Atstovaujamosios ir tiesioginės demokratijos institutai


Atstovaujamosios ir tiesioginės demokratijos institutai. Atstovaujamosios demokratijos samprata. Rinkimų samprata. LR vykdomų rinkimų rūšys. Rinkimų teisės principai. Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų, Europos Parlamento rinkimų organizavimo ir vykdymo tvarka. Rinkimų sistemos. Tiesioginės demoktarijos samprata. Referendumas. Įstatymų leidybos iniciatyvos teisė. Peticijos teisė.

Seimas įgyvendina tautos įgaliojimus, kuriuos kuriuos jam tauta nustatė savo priimtoje konstitucijoje. Seimas yra atstovaujamoji institucija kuri atstovauja tautai.

Konstitucijoje garantuojamos asmens teisės: teisė rinkti ir teisė būti išrinktam – tai svarbiausios asmens konstitucinės teisės. Teisė dalyvauti valdant savo šalį.

Vykstant rinkimams negali būti paminamo konstitucijos nuostatos, kitaip rinkimų rezultatai taps nedemokratiški ir neteisėti.

Viršnacionaliniai. Ši rūšis atsirado Lietuvai įstojus į ES. a) į Europos Parlamentą.

Eiliniai ir neeiliniai (pirmalaikiai) rinkimai. a) Eiliniai. Jie vyksta konkrečiai nustatytais terminais arba pasibaigus renkamos institucijos kadencijai. Seimas ir savivaldybių tarybų nariai – 4m; prezidentas – 5m; Europos Parlamento nariai – 5 m. Seimo narių rinkimai vyksta paskutinių kadencijos metų spalio antrą sekmadienį. Prezidento – paskutinį sekmadieni likus dviem mėnesiams iki kadencijos pabaigos.b) Neeiliniai (pirmalaikiai). Pirmalaikius Seimo rinkimus gali skelbti du subjektai – Seimas ir Prezidentas. Seimas skelbia rinkimus jei nubalsuoja . Pirmalaikius Seimo rinkimus gali skelbti du subjektai – Seimas ir Prezidentas. Seimas skelbia rinkimus jei nubalsuoja 3/5 visų Seimo narių. Prezidentas Seimo pirmalaikius rinkimus skelbia jei: 1) jei Seimas per jei Seimas per 30dienų nuo pateikimo nepriėmė sprendimo dėl Vyriausybės programos arba per 60 dienų du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybė programai; 2) Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe. Pirmalaikiai Prezidento rinkimai: naujai išrinktas Seimas 3/5 visų Seimo narių dauguma per visų Seimo narių dauguma per 30 dienų nuo pirmosios posėdžio dienos gali skelbti pirmalaikius Prezidento rinkimus. Šie rinkimai vyksta dalinai dėl to, kad Prezidentas neišeina pareigų nustatytą kadencija, kuri nutrūksta K 88 str. nustatytais atvejais: 1) atsistatydina iš pareigų; miršta; Seimas pašalina iš pareigų apkaltos proceso tvarka; Seimas priima sprendimą, kad Prezidento sveikata neleidžia jam eiti pareigų.

Daliniai (papildomi) rinkimai, vyksta atsiradus laivai Seimo nario vietai, nes įgaliojimai nutrūko K 63 str. numatytais atvejais: mirė; atsistatydino; teismas pripažino neveiksniu; seimas panaikino mandatą apkaltos proceso tvarka; perėjo arba neatsisakė darbo, kurio nesuderina su Seimo nario pareigomis; neteko LR pilietybės.

Seimo ir prezidento rinkimuose asmuo turi aktyviąją rinkimų teisę, jeigu yra 18 metų ir yra nepripažintas neveiksniu. Savivaldybių tarybų narių rinkimuose – turi ne tik LR piliečiai, bet ir kiti asmenys, kurie yra nuolatiniai atitinkamo administracinio vieneto gyventojai, 18 metų, veiksnus. Europos Parlamento rinkimai – LR piliečiai, taip pat ES narių piliečiai, 18 metų, veiksnūs;

Pasyviajai rinkimų teisei K ir įstatymai nustato daugiau reikalavimų, daugiau rinkimų cenzų, jie yra aukštesni. Renkant savivaldybių tarybų narius nebūtina pilietybė. Negali būti renkamas asmuo, kuris pripažintas neveiksniu; renkamas kai jam yra sukakę 20 metų; negali būti renkamas užsienio valstybės pilietis.

K nustatyta, kad pasyviąją rinkimų teisę renkant savivaldybių tarybų narius renka ne tik LR piliečiai, bet tie, kurie nuolat gyvena atitinkamame administraciniame vienete; ne tik K expressis verbis yra įtvirtinta reikalavimai pasyviajai rinkimų teisei, bet ir Savivaldybių rinkimų įstatyme ( amžiaus cenzas – renkamas 20metų; negali būti renkamas užsienio valstybės pilietis, kurio teisė yra apribota teismo).

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (5569 žodžiai)
  • Agnegle
  • Atstovaujamosios ir tiesioginės demokratijos institutai
    10 - 3 balsai (-ų)
Atstovaujamosios ir tiesioginės demokratijos institutai. (2014 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/atstovaujamosios-ir-tiesiogines-demokratijos-institutai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 18:37
×