Aukso istorija Lietuvoje ir pasaulyje


Įvadas. Iš kur ir kaip atsirado auksas Lietuvoje? Aukso istorija –Lietuvoje. Patriotai, kurie gelbėjo Lietuvos auksą. Aukso monetos Lietuvoje. Aukso vertė pasaulyje. Aukso ekonomikoje. Įdomūs faktai apie auksą. Išvados. Nautota literatūra.


Auksas- yra Dieviškas metalas įvairių tikėjimų ritualuose. Tai magijos simbolis, gydomoji medžiaga. Auksas labai svarbus moderniosioms technologijoms ir žmonijai.

Vis dėl to atsiranda ir Lietuvoje žmonių, kurie nori pradėti verslą susijusiu su aukso paieškomis. Mūsų šalyje irgi jau bus kasamas auksas ir šiuo metu jau bandoma iškasti bent krislelį aukso. Tad pirmieji aukso miligramai jau buvo išgauti ir ištirti, o po tyrimų grąžinti atgal i Trakus. Antai, Vilniuje ir Trakuose tonoje smėlio galima išgauti 0,03 gramo aukso, o kitose šalies vietose dar mažiau. Į Lietuvą auksą atnešė ledynai iš Švedijos, bei Suomijos auksingų plotų.

Vytautas Landsbergis-Žemkalnis – žinomas architektas, visuomenės veikėjas jaunystėje, 1922 m. su Faustu Kirša ir dar keliais lietuviais atliko svarbią valstybės užduotį – pergabeno traukiniu Lietuvos auksą iš Vokietijos banko į Šveicariją. Kas atvedė V.Landsbergį-Žemkalnį, jauną šeimos galvą, į Berlyną? Kaip jis pateko į ginkluotų Lietuvos auksą gabenusių vyrų šešetuką? Kaip vyko ši atsakinga operacija, apie kurią iki šiol nieko nežinojo nei Lietuvos banko Pinigų muziejus, nei kalbinti tarpukario bankininkystės istorijos tyrinėtojai? Į šiuos ir kitus klausimus atsakė pats V.Landsbergis-Žemkalnis savo atsiminimų knygoje „Iš atminties ekrano“.1893 m. gimęs lietuvių tautinio sąjūdžio veikėjo teatralo Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio šeimoje, architektūros studijų Rygoje ragavęs, už pasižymėjimą Lietuvos nepriklausomybės kovose apdovanotas Vyčio Kryžiumi su kardais, V.Landsbergis-Žemkalnis pasinaudojo kariams savanoriams, anksčiau studijavusiems aukštosiose mokyklose, suteikta galimybe išeiti į atsargą ir tęsti mokslus.Tad 1920 m. karys grįžo į Kauną, susituokė su Jono Jablonskio dukra Ona, baigusia medicinos studijas Peterburge. Netrukus susilaukė dukters. Būsimajam architektui buvo sunku išlaikyti šeimą ir svajoti apie studijas užsienyje – teko uždarbiauti talkinant architektams Vladimirui Dubeneckiui ir Mykolui Songailai. Norėdamas pratęsti Rygoje pradėtas studijas, būsimasis architektas įstojo į Aukštesniąją technikos mokyklą Kaune.

Negavęs stipendijos studijoms Lietuvoje, būsimasis architektas 1922 m. išvažiavo laimės ieškoti į Berlyną. Ten įsikurti jam padėjo draugai – buvę kariuomenės kapitonai Juozas Urbšys, dirbęs Lietuvos pasiuntinybės Berlyne Konsulinio skyriaus vedėju, ir Stasys Girdvainis, tuo metu ėjęs Lietuvos pasiuntinybėje sekretoriaus pareigas. Pastarasis gyveno vieno iš brolių finansininkų Vailokaičių namuose, kuriuose atsirado vietos ir V.Landsbergiui-Žemkalniui. Trys draugai – S.Girdvainis, J.Urbšys ir V.Landsbergis-Žemkalnis – vakarais dažnai susitikdavo šiuose namuose. Kai būsimasis architektas pagaliau apsisprendė studijuoti architektūrą Romoje, negalėjo išvažiuoti iš Berlyno, nes kišenėse švilpavo vėjai. Ir šį kartą padėjo kovos draugai – tas pats S.Girdvainis pranešė V.Landsbergiui-Žemkalniui, kad šiomis dienomis iš patikimų vyrų renkama palyda Lietuvos auksui iš Berlyno banko nuvežti į Šveicariją. S.Girdvainis į aukso palydovų sąrašą įtraukė ir būsimąjį architektą, kuriam anuomet iš tiesų reikėjo tokio gerai apmokamo darbo.

Šeši vyrai, tarp kurių buvo ir poetas Faustas Kirša, lagamino dydžio dėžes su plytos didumo aukso lydiniais perkrovė iš Berlyno banko į mašiną ir nuvežė į geležinkelio stotį. Netrukus šeši ypatingos misijos vykdytojai įsitaisė vienoje kupė. Kiekvienas šio itin brangaus krovinio palydovas turėjo kišenėje užtaisytą revolverį.

  • Microsoft Word 155 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3288 žodžiai)
  • Universitetas
  • Silvija
  • Aukso istorija Lietuvoje ir pasaulyje
    10 - 6 balsai (-ų)
Aukso istorija Lietuvoje ir pasaulyje. (2016 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/aukso-istorija-lietuvoje-ir-pasaulyje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 18:12
×