Audito atsiradimo Lietuvoje ypatumai ir problemos


Įvadas. Audito atsiradimas. Valstybės kontrolės ir valstybinio audito atsiradimas. Nepriklausomo audito atsiradimas. Vidaus audito atsiradimas. Audito atsiradimo problemos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Temos aktualumas. Auditas dažniausiai suprantamas kaip ūkio subjekto patikrinimas, analizė, bei įvertinimas. Apskaita ir auditas įgyja vis didesnę reikšmę visuomenės gyvenime, nes nuo jų priklauso verslo sėkmė. Nepaisant visko auditas atlieka taip pat labai svarbų vaidmenį ir ekonominiame gyvenime. Jis apsaugo nuo apgaulių, manipuliacijos, finansinės atskaitomybės klastojimų, ir taip pat prisideda prie ekonominio stabilumo užtikrinimo. Šiuolaikinėms sudėtingo ir konkurencingo verslo sąlygomis labai svarbu turėti kuo daugiau išsamios informacijos apie įmonės finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus, kad galima būtų objektyviai įvertinti įmonės dabartinę vietą rinkoje ir jos konkurencines galimybes ateityje, taip pat galima priimti teisinius verslo sprendimus, bei tinkamai investuoti. Nors per ilgą raidos laikotarpį audito padėtis, funkcijos, atlikimo technika nuolat keitėsi, tačiau tikslas buvo visada toks pat, būtent – išaiškinti padarytas klaidas ir suktybes, pareikšti savo nuomonę apie patikrintų dokumentų ir ataskaitų teisingumą. Auditas reikalingas visais organizuotos veiklos lygiais, pradedant nuo visos valstybės ekonominės veiklos ir baigiant įmonių ir paskirų asmenų veikla. Šios priežastys ir buvo pagrindas atsirasti auditui Lietuvoje.

Darbo objektas – auditas Lietuvoje.

Darbo tikslas – išsiaiškinti audito atsiradimo Lietuvoje ypatumus ir problemas.

Darbo uždaviniai:

Apibūdinti audito sąvoką.

Pateikti audito atsiradimo Lietuvoje ypatumus.

Atskleisti audito atsiradimo Lietuvoje problemas.

Darbo metodai ir priemonės – mokslinė literatūra ir straipsniai, bei jų analizė.

Pagrindiniai darbo rezultatai. Audito atsiradimui didelį pagrindą turėjo bandymai nesąžiningai praturtėti, įsivyravo informacijos asimetriškumo problema. Taip pat atsirado poreikis ir auditorių atsiradimui, kurie patikrintina visą įmonės informaciją. Auditas buvo kaip priemonė, kuri padeda užtikrinti finansinės informacijos teisingumą. Atsiradus auditui ir auditoriams, atsirado problemos su auditorių kvalifikacijos įsigijimu, bei kėlimu, taip pat kildavo nesutarimų tarp vidaus ir išorės auditorių, rinkoje vyravo didelė konkurencija dėl audito, todėl tai lėmė audito kainą.

Niekas tiksliai negali pasakyti, kada atsirado auditas. Istorikai, mano, kad Artimuosiuose Rytuose 4000 metų prieš mūsų erą jau buvo susiformavusios valstybės, buvo renkami mokesčiai, sudaromos pajamų ir išlaidų ataskaitos. Kiti autoriai audito atsiradimo užuomazgų įžvelgia daugiau kaip prieš 5000 m. Tačiau pagrindas auditui atsirasti buvo bandymai nesąžiningai praturtėti.

Taip pat yra teigiama, kad audito užuomazgos, jo pati pradžia yra siejama visai ne su vyriausybine politika, o su įmonės vadovų ir jų akcininkų tarpusavio santykiais. Šiuolaikinio audito istorija skaičiuojama nuo 1845 m., tada Didžiojoje Britanijoje buvo priimti įstatymai, kuriuose buvo numatyta, kad akcinės bendrovės privalo leisti nepriklausomiems buhalteriams patikrinti tų akcinių bendrovių buhalterines knygas ir sąskaitas, o gautus patikrinimo rezultatus vėliau pateikti akcininkams.

Dauguma mokslininkų, kaip V. Lakis, J. Mackevičius, D. Daujotaitė nagrinėję audito sampratą, teigia, kad auditas, kaip savarankiška mokslo ir praktinės veiklos sritimi tapo tik nuo XIX a. pabaigos, kai pradėjo steigtis akcinės bendrovės. Kai turto savininkai nustojo valdyti savo turtą ir šią svarbią funkciją perdavė samdytiems, patikimiems asmenims, nuo tada atsirado būtinybė kontroliuoti turto panaudojimą ir šių asmenų veiklą. Esamiems ir būsimiems akcininkams, bankams, kreditoriams, ir verslo partneriams yra svarbu žinoti, kokia finansinė būklė tų įmonių, į kurias jie investavo arba numato investuoti savo kapitalą ar palaikyti verslo ryšius.

Apibendrinant galima teigti, kad loginis pagrindas kurti auditą buvo tas, kad jeigu žmogui pasitaiko proga piktnaudžiauti, pavogti ar nevykdyti pareigų, tai greičiausiai jis tas proga pasinaudotų. Bandymai nesąžiningai praturtėti žinomi nuo seno. Taip atsirado poreikis, audito ir auditorių atsiradimui, kuris patikrina visą įmonės informaciją. Tiriant audito kategorijos formavimąsi istorinėje perspektyvoje, nustatyta, kad auditas atsirado ir todėl, jog rinkos sąlygomis įsivyravo informacijos asimetriškumo problema, kai akcininkai nėra tiesioginiai įmonės darbuotojai ir negali naudotis patikima informacija. Auditas tapo priemone padedančia užtikrinti finansinės informacijos patikimumą.

  • Apskaita Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4914 žodžiai)
  • Akvilė
  • Audito atsiradimo Lietuvoje ypatumai ir problemos
    10 - 10 balsai (-ų)
Audito atsiradimo Lietuvoje ypatumai ir problemos. (2016 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/audito-atsiradimo-lietuvoje-ypatumai-ir-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 21:49
×