Auklėjimo samprata ir išsiauklinimas arba saviaukla


Socialinių mokslų katedra. Auklėjimo samprata. Auklėjimo esmė. Auklėjimo prasmė. Auklėjimo vyksmo ypatumai. Auklėjimo vieta ugdymo sąvokų sistemoje. Auklėtojai. Auklėjimo tikslo reikalavimai. Asmenybės darnumas. Darni asmenybė. Bendravimo sąveika - veikimas. Auklėjimo priemonės. Auklėjimo metodų rūšys. Auklėjimo sąlygos ir aplinka. Auklėjimo pamatai. Auklėjimo principai. Tikslingumo principas. Pastabumo ir atjautos principas. Saugos principas. Veiksmingumo principas. Individualizmo principas. Kūrybingumas principas. Prasmingumo principas. Peržangos principas. Auklėjimo veiksniai. Auklėjimo uždaviniai. Išsiauklėjimo samprata. Saviauklos samprata. Psichologiniai saviauklos pagrindai. Saviauklos rūšys. Saviauklos kitimas. Saviauklos būdai. Vadovavimas saviauklai. Informacijos šaltinių sąrašas.


Auklėjimo vyksmas turi išorinę ir vidinę puses. Išorinė – tai pagalbos, vadovavimo, bendravimo vyksmai, auklėtinių aktyvumo, saviauklos reiškiniai. Vidinė – tai psichiniai ir dvasiniai auklėtinių procesai, savybės, būsenos. Auklėjimo metu siektina abiejų pusių adekvatumas. Auklėjimas susilieja su mokymo, lavinimo, švietimo, prusinimo, globojimo, aprūpinimo, bei auginimo procesais, jų turiniu, priemonėmis ir metodais, tačiau išlaiko auklėjamąjį autentiškumą ir savo galią.

Išimta iš L. Jovaišos. Edukologija, II tomas. Vilnius 2012, p. 30.

Reguliuoja savo santykius su besikeičiančia aplinka; Teisingai vertina žmogaus prigimtį, jo būties raidą ir laikinumą; Supranta nelygstamų egzistencijos principų esmę ir svarbą savo prigimties galioms ir siekiams realizuoti; Atjaučia vargstančius, astumtuosius ir siekia jiems padėti įgyvendinti teisingumo idėją; Rodo pagarbą artimiesiems ir visuomenei; Tarnauja tautai ir visai žmonijai;.

Yra demokratiška; Pliuralizmo situacijoje išsaugo savo tapatumą; Gina individualią laisvę esant grupės spaudimui; Atmeta visa, kas pažeidžia žmogaus orumą, dorą; Yra kūrybinga, bet neįgeidi, realistinė; Geba viskuo džiaugtis; Kančią išgyvena pati, neprimeta jos kitiems; Randa gamtos ir dvasios harmoniją; Astengiasi kraštutines pažiūras, spręsti sintezės, darnos dvasia.

Išimta iš L. Jovaišos. Edukologijos pradmenys. Šiauliai, 2001, p. 210.

Pavyzdžio – taikomas demonsuojant natūralijas, modelius ir kt., ką nors iliustruojant. Žodiniai – auklėjamasis pokalbis, paskatinimų ir bausmių skelbimas,perspėjimas vengti blogų padarinių. Veikdinamaisiais – auklėtiniai įtraukiami į veiklą, kuria jie kauptų praktinę etinę, estetinę, darbinę, religinę patirtį. Stimuliaciniais – siekiama auklėti be prievartos, skatinama adekvati saviraiška.

  • MS PowerPoint 155 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 40 puslapių (2027 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabriele
  • Auklėjimo samprata ir išsiauklinimas arba saviaukla
    10 - 3 balsai (-ų)
Auklėjimo samprata ir išsiauklinimas arba saviaukla. (2017 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/auklejimo-samprata-ir-issiauklinimas-arba-saviaukla.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 21:25
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo