Audito vaidmuo versle


Įvadas. Audito samprata bei tikslai. Audito reikšmė bei būtinumas. Audito reikšmė. Audito būtinumas. Audito nauda įmonei. Tarptautinio audito reikšmė. Tarptautinės audito įmonės. Tarptautinių audito įmonių konkurencija. Tarptautinės audito įmonės Lietuvoje. Išvados. Naudota literatūra.

Vis daugiau verslininkų, finansininkų, buhalterių supranta audito svarbą ir būtinumą šiuolaikinėje verslo aplinkoje. Nuolat vykstantys verslo aplinkos, teisės aktų pokyčiai padidina klaidų tikimybės riziką. Auditas gali padėti atskleisti netinkamus piniginių lėšų srautus ar verslo vytimąsi, informuoti apie neigiamas tendencijas. Iš audito visuomet tikimasi objektyvios ir nepriklausomos nuomonės apie audituojamo subjekto veiklą, finansinę būklę, veiklos efektyvumą, veiksmingumą, rezultatyvumą ir kt.

Pagrindinis šio darbo tikslas: išanalizuoti audito esmę Lietuvos versle.

Darbo uždaviniai:

išanalizuoti audito svarbą ir esmę Lietuvos verslo subjektams

išanalizuoti tarptautinio audito reikšmę

aptarti tartautines audito įmones Lietuvoje

Audito terminas kildinamas iš lotynų kalbos žodžio „audit“, kuris reiškia „jis girdi“. Akivaizdu, kad auditorius turi ne tik girdėti, bet ir matyti, jausti bei suvokti sudėtingas finansines operacijas, verslo organizavimo procesą. Įvairūs autoriai pateikia įvairius audito apibrėžimus, tačiau savo esme jie beveik nesiskiria.

Kaip teigia Lietuvos Respublikos įstatymas audito tikslai yra nustatyti, ar:

vykdant operacijas, susijusias su turto padalijimu ar naudojimu;

Sutinkama nuomonė, kad auditas būtinas ir šiais atvejais :

teikti informaciją įmonės vadovybės operatyviems ir valdymo sprendimams

Mokslinėje literatūroje vyrauja kelios nuomonės dėl audito būtinumo ateityje. Vieni autoriai teigia, kad esant išsivysčiusioms ir plačiai paplitusioms informacinėms technologijoms auditas bus nebereikalingas, kitų autorių nuomonė yra priešinga – šioje srityje kvalifikacijos specialistų negali pakeisti informacinės technologijos. Audito teorijoje nurodoma, kad audito poreikis ateityje nemažės dėl šių visuomenės problemų:

Visiškai galima sutikti, kad kai kurie įmonių vadovai, siekdami pagerinti įmonės įvaizdį, jos finansinę būklę ar veiklos rezultatus, klaidina informacijos vartotojus, iškreipdami finansinių ataskaitų duomenis. Neigiamų pasekmių dėl manipuliavimo finansiniais duomenimis galima išvengti auditoriaus pagalba. Pateiksiu pavyzdį pasauliniu mastu, kokiose kompanijose numatomas auditas.

2001 m.įsigaliojus Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymui UAB "Pačiolio" auditoriai" prezidentas doc. dr. Gediminas Kalčinskas išsakė savo nuomonę apie įmonių finansinės atskaitomybės audito naudą.

bendrovės pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius finansinius metus viršija 12 mln. litų;

Paminėtina ir tai jog, įmonės vadovo norų galimas ir mokesčių audito patikrinimas. Auditorius specialiai netikrina audituojamos bendrovės mokesčių, nes tai neįeina į tipinių audito procedūrų sudėtį. Jis tikrina mokesčių sąnaudas ir įsipareigojimus biudžetui dėl mokėtinų mokesčių tiek, kiek tai daro įtaką finansinei atskaitomybei. Jeigu įmonė pageidauja, kad būtų nuodugniai patikrintas jos mokamų mokesčių skaičiavimo, deklaravimo bei mokėjimo teisingumas, tokį darbą visiškai atskirai reikia įrašyti į sudaromą audito paslaugų sutartį. Tuomet auditorius, be finansinės atskaitomybės audito, patikrins ir įmonės mokamus mokesčius, nurodys daromas jų skaičiavimo ir deklaravimo klaidas, patars, kaip jas ištaisyti ir išvengti tokių klaidų ateityje.

Visos Didžiojo aštuoneto audito firmos, išskyrus Arthur Andersen & Co, įkurtos XIX a. Per šimtmetį jos labai sustiprėjo, daugelyje pasaulio šalių įkūrė savo filialus.

Lietuvos auditorių rūmų pateiktame atestuotų auditorių saraše pateikti 377 asmenys galintys vykdyti auditoriaus veiklą. Suskaičiavus pateikto sąrašo duomenys pastebime, kad Lietuvoje taip pat dominuoja Didžiojo audito įmonių ketvertas. Pagal šiuo metu pateiktus Lietuvos auditorių rūmų duomenis Ernst & Young audito įmonėjė dirba daugiausiai pateiktų auditorių. Antrą vietą užima KPMG įmonė, o trečioje vietoje PricewaterhouseCoopers.

Pagal pateiktus Lietuvos auditorių rūmų duomenimis Lietuvos Respublikos rinkoje taip pat dominuoja Didžiojo ketverto t.y. Ernst & Young, KPMG, „PricewaterhouseCoopers“, Deloitte audito įmonių siūlomos palaugos.

  • Apskaita Referatas
  • Microsoft Word 42 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3798 žodžiai)
  • Dove
  • Audito vaidmuo versle
    10 - 5 balsai (-ų)
Audito vaidmuo versle. (2016 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/audito-vaidmuo-versle.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 09:12
×