Audito raida pasaulyje


Įvadas. Audito raida. Audito ištakos ir raida. Tarptautinės audito ir apskaitos profesinės organizacijos. Išvados. Literatūros sąrašas.

Daugelio autorių nuomone audito atsiradimo klausimu skiriasi. Auditas, kaip kontrolės forma, labiausiai panaši į dabartinę, atsirado tuomet, kai įmonės pradėjo disponuoti akciniu kapitalu. Įmonių vadovams, siekiantiems pritraukti akcinį kapitalą, reikėjo patvirtinti savo įmonės finansinių ataskaitų tikrumą ir teisingumą. Tokį patvirtinimą galėjo suteikti tik nepriklausomi aukštos kvalifikacijos buhalterijos ekspertai. Kita svarbi aplinkybė, lėmusi audito atsiradimą, buvo įmonės vadovų nesąžiningumas, noras nuslėpti tikrąją įmonės finansinę būklę, manipuliuoti pelno, dividendų, akcijų vertės ir kitų rodiklių dydžiais, siekiant savanaudiškų tikslų. Pirmieji akcininkų interesus pradėjo ginti buhalteriai: jie pradėjo kurti profesines organizacijas ir reikalauti, kad šalių vyriausybės įteisintų jų veiklą.

Audito atsiradimą labai pagreitino rinkos ekonomikos kūrimas. Joje aiškiai išsiskiria interesai tų, kurie tiesiogiai valdo įmonę (vadovybė), ir tų kurie nori investuoti pinigus į įmonę. Investuotojai reikalauja, kad informaciją apie įmonės veiklą patvirtintų nepriklausomi ekspertai (auditoriai). Būtina pažymėti, kad nė vienoje planinės ekonomikos šalyje nebuvo nepriklausomo audito.

Darbo objektas – audito raida pasaulyje.

Darbo tikslas – išanalizuoti audito raidą pasaulyje.

Darbo uždaviniai:

Susipažinti su audito raida pasaulyje;

Išanalizuoti audito atsiradimo sąlygas ir aplinkybes;

Išanalizuoti profesines audito organizacijas.

Darbo metodai: informacijos sisteminimas, detalizavimas, apibendrinimas.

Pagrindiniai literatūros šaltiniai: Rašant šį darbą buvo naudotos lietuvių autorių publikacijos, mokymosi ir metodinės priemonės, elektroninės knygos.

Darbo rezultatai: Sužinota, kad audito atsiradimo ir susiformavimo istorija siekia senovę. Audito užuomazgų jau buvo Artimuosiuose Rytuose 4000 m. prieš mūsų erą, nes buvo susiformavusi valstybės, renkami mokesčiai, skaičiuojamos pajamos ir išlaidos. Taip pat išsiaiškinta, kad dažniausiai minimas audito atsiradimo sąlygas ir aplinkybes: neobjektyvios informacijos pateikimo iš įmonių vadovų galimybės, konfliktai tarp įmonių vadovų ir informacijos vartotojų dėl neobjektyvios informacijos, informacijos vartotojai neturi pakankamai laiko, priemonių ir galimybių objektyviai įvertinti įmonės vadovybės pateiktos informacijos kokybę, informacijos vartotojai kartais negali prieiti prie reikšmingos informacijos, be to, jie neturi tinkamos kvalifikacijos ir patirties ir informacijos vartotojų neteisingų sprendimų, besiremiančių neobjektyvia informacija, priėmimo galimybės. Bei sužinota, kad dvidešimtajame amžiuje susikūrė nemažai tarptautinių audito ir apskaitos profesinių organizacijų, darančių įtaką auditui.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2387 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Audito raida pasaulyje
    10 - 10 balsai (-ų)
Audito raida pasaulyje. (2015 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/audito-raida-pasaulyje.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 18 d. 17:57
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!