Audėjų (Ploceidae) įvairovė ir paplitimas


Pauksciai audejai. Audėjų lizdai. Audeju seimos pauksciai. Audeju rusys. Pauksciai audeju seima. Audeju paplitimas. Kikilio gyvenimo arealas. Audeju seima pauksciai. Audėjų lizdas. Kaip karklažvirblio patelė ir patinas.

Sistematika. Šeima: Audėjiniai (Ploceidae). Pošeimis: Passerinae. Pošeimis: Plocepasserinae. Pošeimis: Ploceinae. Pošeimis: Viduinae. Pošeimis: Bubalornithinae. Pošeimis: Euplectinae. Literatūra.

Smulkūs, iki varnėno didumo. Turi stiprų kū­gišką snapą, tačiau nuo kikilių kiek skiriasi gomurio sandara. Gyvena senajame pasaulyje, ypač gausūs tropinėje afrikoje. Dažnai labai spalvingi. Daugelis audėjų (ploceus, philetairus) medžiuose pina labai sudėtingus lizdus.

Kai kuriems kitiems (vidua, stegallura) būdingas lizdinis parazitizmas. Audėjų (ploceidae) šeima- tai labai gausi ir sena (išlikę rūšys gali siekti apie 40 milijonų metų). Ši paukščių grupė, artima kikilių šeimai ir pastaraisiais laikais nuo jos atskirta. Tiesa, dėl šeimos nelabai aišku, nes tarp audėjų ir kikilių šeimos nėra ryškios ribos, ornitologai nėra vieningos nuomonės. Pvz. , o. L. Austinas audėjų šeimai priskiria 375 rūšis, o jo kolega e. T. Biliardas- tik 263 rūšis. Pagal d. Burnie išskiriamos vos apie 114 rūšių. Lietuvoje - tik (žvirbliai)karklažvirblis (p. Montanus (l)) - sinantropas, dažnesnis priemiesčiuose ir kaimo vietovėse. Jis šiek tek mažesnis už namafrika, australija, europa, azija. Audėjų šeima apima pošeimius: passerinae, ploceinae, plocepasserinae, euplectinae, amblyospizinae, sporopipinae, bubalornithinae, anomalospizinae, viduinae. Pagal charles sibley poceidae pošeimiai lengviausiai apibrėžia veisimosi elgseną: bubalornithinae, viduinae, ploceinae, plocepasserinae.

Tai didelė į kikilius panašių daugiausia afrikoje sutinkamų paukščių grupė. Ji susideda iš smulkių paukščių, bet jie yra judrūs ir sugeba prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų. Jų snapas trumpas, kūgiškas, sparnai trumpi ir apvalūs, o plunksnos dažniausiai geltonos ar rudos, kartais sutinkamos abi spalvos. Daugeliui rūšių būdingas lytinis, amžinis ir sezoninis spalvos morfizmas. Patinai ryškesnių spalvų nei patelės. Šeriasi 1-2 kartus. Dauguma gyvena tropikuose ir subtropikuose. Kai kurios rūšys sinantropinės. Dažniausiai sėslūs. Dalis rūšių yra labai panašios. Dauguma audėjų suka lizdus su stogu, kai kurie su ilgu įėjimo tuneliu. Lizdai pinami iš palmių lapų ir stiebų atplaišų. Afrikoje labai dažnai galima pamatyti žemyn galva kabantį audėjo patiną prie ką tik užbaigto lizdo ir bandantį suvilioti patelę. Afrikos audėjai (ploct. Žvirbliai, apima eurazijoje gyvenančias rūšis: naminis žvirblis (passer domesticus), karklažvirblis (passer montanunaminis žvirblis gana iprasta paukščių rūšis. Patiną nesunku pažinti iš pilko vir­šugalvio ir juodos gerklės, o patelę iš vie­nodesnės pilkšvai rusvos spalvos. Patino kakta, galvos viršus ir pakau­šis pilki, galvos šonai rudi. Skruostai bals­vi.

  • Microsoft Word 1318 KB
  • 2012 m.
  • 20 puslapių (2341 žodžiai)
  • Universitetas
  • Bronius
  • Audėjų (Ploceidae) įvairovė ir paplitimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Audėjų (Ploceidae) įvairovė ir paplitimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/audeju-ploceidae-ivairove-ir-paplitimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 03:36
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo