Augalų augimas ir vystymasis


Augalu vystymosi stadija. Augalo vystymosi stadijos. Augalu vystimosi stadija. Augalu vy. Augalu vystymasis. Kaip vystosi augalai. Augalo viso.

Augalų augimas ir vystymasis Augalų ontogenezės apibūdinimui naudojami terminai. Šaknų augimas. Vystymasis – tai kokybinis viso augalo bei atskirų jo dalių – organų. Vystymosi pavyzdys – nuo dygstančios sėklos iki susiformavusios vaisiuje sėklos. Augalo audinių. Pati ląstelė praeina. Embrioninė stadija. Būdinga ląstelių dalijimasis. Besidalijančioms ląstelėms būdingas žemas IAR ir ABR ir aukštas – citokininų kiekiai. Tįsimo zona. Būdinga ląstelės parametrų padidėjimas (50-100 kartų). Tįsimo fazės pabaigoje prasideda ląstelių sienelių lignifikacijos procesas. Diferenciacija – lot. differentia, sąvoka, apibūdinanti procesus. Yra nediferencijuota ląstelių. Ląstelių specializacija prasideda jau meristeminiame audinyje. Ląstelių specializacija yra jų genų diferenciacinio aktyvumo rezultatas. Po diferenciacijos ląstelės atlieka suaugusios funkcijas Anatominę diferenciaciją lydi biocheminė diferenciacija. Senėjimas ir mirtis. Taip baigiasi ląstelės ontogenezė. TOTIPOTENTIŠKUMAS Augalų ląstelės po anatominės diferenciacijos vėl gali dalintis – tai dediferenciacija. Praktiškai bet kuri ląstelė savyje turi pilną genų rinkinį. Ontogenezė ir filogenezė Ontogenezė – augalo gyvenimo ciklas arba individualus vystymasis. Ontogenezė yra nuosekli organizmo vystymosi genetinės programos realizacija konkrečiomis sąlygomis. Pagal ontogenezės trukmę augalai skirstomi į vienamečius, dvimečius ir daugiamečius. Vienamečiai yra efemerai (jų vegetacija trunka 3-6 savaites). Dvimečiai augalai *pirmaisiais metais augalai suformuoja vegetatyvinius organus ir generatyvinių organų užuomazgas. Vienamečiai ir dvimečiai augalai priklauso monokarpiniams augalams. Polikarpiniai augalai – kasmet išaugina naujus vegetatyvinius bei generatyvinius organus, žydi, dera. Ontogenezės periodizacija Gyvenimo procesai. Vegetatyvinis ar generatyvinis organas didėja dėl ląstelių dalijimosi. Fenologinės fazės. Kiekviena augalo rūšis turi savitą vystymosi ritmą. Fenofazės yra morfologiškai apibūdinama vystymosi pakopa. Praktiškai svarbu stebėti laukinių augalų vystymąsi. Augalo organogenezės etapai. Augalas vegetacijos metu suformuoja naujus organus. I-II etape vyksta vegetatyvinių organų diferenciacija. Pagrindiniai amžiaus periodai Išskiriami 5 etapai embrioninis (zigotos susiformavimas). Embrioninis – prasideda susiliejus kiaušialąstei su spermiu. Etapų trukmė ir jų kiekis priklauso nuo individualios augalų strategijos. Polikarpinių augalų generatyvinis laikotarpis ilgas. Monokarpiniams – po žydėjimo pra

Augalo audinių, organų ir viso augalo augimo pagrindas yra ląstelių susidarymas ir augimas meristeminiame audinyje. Yra išskiriamos meristemos: apikalinė (viršūninė), lateralinė (kambis, felogenas – išsidėstę paraleliai organo šoninio paviršiaus) ir interkaliarinė arba įterptinė (išsidėsčiusi stiebo bambliuose ir miglinių šeimos augalų lapų pagrinde).

Pati ląstelė praeina eilę savo augimo ir vystymosi fazių (etapų) : dalijimosi (embrioninė) tįsimo diferenciacijos senėjimo - mirties.

Embrioninė stadija. Būdinga ląstelių dalijimasis, jų protoplazmos ir branduolio masės didėjimas. Ląstelės mažos, be vakuolių. Dukterinės ląstelės, pasiekusios motininių dydį, vėl dalijasi. Augimo kūgelio embrioninės ląstelės sintetina auksiną.

Diferenciacija – lot. differentia, sąvoka, apibūdinanti procesus, dėl kurių atsiranda skirtumai ląstelėse, audiniuose, organuose, audinių sistemose. Ląstelių struktūroje ir funkcijose pastebimos specifinės savybės, būdingos konkrečiam specializuotam audiniui.

Yra nediferencijuota ląstelių būsena. Nediferencijuotos yra: *embriono besidalijančios ląstelės; *šaknų ir stiebo apikalinė meristema; *kambis, felogenas, interkaliarinė meristema; *neorganizuotai besidalijančios eksperimentinėmis sąlygomis (in vitro) ląstelės.

Ląstelių specializacija prasideda jau meristeminiame audinyje, priklausomai nuo buvimo vietos. Taip iš ląstelių formuojasi lapas, vėliau žiedynas. Po dalijimosi prasideda diferencijacija. Pvz., apykaitos indai – atsiranda prokambis, besidiferencijuojantis į floemą, ksilemą ir kambį. *Floemoje – formuojasi rėtiniai indai ir lydimosios ląstelės; *ksilemoje – parenchimos ląstelės ir tracheidės.

Dvimečiai augalai: *pirmaisiais metais augalai suformuoja vegetatyvinius organus ir generatyvinių organų užuomazgas, *antraisiais metais žydi ir suformuoja vaisius. Daugiamečiai: jų ontogenezė trunka keletą metų.

  • Biologija Konspektas
  • MS PowerPoint 466 KB
  • 2014 m.
  • 89 puslapiai (2836 žodžiai)
  • Jūratė
  • Augalų augimas ir vystymasis
    10 - 4 balsai (-ų)
Augalų augimas ir vystymasis. (2014 m. Lapkričio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/augalu-augimas-ir-vystymasis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 18:42
×