Audito raida Lietuvoje


Įvadas. Audito raida Lietuvoje. Audito apibūdinimas. Audito raida atsiradimo prielaidos. Valstybės kontrolieriaus ir valstybės kontrolės. Įstaigos padėtis ir veikla. Valstybės kontrolės formavimosi etapai. Valstybinio audito raida. Nepriklausomo audito raida. Vidaus audito raida. Audito teisinis reglamentavimas Lietuvoje. Audito sistemos kūrimo problemos Lietuvoje. Išvados. Audito sistemos kūrimo problemos Lietuvoje. Literatūra ir šaltiniai.

Auditas žinomas nuo seniausių laikų, kai tik ėmė kurtis valstybės ir prireikė tvarkyti ūkinę veiklą, kad būtų išvengta klaidų ir suktybių. Audito tikslai ir pobūdis keitėsi, o auditoriaus vaidmuo vis labiau didėjo. Dabar joks ūkis be audito negalėtų normaliai funkcionuoti. Auditas reikalingas visais organizuotos veiklos lygiais, pradedant visos valstybės ekonomine veikla ir baigiant įmonių ir paskirų asmenų veikla. (V. Lakis, 2002)

Darbo objektas – audito Lietuvoje sistema.

Darbo tikslas – ištirti audito Lietuvoje raidą ir aptarti audito kūrimo sistemos problemas.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti audito raidą Lietuvoje;

Išsiaiškinti audito kūrimo sistemos problemas.

Informacinių šaltinių apžvalga: interneto šaltiniai, moksliniai straipsniai, įstatymai.

Darbo metodika ir priemonės: informacijos sisteminimas, detalizavimas, apibendrinimas.

Darbo rezultatai:

Išsiaiškintos pagrindinės audito sistemos kūrimo problemos Lietuvoje: manipuliavimas apskaitos dokumentais ir operacijomis dirbtinai pagerinant kompanijos finansinius rezultatus; padidėjęs verslo sudėtingumas; auditoriai gauna honorarus iš įmonių, kurias audituoja (jeigu auditorius pateiks abejonę dėl apskaitos tvarkymo ir finansinės atskaitomybės, jis gali likti be darbo).

Pagal Lietuvos Respublikos audito įstatymą audito tikslai yra nustatyti, ar:

Auditas klasifikuojamas pagal am tikrus požymius: pagal funkcinį, apimtį ir atlikėjus, privalomumą, pagal atlikimo laiką.

Vienas iš svarbiausių klasifikavimo pažymių yra pagal apimtį ir atlikėjus, kuris skirstomas į vidaus ir išorės auditą, tai pavaizduota schemoje.

Ši schema parodo, kad auditas skirstomas į vidini ir išorinį, o išorinis dar skirstomas į nepriklausomą ir valstybinį auditą.

Nuoseklus audito sistemos formavimasis prasidėjo po 1990 metų ir formavosi ne evoliucijos būdu, o pagal kitų šalių pavyzdį. Sparčiai kuriant sudėtingą ir svarbią sistemą tenka spręsti ne tik globalias problemas, bet ir specifinius klausimus, būdingus tik Lietuvos auditui. Pradėjo kurtis šiuolaikinė audito sistema, susidedanti iš išorės ir vidaus audito (V. Lakis, 2007).

Taigi, galima teigti, kad pirmųjų audito užuomazgų aptinkama Valstybės kontrolės istorinėje raidoje. Vienas pirmųjų finansų kontrolės žingsnių, įkurtas Vienkartinis iždo teismas. Taip pat norint sumažinti gyventojų vengimo mokėti mokesčius įkurti: iždo tribunolas, Revizijos kolegija. Šios įstaigos tikrindavo valstybinių pajamų ir sąnaudų sąskaitas. Tačiau kai Lietuva tapo priklausoma nuo carinės Rusijos, ji laikėsi tuometinės valdžios įstatymų. Tuo laikotarpiu buvo sustojusi plėtotis Lietuvos Valstybės kontrolė.

VALSTYBĖS KONTROLIERIAUS IR VALSTYBĖS KONTROLĖS

ĮSTAIGOS PADĖTIS IR VEIKLA

Apibendrinant, valstybės kontrolės kūrimasis skirstomas į tris pagrindinius etapus: Valstybės kontrolės raida tarpukariu (1918 – 1940 m.m.), sovietinio režimo metais (1940 – 1990 m.m.), atkūrus nepriklausomybę (nuo 1990 m. iki dabar). Taigi, tarpukario laikotarpiu, pirmasis valstybės kontrolės vadovas tapo Kostas Daugirdas. Taip pat įsteigta Valstybės kontrolės taryba. Vėliau įsigaliojo valstybės kontrolės įstatymo redakcija, kuri galutinai užbaigė institucijos kūrimosi etapą. Tačiau, sovietinio rėžimo metu buvo nutrauktas Valstybės kontrolės veikla nutraukta. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę demokratinėms valstybėms būdingos valstybės veiklą prižiūrinčios Valstybės kontrolės dar nebuvo. Tuo metu veikusi institucija nebuvo atskaitinga parlamentui, nevykdė finansinės kontrolės funkcijos.

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3558 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Audito raida Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Audito raida Lietuvoje. (2015 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/audito-raida-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 04:52
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo