Audito raida referatas


Apskaitos referatas. Įvadas. Audito atsiradimas Lietuvoje. Neprikalusomo audito ypatumai. Vidaus audito raidos ypatumai. Audito raidos problemos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Sudėtingėjant verslo sąlygoms, didėjant tarpusavio konkurencijai, vis reikšmingesnę įtaką turi išsami informacija apie verslo subjekto veiklą, finansinę būklę, pinigų srautus. Tik turint teisingą ir visapusišką informaciją, galima priimti teisingus verslo sprendimus, tinkamai investuoti. Todėl vis didesnį vaidmenį ekonominiame gyvenime įgyja auditas.

Kuriantis nepriklausomai Lietuvos valstybei, po 1918 metų buvo būtina apsaugoti valstybės ir jos piliečių turtą, sukurti mokesčių sistemą, užtikrinti, kad valstybinės ir privačios institucijos laikytusi nustatytos tvarkos. Kartu sus savivaldybinėmis įstaigomis, privačiomis įmonėmis, bendrovėmis ir kooperatyvais buvo imta steigti ir kontoliuojančias institucijas, kurių tikslas buvo prižiūrėti, kaip naudojamas turtas, užkirsti kelią apgaulėms ir turto vagystėms.

Tarpukario Lietuvoje veikė įvairios kontroliuojančios institucijos. Tai Finansų ministerijos Mokesčių departamentas, savivaldybių revizijos komisijos , akcinių bendrovių revizijos komisijos. Tačiau svarbiausią vaidmenį suvaidino Valstybės kontrolė ir Viešojo atsiskaitymo įstaigų ir įmonių inspekcija. Kontrolės sistemos kūrimosi ypatumas yra tas, kad perimamumo, nes ankčiau vyravusi sistema subyrėjo dar Pirmojo pasaulinio karo pradžioje. O naujoji sistema pradėjo kurtis pasibaigus karui. Be to, keitėsi ūkio struktūra ir ekonominių santykių pobūdis, tad buvusi kontrolės sistema vargu ar būtu tinkama.

Kontroliuojančių institucijų ir pačios kontrolės sistemos kūrimasis vyko prieštaringai, kartais net skausmingai. Pirmiausia buvo pradėta steigti Valstybės kontrolę. Tuo tikslu 1919 m. Valstybės Tarybos Prezidiumas laikinomis pareigomis paskyrė Valstybės kontrolės valdytoja, kuriuo tapo K. Daugirdas. Iš pradžių Valstybės kontrolės įstaiga buvo nedidelė, sudarytoje sąmatoje buvo nurodyta 30 etatų. Vėliau tas skaičius didėjo. 1920 m. etatų sąraše numatyta 100 darbuotijų, 1921 m.- 155 1922 m.- 184, 1923 m.- 150, 1924 m.-165.

Atkūrus Nepriklausomybę 1990 metais, pradėta formuoti Lietuvo ūkį. Imta privatizuoti valstybei priklausančias įmones ir turtą. Tai lėmė kontrolės permainas. Pradėjo kurtis šiuolaikinė audito sistema, susidedanti iš išorės ir vidaus audito. Pirmiausia tuoj po Neprikalusomybės atkurimo 1990 m. balandžio mėnesį buvo įsteigtas Valstybės kontrolės departamentas, o gegužės mėnesį priimtas valstybės kontrolės departamento įstatymas. Įstatyme suformuluotos valstybės kontrolės funcijos, darbuotojų teisės.

  • Apskaita Referatai
  • 2015 m.
  • Ingrida
  • 10 puslapių (1752 žodžiai)
  • Apskaitos referatai
  • Microsoft Word 14 KB
  • Audito raida referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Audito raida referatas. (2015 m. Balandžio 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/audito-raida-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 18:53