele dalimi priklauso nuo šiuo metu dominuojančio verslininkų požiūrio į juos, kuris apsprendžiamas rinkos konjunktūra. Kai dauguma verslininkų yra optimistiškai nusiteikę ekonomikos augimo tendencijų atžvilgiu, jie plečia savo operacijas ir didina savo investavimus į atsargų sudarymą. Tačiau atsargų sukūrimas ir lygis priklauso ne tik nuo investicijų. Svarbų vaidmenį šioje situacijoje vaidina sprendimų priėmimo kiekis, o taip pat, kokia atsargų valdymo technologija yra naudojama.

Pagrindinis darbo tikslas – apžvelgus pažangiausias atsargų valdymo teorijas bei jų taikymo geriausią patyrimą, įvertinti atsargų valdymo vietą bendrame įmonės valdyme ir pasiūlyti pažangiausio metodo taikymo galimybes.

Apžvelgti atsargų valdymo įmonėse metodologines prielaidas ir jų taikymo patyrimą.

  • Vadyba Diplominis darbas
  • Microsoft Word 791 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 58 puslapiai (13109 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rimas
  • Atsargų valdymo sistema
    10 - 2 balsai (-ų)
Atsargų valdymo sistema. (2017 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/atsargu-valdymo-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 12:48
×