Aukštaitija projektas


Aukštaitija. Aukštaitija - tai didžiausias Lietuvos etnografinis regionas esantis vidurio ir rytų Lietuvoje. Aukštaitijos teritorija. Aukštaičių kalba. Aukštaitiškai yra šnekama Aukštaitijoje (Vidurio ir Rytų Lietuva). Aukštaitiškų tarmių ypatybės. Kaip žinome, rytų aukštaičių skiriamoji ypatybė yra dvigarsių an. Aukštaičių drabužiai. Aukštaičių drabužiams būdinga kukliais raudonais siūlais. Keletas aukštaičių drabužių pavyzdžių. Aukštaitiški papročiai. Aukštaitijos šiaurės vakarų dalyje paplitę sambariai. Anekdotas. Aukštaičių tradiciniai patiekalai. Žagarėliai Reikalingi produktai Kiaušinis. Mmmm skanaus!


Aukštaitiškai yra šnekama Aukštaitijoje (Vidurio ir Rytų Lietuva), Dzūkijoje (Pietų Lietuva) ir Suvalkijoje (Pietvakarinė Lietuvos dalis kairiajame Nemuno krante). Aukštaitiškai kalbančių žmonių yra apie 2,5 mln. Atskiros aukštaičių patarmės dar yra skirstomos į šnektas. Rytų aukštaičiai šnekt turi daugiausiai, o pietų aukštaičių patarmė į šnektas visai neskirstoma.

Kaip žinome, rytų aukštaičių skiriamoji ypatybė yra dvigarsių an, am, en, em ir balsių ą, ę atliepimas un, um, in, im ir u, i: Vietoj dvigarsio an – dvigarsis un: brungiauʃias, wundeni;  Vietoj dvigarsio am – dvigarsis um: umžyną, unt, umžiu;  Vietoj dvigarsio em – dvigarsis im: iżtimptu;  Vietoj balsio ę – balsis i: paemis, uzmigis.

Aukštaičių drabužiams būdinga: kukliais raudonais siūlais, geometriniais raštais puošta balta prijuostė, nuometa, marškiniai, ant pečių siaučiama drobulė, auksiniai ar sidabriniai galionai, kuriais puošė galvas ir liemenes.

  • MS PowerPoint 2030 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (359 žodžiai)
  • Mokykla
  • Rokas
  • Aukštaitija projektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Aukštaitija projektas . (2017 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/aukstaitija-projektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:51
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo