Audito raida


Įvadas. Audito atsiradimo ištakos ir raida. Audito istorija pasaulyje. Audito atsiradimas ir raida Lietuvoje. Valstybės kontrolės raida tarpukariu. Kontrolės institucija Sovietiniais metais. Audito sistemos formavimas atkūrus nepriklausomybę. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.

Darbo objektas: audito raida pasaulyje ir Lietuvoje.

Darbo tikslas: išanalizuoti audito raidą pasaulyje ir Lietuvoje.

Darbo uždaviniai:

•Apžvelgti audito istoriją pasaulyje;

•Ištirti audito vystymąsi Lietuvoje iki 1990 metų;

•Išanalizuoti audito sistemos formavimąsi atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Rašant šį darbą buvo naudotos lietuvių autorių publikacijos, V. Lakio monografija, mokymosi ir metodinės priemonės, moksliniai leidiniai ir straipsniai, Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai, internetinių svetainių informacija.

Darbo tyrimo metodai: informacijos sisteminimas, detalizavimas, apibendrinimas.

Audito atsiradimo ir susiformavimo istorija siekia senovę. Audito užuomazgų buvo Artimuosiuose Rytuose 4000 m. prieš mūsų erą, nes buvo susiformavusios valstybės, renkami mokesčiai, skaičiuojamos pajamos ir išlaidos. Audito tėvyne laikoma Didžioji Britanija, kur 1853 m. pradėjo kurtis pirmosios pasaulyje profesinės apskaitos organizacijos.

Dvidešimtajame amžiuje susikūrė nemažai tarptautinių ir regio¬ninių audito ir apskaitos profesinių organizacijų, darančių įtaką auditui.

Lietuvoje audito ištakos Lietuvoje siekia 16 amžių, kai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje veikė Iždo tribunolas, vykdantis finansinės kontrolės funkcijas. 1718 m. buvo įsteigta Revizijos kolegija, tikrindavusi visų valstybinių pajamų ir išlaidų sąskaitas.

1795 m. Lietuva buvo priskirta Rusijos imperijai, o viešųjų finansų kontrolė buvo reglamentuojama tuometinių carinės Rusijos įstatymų.

Nuo 1918-1940 susikūrūs Lietuvos valstybei, pradėtos steigti kontrolės institucijos. Ūkio subjektų veik¬los kontrolę vykdė Valstybės kontrolė bei Viešojo atsiskaitymo įstaigų ir įmonių ins¬pekcija. Būtent šiame etape atsirado audito užuomazgos.

Po 1940 m. pradėtas kontrolės reorganizavimas, prasidėjus karui buvo sugriauta buvusi kontrolės sistema.

Po Antrojo pasaulinio karo Lietuvos ūkis buvo visiškai inkorporuotas į Tarybų Sąjun¬gos ūkio sistemą. Privatus ūkio sektorius suvalstybintas. Kartu pasikeitė ir visa kontro¬lės sistema. Nuo 1944 m. iki 1990 m. demokratinėms valstybėms būdingos, nepriklausomos ir valstybės veiklą prižiūrinčios Valstybės kontrolės nebuvo.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, 1990 m. Kovo 11 d., prasidėjo naujas ir Valstybės kontrolės raidos etapas, sąlygojęs nepriklausomo audito atsiradimą. Pradėta reformuoti Lietuvos ūkį, imta privatizuoti valstybei priklausančias įmones ir turtą. Tai lėmė kontrolės permainas. Pradėjo kurtis šiuolaikinė audito sistema, susidedanti iš išorės ir vidaus audito.

Įsimintiniausia Respublikos auditoriams data - 1999 m. birželio 15 d., kai Seimas priėmė Lietuvos Respublikos audito įstatymą.

  • Finansai Kursinis darbas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (4556 žodžiai)
  • Universitetas
  • Irina
  • Audito raida
    10 - 10 balsai (-ų)
Audito raida. (2015 m. Vasario 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/audito-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 14:10
×