Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis


Medžiagų apykaita ir pernaša augaluose. Augalų šaknys. Medžiagų pernaša šaknimis. Šaknų tipai. Šaknies zonos. Šaknis su šakniaplaukiais. Vandens siurbimas šaknimis. Vanduo juda dviem būdais – apoplastiniu ir simplastiniu. Mineralinių medžiagų siurbimas. Vandens svarba augalams. Neorganinių medžiagų svarba augalams.

Augalo šaknys būna trijų tipų: Pagrindinės: PVZ.: tokias šaknis turi kiaulpienė; Jos išauga iš šaknies gemalinės šaknelės. Šalutinės: Išauga iš pagrindinės šaknies. Pridėtinės: Padeda augalui stipriau įsitvirtinti; Tokias šaknis dažnai turi dviskilčiai augalai. Vienaskilčių augalų (kviečių, svogūnų) šaknų sistema kuokštinė.

Tįsimo zona – ląstelės tįsta, todėl šaknis ilgėja.

Ląstelių dalijimosi zona - gaminamas audinys, kuris padeda atsinaujinti šaknies šalmelio apačią ir tįsimo zonos viršų.

Šaknies šalmelis - saugo šaknies viršūnę, kad jos nesužalotu kietos dirvožemio dalelės.

Šakniaplaukis – ištįsusios šaknies epidermio ląstelės išauga, kuri padidina siurbiamojo paviršiaus plotą. Jos sienelė plona, todėl įsiurbtos medžiagos greitai patenka į ląstelę.

Branduolys – reguliuoja ląstelės augimą ir dalijimąsi, saugo paveldimąją informaciją.

Citoplazma – joje vyksta cheminės reakcijos, išsidėsčiusios organelės.

Ląstelės sienelė – saugo ląstelę, palaiko jos formą (sudaryta iš celiuliozės).

Centrinė vakuolė – saugo tirpių medžiagų atsargas, žoliniams augalams ir lapams suteikia atramą ląstelėms.

Endodermis - vidinis pirminės žievės sluoksnis, turintis vieną ląstelių eilę.

Mediena – augalo apytakos audinys, kuriuo vanduo ir jame ištirpusios organinės medžiagos iš šaknų keliauja į viršų, bet atgal negrįžta.

Sausumos augalai daugiausiai vandens įsiurbia šaknimis. Dirvoje vandens potencialas didelis, nes šiame vandenyje yra nedaug ištirpusių neorganinių druskų. Vanduo iš dirvožemio į augalo šakniaplaukius patenka osmoso būdu.

Vandens molekulės siurbiamos iš dirvos, kurioje vandens potencialas didelis, į šakniaplaukių ląsteles, kuriose vandens potencialas mažas.

  • MS PowerPoint 1510 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (468 žodžiai)
  • Jokubas
  • Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis
    10 - 1 balsai (-ų)
Augalų šaknys Medžiagų pernaša šaknimis. (2016 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/augalu-saknys-medziagu-pernasa-saknimis.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 26 d. 20:50
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo